Nawigacja

Profil szkoły Dyrektor szkoły Referent Pedagog szkolny i pedagog specjalny Logopeda Z życia szkoły Hymn szkoły Nasz patron

O szkole

Z życia szkoły

2011/2012

01.09.2011 r.
Zgodnie z tradycją lat ubiegłych nowy rok szkolny rozpoczął się w dniu 1 września Mszą Świętą. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie zostali serdecznie powitani przez panią dyrektor mgr Annę Gniatkowską. W części oficjalnej inauguracji uczniowie kl. V i VI zaprezentowali krótki program artystyczny, przygotowany przez mgr Mirosławę Gołdon. W montażu słowno-muzycznym nie zabrakło nawiązania do wybuchu II wojny światowej. Na zakończenie pani dyrektor złożyła społeczności uczniowskiej oraz gronu pedagogicznemu życzenia, a także odczytała słowa Pani Wójt Gminy Gidle mgr Krystyny Kubasiak w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Po części oficjalnej odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami.

06.09.2011 r.
Delegacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły wzięła udział we Mszy Świętej sprawowanej w 72 rocznicę mordu na mieszkańcach wsi Kajetanowice i Piaski. Po nabożeństwie uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

11.09.2011 r.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli również w obchodach 67 rocznicy bitwy pod Ewiną. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą Świętą za poległych w bitwie żołnierzy. Po przemówieniach zaproszonych gości delegacja z naszej szkoły złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem.

16.09.2011 r.
Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnoświatową akcję ekologiczną "Sprzątanie Świata". Akcja ta w Polsce organizowana jest od 1994 roku za sprawą Fundacji Nasza Ziemia,  przypada na trzeci tydzień września i ma na celu wzmocnienie świadomości ekologicznej poprzez aktywne działanie, uzmysłowienie odpowiedzialności za środowisko naturalne, a także kreowanie postaw przyjaznych otoczeniu. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Lasy to życie - chrońmy je" i nawiązuje do Międzynarodowego Roku Lasów ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W dniu 16 września uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej wraz z wychowawcami ochoczo ruszyli do pracy. Zaopatrzeni w worki na śmieci, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani przez wychowawców szczytnym celem akcji podczas pogadanek na temat świadomości ekologicznej i odpowiedzialności wszystkich ludzi za nasze naturalne środowisko, które odbyły się na lekcjach. Klasy młodsze porządkowały plac szkolny, natomiast klasy starsze - wybrane uliczki naszej wsi.

17.09.2011 r.
Tego dnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce rowerowej EWINA - KOTFIN. Trasa wycieczki okazała się dla uczestników wyprawy "pestką". Podczas wycieczki uczestnicy poza doskonaleniem kondycji fizycznej, przypomnieli sobie przepisy ruchu drogowego i wykorzystali je w praktyce.

24.09.2011 r.
W ramach realizowanego projektu "Lepiej widzę, słyszę i mówię", współfinansowanego przez Unię Europejską, nasi uczniowie wyjechali 24 września na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili rynek Starego Miasta, złożyli hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oglądali Warszawę z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Największą jednak atrakcją był pobyt w Centrum Nauki Kopernik.

28.09.2011 r.
W związku z obchodami "Dnia Drzewa" wszyscy uczniowie naszej szkoły udali się do Nadleśnictwa Gidle z siedzibą w Niesulowie. Pod przewodnictwem pana leśniczego wędrowali ścieżką edukacyjną, poszerzając swoja wiedzę na temat życia lasu. Po tej ciekawej "lekcji przyrody" miał miejsce poczęstunek oraz wspólny śpiew przy akompaniamencie gitar.

08.10.2011 r.
W ramach projektu "Lepiej widzę, słyszę i mówię" uczniowie wyjechali do Bałtowa, gdzie zwiedzili Park Dinozaurów, Zwierzyniec oraz ośrodek jazdy konnej. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła dzieciom projekcja filmu "Dinozaury z Patagonii" w formacie 5D.

13.10.2011 r.
W tym dniu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przygotowana przez Samorząd Uczniowski część artystyczna miała niezwykle humorystyczny charakter i odnosiła się do trudów pracy nauczyciela. Podczas uroczystości zaprezentowali się również członkowie koła tanecznego w dynamicznym układzie choreograficznym. Uwieńczeniem uroczystości było złożenie życzeń nauczycielolom i pracownikom szkoły oraz wręczenie kwiatów. Pani dyrektor przekazała również życzenia od  Pani Wójt Gminy Gidle mgr Krystyny Kubasiak.

22.10.2011 r.
Uczennica klasy VI Julia Rokita zajęła I miejsce w gminnym konkursie poezji Czesława Miłosza "Moja wierna mowo".

28.10.2011 r.
To był niewątpliwie ważny dzień dla pierwszoklasistów. Właśnie wtedy złożyli oni uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez dyrektor szkoły mgr Annę Gniatkowską na uczniów PSP w Ciężkowicach. Podczas uroczystości pierwszaki zaprezentowały program artystyczny przygotowany przez wychowawczynię mgr Ilonę Gniatkowską-Cudak. Po ślubowaniu starsi koledzy oraz rodzice obdarowali uczniów klasy pierwszej drobnymi upominkami.

28.10.2011 r.
W związku ze świętem Halloween został ogłoszony w naszej szkole konkurs plastyczny w dwóch kategoriach: kl. 0 - III "My Scary Halloween Mask", kl. IV - VI "Halloween Poster". Odzew wśród uczniów był niespodziewanie duży. Wpłynęło wiele ciekawych masek oraz plakatów wykonanych różnymi technikami. 

07.11.2011 r.
Podczas gminnych rozgrywek w unihokeja drużyna chłopców z naszej szkoły zajęła I miejsce, natomiast drużyna dziewcząt III miejsce. Chłopcy reprezentowali Gminę Gidle na zawodach powiatowych w Gomunicach.

10.11.2011 r.
W tym dniu odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie klasy VI przypomnieli wydarzenia poprzedzające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Śpiewane pieśni oraz recytowana poezja skłaniały do refleksji i zadumy nad znaczeniem patriotyzmu i poświęcenia. W dniu oficjalnego Święta Niepodległości delegacja nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły brała udział w gminnych obchodach w Gidlach, uczestnicząc we Mszy Świętej za Ojczyznę oraz składając wiązankę kwiatów pod obeliskiem.

24.11.2011 r.
Dnia 24 listopada 2011 r. została zorganizowana przez panią Barbarę Kubasiak w Filii  Biblioteki Publicznej w Ciężkowicach uroczystość pt. "Urodziny Kubusia Puchatka". W przyjęciu urodzinowym pluszowego misia uczestniczyły przedszkolaki i dzieci z klasy I wraz ze swoimi wychowawcami. Wszyscy uczestnicy złożyli życzenia solenizantowi oraz wręczyli upominki. Miś "poczęstował" dzieci "małym co nieco" (wafelkiem z miodkiem) i "zatańczył" z nimi przy "kubusiowych" piosenkach. "Opowiedział" również o swoich nowych przygodach i "zadał" kilka zagadek. Na koniec spotkania przyszedł czas na urodzinowy tort i wspólne "Sto lat" dla Kubusia. Po hucznym śpiewie każdy dostał kawałek pysznego, urodzinowego, "kubusiowego" tortu. Dzieci bawiły się doskonale, o czym świadczyły uśmiechy, które przez cały czas malowały się na ich twarzyczkach. 
Również 24 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Podczas przerw w tańcach, dzieci poznawały swoją przyszłość. Zabawy i radości było wiele, przede wszystkim podczas odlanych z wosku kształtów. Dużą popularnością cieszyła się także loteria fantowa, z której dochód został przeznaczony na potrzeby Samorządu Uczniowskiego.

25.11.2011 r.
W tym dniu odbyło się spotkanie z panią policjantką p.t. "Bezpieczne zasady poruszania się w ruchu drogowym". Zarówno dzieci młodsze jak i starsze przekonały się, jakie zagrożenia mogą wystąpić, gdy nie poruszają się zgodnie z przepisami oraz nie posiadają elementów odblaskowych. Uczniowie zadawali funkcjonariuszce nurtujące ich pytania, dotyczące m.in. pracy policjanta. Klasy młodsze miały nawet okazję obejrzeć z bliska radiowóz policyjny.

28.11.2011 r.
W murach naszej szkoły gościliśmy grupę artystyczną Rekonstrukto, która przedstawiła program pt. "Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka". Artyści, ubrani  w tradycyjny strój sarmaty, zaprezentowali uzbrojenie szlacheckie oraz metody walki, a następnie szukali wśród publiczności śmiałków gotowych stoczyć z nimi pojedynek. Potyczki wzbudziły wiele emocji, podobnie jak proces wytoczony obecnej na sali ,,czarownicy”. Po występie uczniowie mieli możliwość "osobistego" zapoznania się z kolekcją broni i rekwizytów z epoki szlacheckiej.

29.11.2011 r.
W dniu 29 listopada odbył się w naszej szkole turniej Szkolnej Ligi Tenisa Stołowego. Mecze finałowe, poprzedzone prezentacją multimedialną zawodników oraz rozegrane na forum całej społeczności szkolnej, wyłoniły najlepszych zawodników:
dziewczęta:
I miejsce - Julia Rokita
II miejsce - Ewelina Ociepa
III miejsce - Marta Ociepa
chłopcy:
I miejsce - Filip Rozpędek
II miejsce - Rafał Chrząstek
III miejsce - Konrad Cudak

05.12.2011 r.
Najlepsi tenisiści z naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego w Gidlach, zajmując I miejsce zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt.

06.12.2011 r.
Choć 6 grudnia Święty Mikołaj był niezwykle zapracowany, to znalazł jednak czas, aby pojawić się w naszej szkole. Zawitał do każdej klasy, wypytując m.in. o to, czy dzieci były grzeczne. Miał również dla uczniów cukierki z "witaminami", które otrzymali po zaśpiewaniu piosenki bądź zarecytowaniu wierszyka.  W tym dniu uczniowie dostali także upominki od swoich "Mikołajów" - kolegów bądź koleżanek z klasy.

07.12.2011 r.
Z okazji Mikołajek nauczyciele naszej szkoły zorganizowali dla uczniów klas 0 - IV wyjazd na spektakl pt. "Pippi Pończoszanka" Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina. Spektakl odbył się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Przedstawienie opowiadało losy Pippi, która mieszka samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem oraz małpką i ma walizkę pełną złotych monet. Spektakl bardzo podobał się uczniom, głównie dzięki wspaniałym aktorom, którzy często i z powodzeniem nawiązywali kontakt z publicznością. Dzieci chętnie klaskały, odpowiadały na pytania bajkowych postaci, a najmłodsi nawet radośnie podskakiwali. Całe przedstawienie urozmaicone było wesołymi piosenkami i tańcami. Zachwycało zarówno dekoracją, jak i bardzo dobrą grą aktorską.

12.12.2011 r.
Podczas gminnych rozgrywek w mini piłkę siatkową chłopcy wywalczyli II miejsce, natomiast dziewczęta zajęły III miejsce.

14.12.2011 r.
Osiemnastu uczniów kl. IV - VI wyjechało na lodowisko do Bełchatowa. Pod fachowym okiem instruktora dzieci uczyły się podstaw łyżwiarstwa. Większość z nich była na lodowisku po raz pierwszy. Wyjazd okazał się "strzałem w dziesiątkę"! Dzieci wspaniale się bawiły, przypominając sobie jednocześnie zasady bezpieczeństwa podczas zabaw i sportów zimowych. Wszyscy ochoczo zadeklarowali, że chętnie znów przyjadą i będą doskonalić technikę jazdy na łyżwach.

21.12.2011 r.
Kultywowaniu tradycji świąt Bożego Narodzenia, a także rozwijaniu zdolności wokalnych uczniów służył zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Każda klasa pod okiem wychowawcy przygotowała wybraną kolędę bądź pastorałkę, którą zaprezentowała na forum całej społeczności szkolnej. Wszyscy włożyli wiele zaangażowania i serca w wykonywane utwory, jednak komisja, której przewodniczącym był mgr Paweł Ojrzyński, była zmuszona wybrać najlepszych:
kategoria klas młodszych:
I miejsce - kl. I (mgr Ilona Gniatkowska-Cudak)
II miejsce - kl. III (mgr Anna Gniatkowska)
III miejsce - kl. II (mgr Anna Matuszczyk), kl. 0 (mgr Marta Tyl)
kategoria klas starszych:
I miejsce - kl. VI (mgr Mirosława Gołdon)
II miejsce - kl. V (mgr Anna Jezuita)
III miejsce - kl. IV (mgr Nina Kowalczyk)

22.12.2012 r.
Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia zagościła na dobre w naszej szkole i to nie tylko za sprawą pięknie udekorowanych sal. Już od dłuższego czasu odbywały się bowiem przygotowania do przedstawienia jasełkowego, nad którymi czuwała mgr Barbara Plucińska. Występ uczniów obejrzeliśmy 22 grudnia. Następnie wychowawcy odebrali nagrody rzeczowe oraz dyplomy za zajęte przez ich klasy miejsca w Szkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek. Klasa I i VI po raz kolejny zaprezentowały utwory, które przyniosły im zwycięstwo. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego ogłosili również wyniki konkursu na najciekawszą ozdobę choinkową. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Po ich wręczeniu wystąpił zarząd Samorządu Uczniowskiego i złożył nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wszystkim uczniom serdeczne życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Również pani dyrektor w imieniu swoim oraz pani wójt Gminy Gidle mgr Krystyny Kubasiak życzyła wszystkim radosnych, ciepłych i spokojnych świąt. Po wspólnym spotkaniu na sali gimnastycznej odbyły się wigilie klasowe, gdzie przy dźwiękach rozbrzmiewających kolęd, uczniowie i nauczyciele dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia.

17.01.2012 r.
17 stycznia 2012 r. odbył się VI Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. W przesłuchaniu konkursowym wzięli udział:
w kategorii wiekowej 7 - 9 lat: Magdalena Górecka (klasa I), Wiktoria Matyjaszczyk (klasa I), Milena Cichocka (klasa I), Natalia Dukat (klasa III), Filip Bilecki (klasa II);
w kategorii wiekowej 10 - 12 lat: Piotr Jezuita (klasa IV).
Jury w składzie: Violetta Ojrzyńska – dyrektor GOK, Jolanta Komorowska – dyrektor GBP, Nina Klimczyk – wokalistka oraz Bożena Olszewska – przedstawiciel Fundacji Rozwoju Ruchu Pielgrzymkowego i Turystycznego w Gidlach, przyznało uczniom naszej szkoły:
I miejsceMAGDALENIE GÓRECKIEJ - klasa I (uczennicę przygotowała mgr Ilona Gniatkowska-Cudak),
II miejsceWIKTORII MATYJASZCZYK – klasa I (uczennicę przygotowała mgr Ilona Gniatkowska-Cudak),
wyróżnienieFILIPOWI BILECKIEMU – klasa II (ucznia przygotowała mgr Anna Matuszczyk).

19.01.2012 r.
21 i 22 stycznia świętujemy Dzień Babci i Dzień Dziadka. To bardzo dobra okazja, by złożyć najserdeczniejsze życzenia osobom, którym często zawdzięczamy większość najmilszych chwil z dzieciństwa. Dlatego też w czwartek 19 stycznia 2012 r. uczniowie z klas 0 - III przygotowali uroczystą akademię z okazji tego święta, na którą zaprosili swoje Babcie i Dziadków. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki (klasy I - III) i zaprezentowali przedstawienie "Bałwankowo" (klasa "0" - scenariusz przedstawienia opracowała mgr Marta Tyl, stroje uszyli rodzice). Były także tańce: oberek (klasy II - VI przygotowała mgr Anna Jezuita), taniec do utworu ludowego "Zielony mosteczek" (klasę I przygotowała mgr Ilona Gniatkowska-Cudak). Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia. Wielką przyjemność sprawiły Babciom i Dziadkom drobne upominki w postaci laurek, wręczone przez wnuków. Wspólny poczęstunek był okazją do rozmów, w czasie których mogli podzielić się wrażeniami. Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich wnuków. Podziwiali ich zdolności artystyczne i postawę. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się. Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu. 

22.01.2012 r.
W tym dniu w klasztorze Ojców Dominikanów w Gidlach odbył się koncert laureatów Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Magdalena Górecka jeszcze raz zaprezentowała utwór ("Gdy Śliczna Panna"), który przyniósł jej zwycięstwo.

26.01.2012 r.
"Aloha!" - w ten właśnie sposób organizatorzy tegorocznej zabawy karnawałowej (mgr Dorota Sapis, mgr Nina Kowalczyk) powitali w dniu 26 stycznia przybyłych uczestników. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy były bowiem Hawaje. Akcenty hawajskie w ubiorze oraz barwna dekoracja stworzyły niepowtarzalny klimat, przenosząc zebranych w ten zimowy, chłodny dzień na rajskie wyspy Pacyfiku. Uczestnicy bawili się w rytm tanecznych, letnich przebojów. Mnóstwo emocji wzbudziły konkursy, m.in. taniec na wyspie podczas huraganu, taniec z ananasem, przechodzenie pod girlandą. Na imprezie wystąpili członkowie koła tanecznego oraz koła "Poznajemy świat", którzy zaprezentowali taniec hula oraz nauczyli zebranych prostego układu choreograficznego. Niewątpliwą atrakcją był pokaz tańców latynoamerykańskich w wykonaniu pary tanecznej z Klubu Tańca Towarzyskiego "Styl" w Kłomnicach. Zabawa była udana, już dziś wszyscy deklarują udział w przyszłorocznym balu karnawałowym.

27.01.2012 r.
Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyłączyli się do akcji "Góra Grosza" organizowanej już po raz XII przez Towarzystwo "Nasz Dom". W tym roku celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od domu rodzinnego, od swoich najbliższych. Najwięcej grosików zebrała klasa I. Drobne nagrody ufundował sklepik szkolny. Zebrane grosiki zostały przekazane na konto Towarzystwa "Nasz Dom". 

14.02.2012 r.
14 luty, czyli Dzień Zakochanych, zyskuje sobie w Polsce coraz więcej zwolenników. Samorząd Uczniowski chciał, aby znalazł również odzwierciedlenie w naszej szkole - zorganizował pocztę walentynkową. Nie trzeba było namawiać zakochanych do napisania życzeń dla swojej sympatii. 
14 lutego uczniowie wrzucali miłosne listy i liściki do specjalnej "skrzynki pocztowej".
15 lutego członkowie Samorządu Uczniowskiego rozdali "walentynki".

17.02.2012 r.
Tego dnia nasi szkolni sportowcy wzięli udział w gminnym konkursie sportrowym "5 MILIONÓW"
Konkurencje:
klasy I - II: przenoszenie kółek ringo, bieg z piłką lekarską 1 kg, zbieranie piłek tenisowych (wyznaczone pole 4m x 4m), "sadzenie ziemniaków";
klasy III - IV: wyścig na deskorolce, skoki na piłce z uszami slalomem, wyścig z układaniem cyfr od 8 - 1, bieg z przeskokami zawrotnymi przez ławeczkę;
klasy V - VI kozłowanie piłki koszykowej i ręcznej, przekładanie piłki z lewej na prawą stronę, wyścig z przyborami, układanie hasła "5 MILIONÓW" z przejściem pod płotkiem.

08.03.2012 r.
Męska część społeczności szkolnej nie zapomniała w  dniu 8 marca o paniach i dziewczętach w naszej szkole. Z ust chłopców popłynęły serdeczne życzenia. Nie zabrakło również kwiatów, a nawet słodkości.

16.03.2012 r.
W dniu 16 marca podczas eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej uczeń klasy VI  Michał Zięba zajął I miejsce w kategorii szkół podstawowych i reprezentował gminę Gidle na szczeblu powiatowym.

19.03.2012 r.
W gminnych rozgrywkach w mini piłkę koszykową, które miały miejsce 19 marca drużyna chłopców wywalczyła II miejsce, natomiast drużyna dziewcząt zajęła III miejsce.

20.03.2012 r.
Uczniowie klas 0 - III wraz z wychowawcami obejrzeli w dniu 20 marca przedstawienie pt. „Brzydkie kaczątko” w Gminnym Ośrodku Kultury w Gidlach. W role baśniowych postaci wcielili się uczniowie Publicznego Gimnazjum w Gidlach. Dzieciom bardzo podobały się kolorowe stroje i ciekawa dekoracja.

21.03.2012 r.
Choć 21 marca to Dzień Wagarowicza, jednak każdy uczeń pojawił się w tym dniu w naszej szkole. Zapewne dlatego, iż dzień w jej murach zapowiadał się niezwykle ciekawie. Zgodnie z tradycją lat ubiegłych uczniowie otrzymali od pani Dyrektor symboliczny klucz do szkoły, przejmując tym samym obowiązki nauczycieli oraz pracowników obsługi. Nowe grono pedagogiczne prowadziło zajęcia, dzielnie znosząc trudy pracy nauczyciela. Atmosfera w szkole była wesoła również za sprawą zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski międzyklasowego konkursu z okazji pierwszego dnia wiosny. We wiosennej scenerii uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami zmagali się z różnymi zadaniami, w których musieli się wykazać wiedzą oraz umiejętnościami plastycznymi, wokalnymi oraz poetyckimi. Przedstawiciele każdej klasy odebrali dyplomy z pieczątką i podpisem urzędującej w tym dniu pani dyrektor. Niezwykle ważnym punktem dnia było spalenie marzanny na boisku szkolnym jako symbol pożegnania zimy. Uczniowie wpatrywali się w płonącą kukłę mając nadzieję, iż zima odejdzie na dobre, a wnet zagości wiosna.

26.03.2012 r.
Ośmioro uczniów reprezentowało szkołę w gminnym konkursie ,,Dziecięce poezjowanie”, który odbył się 26 marca. W kategorii klas I - III Malwina Bus zajęła III miejsce, natomiast w kategorii klas czwartych również III miejsce wywalczyła Paulina Palacz. Wyróżnieni zostali: Dominik Nożownik – klasa II, Filip Bilecki - klasa II, Natalia Dukat – klasa III.

27.03.2012 r.
W dniu 27 marca gościliśmy panią Annę Edyk-Psut, nauczycielkę i piszącą dla dzieci poetkę z Tomaszowa Mazowieckiego, która zaprezentowała swoje wybrane utwory. Głośne czytanie wierszyków poprzedzone było rysowaniem zwierzęcych bohaterów. Odgadywanie zwierzątek oraz ich kolorowanie sprawiło, iż dzieci doskonale się bawiły. Poetka nawiązała dobry kontakt z publicznością i dzięki aktywizowaniu uczniów spotkanie było ciekawe. Dzieci miały okazję zadać autorce nurtujące ich pytania, a także po spotkaniu nabyć jej książki  z autografem.

29.03.2012 r.
W dniu 29 marca cztery uczennice z oddziału przedszkolnego wzięły udział w III Gminnym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej „Brzdąc” w Gminnym Ośrodku Kultury w Gidlach. Dziewczynki bardzo dobrze się zaprezentowały, ich występ uatrakcyjniły dobrane do piosenek stroje i rekwizyty oraz ilustracja ruchowa wykonywanych utworów. Za swoje występy otrzymały maskotki oraz dyplomy i wróciły bardzo zadowolone, z nowymi doświadczeniami i zapałem do kolejnych konkursów.

03.04.2012 r.
3 kwietnia uczniowie klasy szóstej pisali swój pierwszy poważny egzamin - sprawdzian szóstoklasisty. Uczniowie musieli zmierzyć się z tekstem źródłowym dotyczącym historii kinematografii. Dodatkowo natrafili na wiersz "Burza nocna" oraz rozprawkę, w której mieli poruszyć temat niespodzianki dla jednego z domowników. Z matematyki czekała m.in. geometria oraz ułamki. Wyniki tegorocznego sprawdzianu szóstoklasiści otrzymają w czerwcu.

04.04.2012 r.
W tym roku został po raz pierwszy zorganizowany konkurs na "najładniej udekorowane okno" (organizator: świetlica szkolna). Wszystkie okna w naszej świetlicy szkolnej zostały przepięknie przystrojone z okazji Świąt Wielkanocnych i Jurorzy mieli niemałą trudność, aby wybrać to, które ostatecznie zwyciężyło w konkursie. Ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów i nagród nastapiło w środę 4 kwietnia: I miejsce zajęły dziewczynki z klasy V, II miejsce - dziewczynki z klasy VI, III miejsce - dziewczynki z klasy IV.
4 kwietnia zostały również ogłoszone wyniki dwóch innych konkursów zorganizowanych w naszej szkole w związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi.
Konkurs na pisankę wielkanocną (organizator: biblioteka szkolna)
kl. "0" - III
I miejsce - Milena Cichocka kl. I
II miejsce - Mateusz Baryła kl. II
III miejsce - Mateusz Piekarski kl. "0"
Nagrody pocieszenia otrzymali: Seweryn Grządziel kl. "0", Paulina Włodarczyk kl. "0", Bartosz Kucharski kl. "0", Patryk Całus kl. "0", Wiktoria Matyjaszczyk kl. I, Dominik Nożownik kl. II.
kl. IV - VI
I miejsce - Weronika Bartnik kl. VI, Filip Rozpędek kl. V
Nagrody pocieszenia otrzymali: Michał Zięba kl. VI, Natalia Badylak kl. IV.
Konkurs na najciekawszą ozdobę wielkanocną (organizator: Samorząd Uczniowski)
Komisja wyróżniła wszystkie prace, a wykonali je: Mateusz Piekarski kl. "0", Damian Ociepa kl. "0", Bartosz Kucharski kl. "0", Jakub Kołodziejczyk kl. II, Krystian Nożownik kl. II, Dominik Nożownik kl. II, Filip Bilecki kl. II, Paulina Palacz kl. IV, Martyna Grządziel kl. V, Emilia Zamecka kl. VI.
Organizatorzy podziękowali uczniom za udział w konkursach podkreślając ich zaangażowanie oraz kreatywność. Następnie pani Dyrektor złożyła zebranym w imieniu swoim oraz pani Wójt Gminy Gidle mgr Krystyny Kubasiak najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

13.04.2012 r.
13 kwietnia odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Organizatorami konkursu są: Polski Związek Motorowy oraz Komenda Główna Policji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego - wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi. Współorganizatorem Turnieju jest Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, które udziela wsparcia w organizacji i przeprowadzeniu Turnieju oraz reprezentuje WORD-y w Krajowym Komitecie Organizacyjnym.
Celem Turnieju jest podnoszenie kultury motoryzacyjnej społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu. 
Naszą szkołę w Turnieju reprezentowali Hubert Balcarczyk, Dariusz Nocuń, Julia Rokita. W pierwszej kolejności przystąpili do sprawdzianu praktycznego, podczas którego pokonywali na rowerze tor przeszkód. Następnie pisali test sprawdzający teoretyczną wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego i prawidłowego zachowania na drodze. Ostatnią częścią konkursu był sprawdzian wiedzy z zakresu pomocy przedmedycznej oraz wykonania opatrunku pozorowanej rany. Hubert, Darek i Julka zdobyli I miejsce i tym samym zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych!!!

17.04.2012 r.
GMINNY KONKURS WIELKANOCNY - ROZSTRZYGNIĘTY!
Gminna Biblioteka Publiczna Gidlach zorganizowała dla dzieci z terenu Gminy Gidle konkurs plastyczny pod hasłem: „Zajączek Wielknocny”. Komisja dokonała oceny prac konkursowych i przyznała następujące miejsca uczniom naszej szkoły: II miejsce Mateuszowi Rozpędkowi (klasa III), III miejsce Dominikowi Nożownikowi (klasa II).

20.04.2012 r.
20 kwietnia w Publicznym Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Strzelcach Małych (gmina Masłowice) odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Hubert Balcarczyk, Dariusz Nocuń, Julia Rokita zdobyli IV miejsce w powiecie!!!

24.04.2012 r.
W dniu 24 kwietnia 2012 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klas starszych pod kierunkiem pani Wandy Flaszy przygotowali okolicznościowy apel. W tym roku starali się uświadomić całej społeczności szkolnej realne zagrożenie jakie niesie dla Ziemi działalność człowieka. Przedstawili program słowno-muzyczny, który poruszał te zagadnienia.

26.04.2012 r.
26 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski "Poezjowanie z Makuszyńskim" zorganizowany przez panie: Mirosławę Gołdon i Joannę Niedźwiecką. W skład komisji weszły panie: Anna Gniatkowska (dyrektor szkoły), Nina Kowalczyk i Barbara Kubasiak. Z uwagą wysłuchały i surowo oceniły każdego recytatora. Poziom recytacji był bardzo wysoki.
W kategorii klas "0" - III: I miejsce zdobyła klasa I, II miejsce - klasa III, III miejsce - klasa "0", wyróżnienie - klasa II.
W kategorii klas IV - VI: I miejsce zdobyła Weronika Bartnik, II miejsce - Olga Zyzik, Ewelina Pietras, III miejsce - Paulina Palacz, Piotr Jezuita, Anna Pietras.


27.04.2012 r.
Uczniowie klas 0 - III wraz z wychowawcami obejrzeli w dniu 27 kwietnia przedstawienie teatralne pt. „AQUARIUS” w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Aktorzy starali się przybliżyć młodym widzom świat głębin oceanicznych, a także zagrożenia wynikające z działalności człowieka. Liczne projekcje i efekty scenograficzne pozwoliły stworzyć atrakcyjną iluzję podwodnego świata. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu i wyniosły wiedzę o tym jak dbać o przyrodę. 

30.04.2012 r.
30 kwietnia odbył się uroczysty apel poświęcony obchodom 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno-muzyczny, w którym została przedstawiona historia uchwalenia tego najważniejszego dokumentu w państwie, opracowany został przez uczniów klas starszych. W niedzielę 3 maja delegacja z naszej szkoły składająca się z uczniów  i nauczycieli wzięła udział w gminnych uroczystościach poświęconych temu świętu, które odbyły się w Pławnie.

08.05.2012 r.
Tego dnia odbył się w naszej szkole apel poświęcony Unii Europejskiej. Został on zorganizowany przez panie: Ninę Kowalczyk i Gabrielę Ociepę. Publiczność z zaciekawieniem oglądała występy przedstawicieli poszczególnych krajów, którzy poprzez rekwizyty oraz stroje ukazali wyjątkowość każdego państwa członkowskiego Unii oraz uświadomili zebranym że "(...) każdy naród choć inny, te same ma cele". Na koniec dzieci przygotowane przez panią Dorotę Sapis dały pokaz tańca belgijskiego.

10.05.2012 r.
W dniu 10 maja uczniowie uczestniczyli w gminnych rozgrywkach w piłkę nożną, zajmując III miejsce zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt.

18.05.2012 r.
Na zaproszenie pedagoga szkolnego pani Anny Dąbrowskiej 18 maja gościliśmy w naszej szkole aktorów krakowskiego teatru profilaktyki "Kurtyna". Przedstawili swoją najnowszą sztukę pt. "Być sobą" i pokazali jak być asertywnym, umieć odmawiać gdy ktoś częstuje papierosami i namawia do złego. Przede wszystkim jednak uświadomili młodym ludziom jak ważni w ich życiu są przyjaciele i rodzina, którzy zawsze służą pomocą i wsparciem.

25.05.2012 r.
25 maja uczniowie klasy VI przedstawili prezentację multimedialną "Euro 2012", będącą podsumowaniem projektu realizowanego w szkole. Szóstoklasiści zaprezentowali zebranym najważniejsze informacje dotyczące mistrzostw: miasta i stadiony, zakwalifikowane drużyny. Na koniec odśpiewali piosenkę "Koko Euro Spoko".

31.05.2012 r.
W czwartek, 31 maja, nasza szkoła uroczyście otrzymała imię Kornela Makuszyńskiego oraz sztandar.

01.06.2012 r.
1 czerwca wszyscy świętowali Dzień Dziecka. Pogoda nie okazała się łaskawa i impreza musiała odbyć się w budynku szkoły. Oczywiście, Dzień Dziecka zorganizowany na sali gimnastycznej również dał wiele radości - dużą atrakcją okazało się malowanie twarzy. Ponadto uczniowie odwiedzili pracowników Nadleśnictwa Gidle, z którymi wesoło spędzili resztę dnia.

02.06.2012 r.
2 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w I Turnieju Piłkarskim o Puchar Wójta Gminy Gidle, który odbył się w Pławnie. W klasyfikacji końcowej nasza drużyna zajęła III miejsce.

13.06.2012 r.
Piętnastu uczniów z kl. IV-VI zmierzyło się 13 czerwca w szkolnym konkursie z języka angielskiego "Check your English". Największą znajomością gramatyki, słownictwa i zwrotów wykazały się: Anna Pietras (kl. V) - I miejsce, Julia Rokita (kl. VI) - II miejsce, Żaneta Sadkowska (kl. V) - III miejsce.

15.06.2012 r. - 16.06.2012 r.
W dniach 15-16 czerwca uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Sandomierza. W pierwszym dniu dzieci zwiedziły Podziemną Trasę Turystyczną, Bramę Opatowską, Ucho Igielne, Zbrojownię Rycerską. Uczniowie mieli również możliwość przespacerowania się Wawozem Królowej Jadwigi oraz zwiedzenia Starego Miasta. W drugim dniu uczestnicy wyruszyli do zamku Krzyżtopór w Ujeździe oraz mini zoo w Kurozwękach. Największą atrakcją wycieczki była niewątpliwie wizyta w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie.

19.06.2012 r.
Tego dnia dzieci z klas "0"- II wyruszyły do Bałtowa. Zwiedzanie rozpoczęły od Bałtowskiego Safari specjalnie przystosowanym do tego schoolbusem, gdzie miały okazję podziwiać ostoję dzikiej zwierzyny w ich naturalnym środowisku. Następnie udały się na spacer po zwierzyńcu dolnym, obejrzały krótki film w kinie 5D. Uczniowie wyruszyli również do Bałtowskiego Parku Jurajskiego, gdzie mogli uczestniczyć w prawdziwej podróży w czasie, od panowania dinozaurów po pojawienie się człowieka, oraz stanąć "oko w oko" z najważniejszymi przedstawicielami gatunków z różnych epok. Weszli do Muzeum Jurajskiego oraz pobawili się na placu zabaw. Wycieczka pozwoliła pogłębić wiedzę uczniów. Te niezapomniane chwile będą im przypominały pamiątki zakupione w Bałtowie.

22.06.2012 r.
22 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. W pierwszej kolejności najmłodsi zaprezentowali radosne i pełne ciepła piosenki oraz wierszyki, obejrzeli inscenizację p.t. "Szewczyk Dratewka" w wykonaniu koła teatralnego, przedstawienie "Koziołek Matołek w Afryce", do którego scenariusz napisała mgr Ilona Gniatkowska-Cudak, a także występy członków koła tanecznego m.in. w walcu wiedeńskim. Barwna dekoracja wykonana przez wychowawcę klasy I, wspaniałe stroje oraz popisy aktorskie i taneczne zrobiły na zebranych duże wrażenie, wzbudzając wiele uśmiechów i wzruszeń. Po występach młodzi artyści wręczyli rodzicom własnoręcznie wykonane upominki.

21.06.2012 r.
Tego dnia dostojnym krokiem poloneza klasa VI rozpoczęła bal kończący pierwszy etap edukacji.  Po części oficjalnej nadszedł czas na szaleństwa - bawili się wszyscy - w doskonałych humorach uczniowie zakończyli ten niezwykły dzień.

25.06.2012 r.
W dniu 25 czerwca uczniowie naszej szkoły przystąpili do praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Został on przeprowadzony przez mł. asp. Wojciecha Łuszczyna z Posterunku Policji w Żytnie. Wszyscy uczniowie zakończyli egzamin z wynikiem pozytywnym.

28.06.2012 r.
28 czerwca nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszy kącik do utworu Kornela Makuszyńskiego zorganizowany przez panią dyrektor mgr Annę Gniatkowską. Wszystkie klasy zostały wyróżnione i nagrodzone, jednak nagrodę GRAND PRIX przyznano klasie I.
W tym dniu zostały ogłoszone również wyniki konkursu zorganizowanego przez bibliotekę szkolną "Zbiórka makulatury". Największą ilość makulatury w naszej szkole zgromadziła klasa I.


29.06.2012 r.
Tego dnia odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/12 oraz pożegnanie klasy szóstej. Szóstoklasiści przekazali sztandar szkoły młodszym kolegom z klasy piątej. Przygotowali również pod kierunkiem wychowawczyni mgr Mirosławy Gołdon wzruszający montaż słowno-muzyczny. Uczniowie podziękowali rodzicom, dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za wspólne sześć lat spędzone w tej szkole.  Po uroczystej części artystycznej pani dyrektor mgr Anna Gniatkowska przystąpiła do wręczania nagród oraz świadectw z wyróżnieniem uczniom, którzy w roku szkolnym 2011/12 uzyskali wysokie wyniki w nauce i zachowaniu.
 

2012/2013
 

03.09.2012 r.
3 września 2012 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny. Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. NMP Królowej Wszechświata. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się w odświętnym nastroju, galowym stroju do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel.

06.09.2012 r.
Tego dnia delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach 73 rocznicy pacyfikacji wsi Kajetanowice i Piaski. Po Mszy Świętej odprawionej w intencji pomordowanych, uczniowie złożyli kwiaty przy zbiorowej mogile.

09.09.2012 r.
9 września delegacja uczniów i nauczycieli, na czele z panią dyrektor mgr Anną Gniatkowską, brała udział w uroczystościach upamiętniających Bitwę pod Ewiną. Po Mszy Świętej oraz okolicznościowych przemówieniach, uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy.

18.09.2012 r.
18 września odwiedzili naszą szkołę policjanci z wydziału Ruchu Drogowego KPP w Radomsku. Uczniowie wysłuchali ciekawej pogadanki, z której dowiedzieli się m.in., co to jest droga, którą stroną poruszają się piesi, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i co nosić, by być bezpiecznym i widocznym uczestnikiem ruchu jako pieszy i rowerzysta. Obejrzeli również film „Z rowerem za pan brat", prezentujący kodeks młodego rowerzysty.

27.09.2012 r.
27 września w Miejskim Domu Kultury w Radomsku uczniowie z klasy I i II oglądali przedstawienie pt. „Przygody Misia Puchatka i jego przyjaciół”
Kubuś Puchatek i jego przyjaciele, to ulubieni bohaterowie dzieci. Ten pluszowy miś, wyznaje zasadę, że życie jest radosne i pełne przyjemności. Kubuś jest bohaterem ciepłym i przyjaznym światu i dzieciom.
Poprzez różnego rodzaju zabawy ruchowe, dzieci brały czynny udział w przedstawieniu. Miło i radośnie spędziły czas w przyjaznej atmosferze.

28.09.2012 r.
"Edukacja-Zabawa-Integracja" to hasło tegorocznej akcji edukacyjnej II Światowego Dnia TabliczkiMnożenia. Wzięli w niej udział uczniowie z klas III - VI, którzy w piątek 28 września przystąpili do egzaminu sprawdzającego ich umiejętności. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwała Komisja w składzie: mgr Anna Gniatkowska - dyrektor szkoły, mgr Anna Jezuita - koordynator akcji, mgr Dorota Sapis - asystent.
Liczyła się nie tylko dobra znajomość tabliczki mnożenia i dzielenia, czyli poprawność podawanych wyników, ale również umiejętność logicznego myślenia. Mistrzami zostali uczniowie, którzy poprawnie rozwiązali wszystkie zadania. Oto zwycięzcy - Mistrzowie Tabliczki Mnożenia 2012: Bus Malwina (kl. IV), Dukat Natalia (kl. IV), Jezuita Piotr (kl. V), Ociepa Marta (kl. VI), Pietras Anna (kl. VI), Pietras Ewelina (kl. VI), Rozpędek Filip (kl. VI), Sadkowska Żaneta (kl. VI).

29.09.2012 r.
29 września siedemnastu uczniów naszej szkoły pod opieką p. Joanny Niedźwieckej, p. Doroty Sapis i p. Anny Jezuity wyruszyło na wycieczkę rowerową do miejscowości Ewina. Celem wyprawy było poszerzenie wiadomości na temat zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz historii pobliskich miejscowości. Uczniowie mieli też okazję wspólnie pośpiewać przy ognisku, upiec kiełbaski oraz pograć w piłkę nożną.

01.10.2012 r.
Tego dnia świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Już od rana na korytarzach szkoły można było zauważyć uśmiechnięte twarze naszych panów, którym koleżanki składały życzenia.

12.10.2012 r.
12 października Samorząd Uczniowski zorganizował uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie złożyli życzenia oraz wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom szkoły.

16.10.2012 r.
16 października obchodziliśmy XII Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II – Papież Rodziny”.  Z tej okazji uczniowie klasy VI  przygotowali uroczysty  apel poświęcony Błogosławionemu Ojcu świętemu. Zaprezentowali najważniejsze wydarzenia z życia papieża, Jego podróże oraz ulubione pieśni. Nad przygotowaniem uczniów czuwały panie: Barbara Plucińska i Anna Dąbrowska. 

23.10.2012 r.
23 października odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Szkolna społeczność powitała pierwszaków, którzy złożyli przysięgę i stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.  Wszyscy mogli się przekonać, że dzieciaki już wiele potrafią! Były piękne dekoracje, eleganckie stroje, uroczyste i poważne miny. Tradycyjnie – uczniowie klasy drugiej przygotowali dla nowych kolegów i koleżanek niespodziankę. Moment ślubowania i związane z nim emocje udzieliły się także licznie zgromadzonym rodzicom naszych uczniów, którzy przybyli na tę uroczystość.

29.10.2012 r.
29  października  gościliśmy w naszej szkole aktorów teatru "Kurtyna” z Krakowa, którzy przedstawili  spektakl profilaktyczny pt. "Przygody Kubusia”. Spektakl skierowany był do uczniów klas 0-III i poruszał problematykę  związaną z troską o zdrowie. Kubuś – główny bohater w sposób bajkowy przedstawił ryzyko powstawania próchnicy zębów, opowiedział dzieciom jak ważne jest dostosowanie ubrania do warunków pogodowych i rodzaju zajęć.
Myślą przewodnią spektaklu było uświadomienie dzieciom, jak ważne dla zdrowia jest to, czym się odżywiają i jak o siebie dbają.

08.11.2012 r.
08 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 94 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności.

08.11.2012 r.
Tego dnia w sali kameralnej GOK w Gidlach odbył się IV Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Wzięły w nim udział trzy uczennice naszej szkoły: Malwina Bus (klasa IV), Natalia Dukat (klasa IV), Paulina Palacz (klasa V).

14.11.2012 r.
14 listopada uczniowie naszej szkoły zwiedzali  Fabrykę Bombek "Szkło-Dekor” w Piotrkowie Trybunalskim. Celem wycieczki było zapoznanie z technologią rękodzielniczej produkcji bogato dekorowanych, szklanych ozdób choinkowych. Uczniowie   z wielkim zainteresowaniem zwiedzali poszczególne hale zakładu, obserwując sposób nadawania bombkom odpowiedniego kształtu, posrebrzania, malowania i suszenia. Największą atrakcją był jednak pobyt w dekoratorni. Każdy z uczestników wycieczki mógł wybrać sobie jeden kolor bombki i własnoręcznie ją ozdobić. Dzieci pod okiem pani dekoratorki nanosiły na szkło specjalny klej tworząc fantazyjne wzory według własnego pomysłu, a następnie obsypywały je brokatem w różnych kolorach. Każde arcydzieło otrzymało śliczny napis z imieniem właściciela. Na zakończenie uczniowie mogli zakupić w sklepie fabrycznym przepiękne ozdoby choinkowe. To był udana wycieczka! Dzieci poznały proces wytwarzania bombek oraz przekonały się, przez ile rąk musi przejść kawałek szkła, żeby zamienił się w piękną ozdobę naszej choinki.

19.11.2013 r.
Tego dnia uczniowie wzięli udział w gminnych rozgrywkach w unihokeja zdobywając I miejsce w kategorii chłopców i dziewcząt. Tym samym zakwalifikowali się do etapu powiatowego.

23.11.2012 r.
23 listopada drużyna dziewcząt zajęła V miejsce w powiatowych rozgrywkach w unihokeja w Gomunicach.

26.11.2012 r.
26 listopada drużyna chłopców zajęła IV miejsce w powiatowych rozgrywkach w unihokeja w Gomunicach.

28.11.2012 r.
W związku z rokiem Janusza Korczaka p. Joanna Niedźwiecka przedstawiła prezentację multimedialną na temat życia i twórczości Starego Doktora. Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu dotyczącego tego pisarza i działacza społecznego: I miejsce - kl. V i kl. VI, II miejsce - kl. IV. Poznaliśmy również zwycięzców szkolnego konkursu "Złota polska jesień”:
kl. I-III (konkurs plastyczny):
I miejsce - Seweryn Grządziel kl. I, Arkadiusz Łągiewka kl. I, II miejsce - Dominik Nożownik kl. III, III miejsce - Krystian Nożownik kl. III, Mateusz Baryła kl. III.
kl. IV-VI (konkurs poetycki):
I miejsce- Martyna Grządziel, Natalia Badylak.

29.11.2012 r.
Z niecierpliwością czekano w naszej szkole na dyskotekę andrzejkową, którą zorganizował Samorząd Uczniowski w wigilię Świętego Andrzeja 29 listopada. Wróżby połączone z tańcem i słodkim poczęstunkiem stały się doskonałą zabawą i pretekstem do wspólnego śmiechu i radości.

03.12.2012 r.
W dniu 03.12.2012 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gidlach odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Moja ulubiona Postać Bajkowa” adresowanego do uczniów klas I – III z terenu Gminy Gidle. Wyróżniono i nagrodzono następujące osoby z naszej szkoły:
kategoria klas I:
miejsce I - Seweryn Grządziel
kategoria klas II:
miejsce I  - Bartłomiej Bilecki, Magdalena Górecka, Wiktoria Matyjaszczyk  
kategoria klas III:
miejsce I - Adrian Piętos
miejsce II - Damian Burza, Dominik Nożownik 
wyróżnienia:
Krystian Nożownik (klasa III)
Mateusz Baryła (klasa III)

06.12.2012 r.
Uczniowie z niecierpliwością wypatrywali w tym dniu mężczyzny z białą brodą i w czerwonym ubraniu, który zapowiedział swoją wizytę w naszej szkole. Gość, czyli św. Mikołaj zjawił się z mnóstwem prezentów. Nim jednak je rozdał, z zaciekawieniem obejrzał program artystyczny specjalnie na tę okazję przygotowany. Dziewczęta z koła "Poznajemy świat” przedstawiły prezentację multimedialną na temat tradycji i zwyczajów obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w wybranych krajach europejskich. Kolejnym punktem programu była inscenizacja w języku angielskim "The story of Santa Claus”. Następnie Mikołaj przystąpił do rozdania upominków wszystkim grzecznym dzieciom. One również miały przygotowane dla niego prezenty w postaci piosenek, wierszyków, a nawet rysunków.
Tego dnia naszą szkołę odwiedziła również pani Jolanta Komorowska (Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gidlach). Ogłosiła wyniki konkursu plastycznego "Moja ulubiona Postać Bajkowa", rozdała dyplomy oraz nagrody.

07.12.2012 r.
W tym dniu został rozegrany turniej Szkolnej Ligi Tenisa Stołowego. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a najlepsi okazali się:
grupa dziewcząt:
I miejsce - Marta Ociepa kl. VI, II miejsce - Żaneta Sadkowska kl. VI, III miejsce - Paulina Palacz kl. V
grupa chłopców:
I miejsce - Konrad Cudak kl. VI, II miejsce - Filip Rozpędek kl. VI, III miejsce - Sebastian Ociepa kl. V.

10.12.2012 r.
10 grudnia najlepsi tenisiści z naszej szkoły brali udział w gminnym turnieju tenisa stołowego. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta wywalczyli I miejsce i będą reprezentować gminę Gidle podczas rozgrywek powiatowych.

21.12.2012 r.
W piątek już od samego rana panowała w naszej szkole świąteczna atmosfera. Uczniowie poszczególnych klas z wielkim zaangażowaniem przygotowywali wigilijne stoły. Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia, a następnie degustowaliśmy przyniesione potrawy i wspólnie śpiewaliśmy kolędy.
Po wigiliach klasowych nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu plastycznego "Anioły, aniołki, aniołeczki” zorganizowanego przez p. Ninę Kowalczyk oraz p. Dorotę Sapis w ramach projektu edukacyjnego "Coraz bliżej święta". Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie anioła w formie przestrzennej z dowolnych materiałów. Komisja oceniała prace w dwóch kategoriach: kl. "0”-III oraz kl. IV-VI, biorąc pod uwagę m.in. pomysłowość oraz wkład pracy własnej. Wyniki przedstawiają się następująco:
kl. 0-III
I miejsce - Antoni Flasza kl. III, II miejsce - Patryk Całus kl. "0”, III miejsce - Dominika Garlicka kl. I, Patrycja Kołodziejczyk kl. "0”. Wyróżnieni zostali: Jakub Wąsek kl. III, Maciej Dukat kl. "0”, Sebastian Żuwalski kl. "0”. 
kl. IV-VI
I miejsce - Piotr Jezuita kl. V, II miejsce- Malwina Bus kl. IV, III miejsce- Krzysztof Włodarczyk kl. VI, Marta Ociepa kl. VI. Wyróżnieni zostali: Paulina Palacz kl. V, Martyna Grządziel kl. VI, Natalia Badylak kl. V.
Pani dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy oraz nagrody rzeczowe - ozdoby bożonarodzeniowe. Pozostali uczestnicy otrzymali słodkie nagrody pocieszenia ufundowane przez Sklepik Szkolny.
Kulminacyjnym punktem dnia były JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE nad przygotowaniem których czuwały: p. Anna Jezuita, p. Dorota Sapis i p. Nina Kowalczyk. Przedstawienie jasełkowe oglądali również zaproszeni goście: pani wójt Gminy Gidle - mgr Krystyna Kubasiak, ks. Kazimierz Woda, miejscowi radni oraz nauczyciele emeryci. Sceneria nawiązująca do Betlejem, starannie dobrane stroje, przekonująca gra aktorska, pięknie zaśpiewane kolędy - to wszystko sprawiło, iż jasełka wywarły na publiczności duże wrażenie. Świąteczny klimat zagościł w sercach wszystkich zgromadzonych.
Pani dyrektor mgr Anna Gniatkowska złożyła uczniom, nauczycielom oraz gościom serdeczne życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Na pamiątkę tego spotkania goście zostali obdarowani wykonanymi przez uczniów aniołami.
Po jasełkach grono pedagogiczne oraz pracownicy obsługi zasiedli wraz z gośćmi do wigilijnego stołu.

06.01.2013 r.
6 stycznia uczniowie mogli również zaprezentować swoje umiejętności artystyczne w środowisku lokalnym. W uroczystość Trzech Króli, przedstawienie jasełkowe zostało wystawione w Kościele Parafialnym pw. NMP Królowej Wszechświata w Ciężkowicach. Zgromadzona publiczność mogła po raz kolejny pochylić się nad tajemnicą narodzenia naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Występ małych aktorów  został nagrodzony gromkimi brawami.

07.01.2013 r.
Podczas gminnych zawodów w mini piłkę siatkową rozegranych w PSP Gidle chłopcy z naszej szkoły wywalczyli II miejsce, a dziewczęta III miejsce.

22.01.2013 r.
W dniu 22 stycznia dzieci z klas "0" - III obejrzały w Miejskim Domu Kultury w Radomsku spektakl pt. "Świat Braci Grimm". Uczniowie z zaciekawieniem śledzili perypetie trójki rodzeństwa, przeniesionego za sprawą czarów do baśniowego lasu. Przygody bohaterów nawiązywały do fabuły najbardziej znanych baśni Wilhelma i Jakuba Grimm. Przedstawienie przeplatane było wesołymi piosenkami, a wspaniała scenografia i gra aktorska oraz zaskakujące zwroty akcji sprawiły, iż spektakl bardzo podobał się małym widzom.

22.01.2013 r.
22 stycznia w Dobryszycach miały miejsce zawody rejonowe w tenisa stołowego. Nasza drużyna w składzie: Filip Rozpędek, Konrad Cudak, Sebastian Ociepa odniosła sukces. Dzięki zajęciu II miejsca chłopcy zapewnili sobie udział w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim.

23.01.2013 r.
W środę 23 stycznia 2013 roku odbył się VII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. W przesłuchaniu konkursowym, w kategorii wiekowej 7 - 9 lat, wzięli udział: Magdalena Górecka (klasa II), Wiktoria Matyjaszczyk (klasa II), Dominik Nożownik (klasa III), Filip Bilecki (klasa III), Natalia Dukat (klasa IV). Jury w składzie: Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gidlach pani Jolanta Komorowska, wokalistka pani Sylwia Łuczyńska oraz przedstawiciel Fundacji Rozwoju Ruchu Pielgrzymkowego i Turystycznego w Gidlach pani Bożena Olszewska, przyznało uczniom naszej szkoły:
I miejsce (nagroda Fundacji Rozwoju Ruchu Turystycznego i Pielgrzymkowego w Gidlach) - Wiktorii Matyjaszczyk („Jezus malusieńki”),
I miejsce (nagroda Fundacji Rozwoju Ruchu Turystycznego i Pielgrzymkowego w Gidlach) – Dominikowi Nożownikowi („Narodził się w stajni”),
wyróżnienie - Magdalenie Góreckiej („Raduj się dzisiaj”),
wyróżnienieFilipowi Bileckiemu („Skrzypi wóz”).

24.01.2013 r.
W dniu 24 stycznia 2013 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z klas „0” – III zaprezentowały Dostojnym Gościom program  słowno-muzyczny, podczas którego recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Po części artystycznej wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Babcie i  Dziadziusiowie, którzy   licznie   przybyli   na   uroczystość, nie  kryli   wzruszenia  i  dumy ze swych wnucząt. Nagrodzili małych wykonawców gromkimi brawami.

27.01.2013 r
W dniu 27 stycznia 2013 roku (niedziela) w klasztorze Ojców Dominikanów w Gidlach odbył się uroczysty koncert laureatów VII Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek  połączony z wręczeniem dyplomów i upominków wszystkim nagrodzonym. Wiktoria Matyjaszczyk oraz Dominik Nożownik mogli jeszcze raz zaprezentować swoje umiejętności przed szerszą publicznością.

31.01.2013 r.
W dniu 31 stycznia reprezentacja naszej szkoły w składzie: Mateusz Rozpędek i Sebastian Ociepa, wzięła udział w Finale Województwa Łódzkiego w Tenisie Stołowym Chłopców Szkół Podstawowych. W zawodach tych wystąpiło 12 zespołów, które zostały podzielone na 4 grupy po 3 drużyny. Po wielu bardzo zaciętych pojedynkach nasi uczniowie zajęli VII miejsce.

07.02.2013 r.
7 lutego została zorganizowana zabawa karnawałowa, której motyw przewodni brzmiał "Piotruś Pan i piraci". Uczestnicy nie zawiedli organizatorów i pojawili się w strojach rozbójników morskich, gotowi do "wyprawy”. Dzieci zostały poddane różnorodnym testom sprawnościowo-zręcznościowym. Na zakończenie każdy uczestnik został pasowany na pirata oraz otrzymał dokument potwierdzający ten fakt.

08.02.2013 r.
8 lutego odbyły się gminne mistrzostwa w Mini Piłkę Koszykową dziewcząt i chłopców. Nasze dziewczyny w składzie: Katarzyna Hasikowska, Marta Ociepa, Żaneta Sadkowska, Martyna Grządziel, Anna Pietras, Natalia Dukat, Paulina Palacz zajęły I miejsce. W pierwszym meczu nasze reprezentantki pokonały drużynę z Pławna 10:2, a w drugim - koleżanki z Gidel 10:4.
Nieco słabiej spisali się tym razem nasi chłopcy w składzie Filip Rozpędek, Konrad Cudak, Piotr Jezuita, Hubert Balcarczyk, Mateusz Ociepa, Wiktor Kołodziejczyk, Mateusz Rozpędek, Krzysztof Włodarczyk, Arek Piekarski, Sebastian Ociepa, Przemysław Nocuń, którzy zakończyli rozgrywki na III miejscu.

14.02.2013 r.
Chętni uczniowie klas III - VI wzięli udział w wycieczce do Muzeum Regionalnego w Radomsku. Uczestnicy zwiedzili wystawy stałe: "Pradzieje Ziemi Radomszczańskiej", "Z dziejów miasta Radomska", "Życie wsi radomszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku" oraz wystawę czasową "Wyposażenie domu wiejskiego na terenie ziemi radomszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku". Nasi uczniowie uczestniczyli także w lekcji muzealnej "Cyganie - Roma. Historia i kultura.", dzięki której znacznie pogłębili wiedzę na temat mniejszości etnicznej, jaką stanowią w naszym kraju Romowie.

15.02.2013r.
15 lutego grupa chętnych uczniów z  klas IV – VI wyjechała na lodowisko do Bełchatowa. Głównym celem zorganizowanego wyjazdu było zapewnienie uczniom aktywnego spędzenia wolnego czasu w trakcie ferii zimowych. Niektórzy uczniowie na prawdziwym lodowisku znaleźli się pierwszy raz i chociaż próby szusowania na tafli lodowej nie były łatwe, to przyniosły wiele niezapomnianych wrażeń. Spora grupa uczniów prezentowała z dumą swoje umiejętności jazdy figurowej. Wszyscy uczestnicy wyprawy cali i zdrowi, z uśmiechem na twarzy wrócili do domów, aby dalej korzystać z odpoczynku podczas ferii.

28.02.2013 r.
W dniu 28 lutego reprezentacja naszej szkoły po raz kolejny brała udział w gminnym konkursie sportowym 5 MILIONÓW - imprezie organizowanej w Publicznej Szkole Podstawowej w Gidlach. Po zaciętej walce ostatecznie nasza drużyna zajęła III miejsce.

14.03.2013 r.
W tym dniu został zorganizowany przez bibliotekę szkolną konkurs recytatorski ,,Julian Tuwim - czarodziej słowa". Uczniowie byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: kl. "0”- III i IV-VI. Wśród najmłodszych najlepsi okazali się: I miejsce - Milena Cichocka kl. II, Wiktoria Matyjaszczyk kl. II, II miejsce - Paulina Włodarczyk kl. "0”, Dominik Nożownik kl. III. W kategorii kl. IV-VI zwyciężyły Anna i Ewelina Pietras kl. VI. Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

15.03.2013 r.
W tym dniu odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z kl. VI, wyłonione podczas eliminacji wewnątrzszkolnych, tj. Żaneta Sadkowska i Anna Pietras. W klasyfikacji końcowej Żaneta Sadkowska zajęła V miejsce, natomiast Anna Pietras zdobyła I miejsce, kwalifikując się tym samym do etapu powiatowego.

19.03.2013 r.
W PSP Gidle odbyły się gminne zawody w mini piłkę ręczną dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: drużyna dziewcząt - Ociepa Marta, Hasikowska Katarzyna, Pietras Ewelina, Pietras Anna, Sadkowska Żaneta, Grządziel Martyna, Palacz Paulina, drużyna chłopców - Szymala Sebastian, Rozpędek Filip, Rozpędek Mateusz, Balcarczyk Hubert, Ociepa Mateusz, Włodarczyk Krzysztof, Kołodziejczyk Wiktor. Niewątpliwy sukces odniosły dziewczęta, zajmując I miejsce, natomiast chłopcy wywalczyli II miejsce.

21.03.2013 r.
Jak co roku w naszej szkole 21 marca Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Samorządności. Uczniowie mogli wcielić się w trudną rolę nauczyciela, ukazując swoje talenty pedagogiczne. Pod koniec dnia wszyscy byli świadkami spalenia marzanny, która miała odpędzić przedłużającą się zimę.

21.03.2013 r.
Tego dnia Anna Pietras wzięła udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom", które odbyły się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.

22.03.2013 r.
Drużyna dziewcząt w składzie: Ociepa Marta, Sadkowska Żaneta, Pietras Ewelina, Pietras Anna, Hasikowska Katarzyna, Grządziel Martyna, Palacz Paulina zajęła IV miejsce podczas powiatowych zawodów w mini piłkę ręczną, które odbyły się w PSP nr 1 w Radomsku.

26.03.2013 r.
26 marca odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" zorganizowanego przez świetlicę szkolną. Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja myśli i dokonań Janusza Korczaka, zwłaszcza w zakresie ochrony godności dziecka i troski o jego dobro. Po obejrzeniu  prac plastycznych Jury wyłoniło laureatów konkursu w trzech kategoriach wiekowych.

04.04.2013 r.
Uczniowie z klasy VI przystąpili do sprawdzianu szóstoklasisty. Tegoroczny sprawdzian składał się z 26 zadań - 20 zamkniętych i 6 otwartych. Dwa ostatnie zadania polegały na napisaniu dłuższych wypowiedzi. Motywem przewodnim sprawdzianu szóstoklasisty 2013 była kultura słowa.

09.04.2013 r.
W tym dniu odbył się gminny konkurs recytatorski "Tuwimiada" zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Gidlach. Naszą szkołę reprezentowało 8 osób z klas II - V. Wiktoria Matyjaszczyk zajęła III miejsce w młodszej kategorii wiekowej, natomiast Natalia Dukat zdobyła wyróżnienie w starszej grupie wiekowej. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

10.04.2013 r.
W roku szkolnym 2012/2013 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Trzymaj formę". Główne cele tego projektu to promocja zdrowego stylu życia, trwała zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie zainteresowania uczniów codzienną aktywnością fizyczną.
10 kwietnia pielęgniarka szkolna pani Agata Bilicz  przedstawiła dla uczniów klas IV – VI prezentację pt. "Zdrowy tryb życia".  Następnie odbyła się dyskusja na temat zdrowego stylu życia, piramidy pokarmowej, otyłości, nadwagi i innych skutków niewłaściwego odżywiania. Omówiono również sposoby aktywnego spędzania czasu wolnego. Zgromadzeni otrzymali materiały edukacyjne związane z omawianym tematem.
Na zakończenie spotkania uczniowie złożyli pielęgniarce życzenia z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia.

10.04.2013 r.
W Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Pławnie odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VI: Balcarczyk Hubert, Cudak Konrad i Rozpędek Filip, którzy zostali wyłonieni podczas eliminacji wewnątrzszkolnych. Celem Turnieju jest działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci szkolnej poprzez:
Popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
Kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.
Popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
W wyniku ostrej rywalizacji drużyn trzyosobowy zespół z naszej szkoły zajął II miejsce.

18.04.2013 r.
18 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Gidlach odbył się I Wiosenny Festiwal Piosenki Angielskiej. Naszą szkołę reprezentowało pięć uczennic, dwie z nich za swoje wykonania zdobyły wyróżnienia w kategorii klas I-III: Zuzanna Balcarczyk (klasa I) – "Hello! It’s me!", Magdalena Górecka (klasa II) – "Who’s in the jungle?".

23.04.2013 r.
Tego dnia uczniowie klas I-III wzięli udział w Turnieju o Puchar Tymbarku w Gidlach. Drużyna chłopców wywalczyła II miejsce, natomiast dziewczęta zajęły IV miejsce.

25.04.2013 r.
Z okazji Dnia Ziemi cała społeczność szkolna obejrzała prezentację multimedialną ,,Elektroodpady - proste zasady”, wykonaną przez uczniów kl. VI w ramach  ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Dotyczyła ona niezwykle ważnego tematu segregacji odpadów i recyklingu. Szóstoklasiści wyjaśnili, jak szkodliwe mogą być elektroodpady i jak należy z nimi postępować. Każdy powinien bowiem zdawać sobie sprawę, iż jest odpowiedzialny za stan naszej planety i musi o nią dbać.

30.04.2013 r.
W tym dniu odbyła się uroczysta akademia poświęcona 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie zaprezentowali przygotowany pod okiem pani Mirosławy Gołdon montaż słowno-muzyczny. Występujący przedstawili okoliczności uchwalenia Konstytucji oraz wyjaśnili znaczenie tego wydarzenia dla Polski. W dniu 3 maja delegacja nauczycieli z naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Konstytucji w Pławnie.

9.05.2013 r.
Uczniowie z klas I – III wyjechali do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na przedstawienie profilaktyczne pt. „Czarodziejska kraina”. Celem przedstawienia było ukazanie dzieciom prawa do radosnego dzieciństwa, bez przemocy ze strony dorosłych. Bilety ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gidlach.
Również w tym dniu odbyły się w Pławnie gminne zawody w mini piłkę nożną dla uczniów kl. IV - VI. Drużyna chłopców zajęła II miejsce, natomiast dziewczęta nie miały sobie równych. Zdobywając I miejsce zakwalifikowały się do rozgrywek powiatowych.

10.05.2013 r.
Z okazji Dnia Unii Europejskiej uczennice z koła "Poznajemy świat" zaprezentowały przygotowaną pod okiem pani Niny Kowalczyk oraz pani Gabrieli Ociepy część artystyczną. Uczennice przedstawiły inscenizację mitu o powstaniu Europy, przybliżyły proces integracji europejskiej, a także w formie prezentacji multimedialnej przypomniały zebranym symbole Unii Europejskiej.

13.05.2013 r.
Tego dnia drużyna dziewcząt z kl. IV - VI zajęła V miejsce w powiatowych zawodach w mini piłkę nożną.

22.05.2013 r.
Grupa uczniów z klas II - VI udała się wraz z opiekunami na wycieczkę do Inwałdu i Wadowic. Wędrując alejkami Parku Miniatur "Świat Marzeń", uczestnicy mieli okazję zobaczyć modele ponad 50 najsłynniejszych budowli i obiektów architektonicznych na świecie, m.in.: Wieżę Eiffla, Bazylikę św. Piotra, Koloseum, Statuę Wolności, Wielki Mur Chiński, piramidy, posągi Moai z Wyspy Wielkanocnej. Niezwykle ciekawa była również wizyta w grodzie średniowiecznym. Podczas zwiedzania warowni uczestnicy uczyli się strzelać z łuku, poznali średniowieczne uzbrojenie oraz metody i narzędzia tortur, podziwiali zamkowe tarasy widokowe. W osadzie średniowiecznej dzieci uczestniczyły w warsztatach  w chacie tkacza, szewca, kowala, garncarza, powroźnika. Później przyszedł czas na upragnione szaleństwa w lunaparku. Egipt Horror Show, Zielony Labirynt czy seans w kinie 5D pt. "Kopalnia złota" to tylko jedne z atrakcji, które wzbudziły wiele emocji. Chwile wyciszenia nastąpiły w Wadowicach, gdzie uczniowie obejrzeli wystawę "Skarb mojego życia” poświęconą Janowi Pawłowi II. Korzystając z okazji uczestnicy dokonali zakupu papieskich kremówek w jednej z tamtejszych kawiarenek. Zmęczeni, lecz pełni wrażeń wrócili do domów.

25.05.2013 r.
Członkowie Koła Krajoznawczo-Turystycznego wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę rowerową do Ojrzenia. Celem wyprawy było poznanie walorów okolicy, a także aktywne spędzenie wolnego czasu.

29.05.2013 r.
W tym dniu obchodziliśmy Dzień Matki i Ojca, stąd też do szkoły zawitali rodzice, aby obejrzeć specjalnie przygotowaną na tę okazję część artystyczną. Uroczysta akademia rozpoczęła się o 9:30. Najmłodsi poprzez wierszyki, piosenki oraz własnoręcznie wykonane upominki i kolorowe laurki wyrazili swoją miłość i wdzięczność. Ich występ wzbudził wiele emocji.
Rodzice świętowali również z całą społecznością szkolną Dzień Patrona, obchodzony corocznie na pamiątkę nadania szkole imienia Kornela Makuszyńskiego. Bardzo uroczyście uczciliśmy pierwszą rocznicę nadania imienia, wyrażając radość i dumę z przynależności naszej szkoły do grona "Kornelówek". W tak doniosłej chwili nie zabrakło hymnu szkolnego, w którego śpiew włączyli się także rodzice. Oglądając przedstawienie pt. "Dzieci Kornela" zebrani byli świadkami spotkania pana Makuszyńskiego z bohaterami jego utworów, tj. Małpką Fiki-Miki, Koziołkiem Matołkiem, Jackiem i Plackiem, Irenką oraz Adasiem. Humorystyczne kwestie wywołały uśmiech na twarzy zgromadzonych.
Niezwykle miłym akcentem dnia było poznanie wyników tegorocznego sprawdzianu szóstoklasisty. Bez wątpienia powodem do dumy są wysokie noty Anny Pietras (40pkt/40pkt) oraz Żanety Sadkowskiej (38pkt/40pkt). Średni wynik naszej szkoły to 24,67pkt - najwyższy w Gminie Gidle oraz wyższy od średniego wyniku w skali kraju.

03.06.2013 r.
W dniu 3 czerwca miał miejsce w naszej szkole Dzień Sportu i Dzień Dziecka, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. W tym roku  ze względu na niesprzyjającą aurę impreza odbyła się na sali gimnastycznej. Głównym celem imprezy było propagowanie wśród uczniów aktywności ruchowej, kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz zasad fair play.
Dla uczniów klas młodszych przewidziane były zajęcia plastyczne. Dzieci z klas "0" – II  miały za zadanie przygotować prace związane z Dniem Sportu (plakaty, rysunki itp.) Autorom najładniejszych prac zostały  wręczone dyplomy. Zwycięzcy to: Jakub Żuwalski - I miejsce, Milena Cichocka - II miejsce, Damian Ociepa - III miejsce. Wyróżnienia zdobyli: Nocuń Batrosz, Matyjaszczyk Wiktoria, Mateusz Piekarski.
Uczniowie klas III – VI  rywalizowali między sobą w  różnych konkurencjach sportowych o miano najbardziej usportowionej klasy. Konkurencje sportowe, w jakich uczniowie musieli się zmierzyć to: wyścigi w workach, wyścig strażacki, rzuty do kosza oraz przeciąganie liny. Uczniowie rywalizowali również  między sobą w konkursie wiedzy sportowej. Każda klasa wraz z wychowawcą odpowiadała na pytania związane ze sportem w Polsce i na świecie, a także w naszej szkole. W rywalizacji najlepsza okazała się klasa VI, II miejsce zajęła klasa V, miejsce III zajęła klasa IV.
Podczas rozgrywek toczyła się także rywalizacja o miano najlepiej dopingującej klasy. W konkursie kibicowania zwyciężyła klasa "0", miejsce II zajęła klasa I, a miejsce III klasa II. 
Po emocjonujących zabawach dla wszystkich uczestników przewidziany był poczęstunek, a dla zwycięzców medale i dyplomy.

04.06.2013 r.
4 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego "Moje jedyne uzależnienie to rodzina i książka” zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Gidlach. Celem konkursu było budowanie wizerunku rodziny trwałej, szczęśliwej bez uzależnień. Uczniowie pod kierunkiem pani Doroty Sapis wykonali plakaty promujące pozytywny wizerunek rodziny oraz rozwijające zainteresowania czytelnicze. Prace zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową: I miejsce - Marta Ociepa (kl. VI), II miejsce - Anna Pietras (kl. VI), Martyna Grządziel (kl. VI), III miejsce - Ewelina Pietras (kl. VI), Katarzyna Hasikowska (kl. VI), Monika Szymala (kl. IV). Laureatki konkursu otrzymały nagrody ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gidlach.

05.06.2013 r.
W tym dniu dzieci z klas 0, I, III wraz z opiekunami zwiedzały "Jurajski Gród”- park miniatur zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej w Piasku, gm. Janów. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wszyscy bawili się znakomicie. Podczas pobytu w "Jurajskim Grodzie” uczestnicy wysłuchali z dużym zainteresowaniem ciekawych legend dotyczących oglądanych zamków, zasypując przewodnika pytaniami. Następnie obejrzeli maszyny służące do obrony ówczesnych twierdz. Dzieci mogły również skorzystać z placu zabaw oraz podziwiać mieszkańców niewielkiego ZOO. Ponieważ pogoda raczej nie zapraszała do dłuższego pobytu na świeżym powietrzu, gospodarze udostępnili salę, na której uczestnicy urządzili dyskotekę. Następnie wszyscy z dużym apetytem zjedli smaczny obiad. Później zorganizowane zostały zajęcia plastyczne. Każdy uczeń malował budowlę, która najbardziej mu się podobała. W tutejszym sklepiku dzieci zakupiły sobie pamiątki. Wycieczkę uwieńczyła wizyta w McDonaldzie. W drodze powrotnej zadowoleni i pełni wrażeń uczestnicy śpiewali znane piosenki.
Pozostali uczniowie udali się w tym dniu do Gminnego Ośrodka Kultury w Gidach, gdzie w sali kameralnej odbyły się projekcje filmowe w ramach Se-ma-for Film Festival On Tour 2013. Najmłodsi obejrzeli klasyczne animacje, m.in. "Miś Uszatek”, "Pingwin Pik-Pok”, "Przygody kota Filemona”. Dla uczniów starszych został natomiast wyświetlony film lalkowy pt. "Piotruś i wilk”, który w 2007 r. zdobył statuetkę Oscara za Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

06.06.2013 r.
W dniu 6 czerwca odbyło się spotkanie informacyjne "Młody Europejczyk", które poprowadziła pani Halina Zimnowoda - konsultantka Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich na lata 2007 - 2013 w Podregionie Wschodnim województwa łódzkiego. W spotkaniu uczestniczyli osobno uczniowie kl. I - III oraz IV - VI. Zarówno dla młodszej, jak i starszej grupy wiekowej zostały przygotowane zadania związane z uprzednio obejrzaną prezentacją multimedialną. Dzięki zagadkom i quizom uczniowie sprawdzili oraz utrwalili swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej - jej symboli, państw członkowskich, procesu integracji.

10.06.2013 r.
Dwunastu uczniów z klas IV - VI zmierzyło się w II edycji szkolnego konkursu z języka angielskiego "Check your English" zorganizowanego przez panią Ninę Kowalczyk. Uczestnicy rozwiązywali test sprawdzający znajomość słownictwa, zwrotów i zagadnień gramatycznych. Wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce - Anna Pietras (klasa VI), II miejsce - Ewelina Pietras (klasa VI), III miejsce -  Żaneta Sadowska (klasa VI).

14.06.2013 r.
Poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w obchodach dziesiątej rocznicy nadania Zespole Szkół w Skrzydlowie imienia Kornela Makuszyńskiego. Specjalnie na tę okazję gospodarze przygotowali część artystyczną p.t. "Dzieci Kornela”. Po występach nastąpiło rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu na komiks do utworu Kornela Makuszyńskiego. Jury doceniło prace uczniów naszej szkoły, bowiem drużyna dziewcząt w składzie: Anna Pietras, Ewelina Pietras, Marta Ociepa, Żaneta Sadkowska, Katarzyna Hasikowska, Martyna Grządziel, zajęła I miejsce, natomiast chłopcy, tj. Krzysztof Włodarczyk, Mateusz Ociepa, Przemysław Nocuń, Konrad Cudak, Filip Rozpędek zdobyli wyróżnienie.

14.06.2013 r.
Uczniowie w ramach Koła Krajoznawczo-Turystycznego wyjechali na basen do Kleszczowa. Kompleks wodny SOLPARK to raj dla osób ceniących aktywny tryb życia, poszukujących ciekawej rozrywki oraz relaksu. Uczniowie przez dwie godziny mieli możliwość doskonalenia umiejętności pływackich oraz korzystania z licznych atrakcji, które znajdują się na terenie kompleksu. Na uczestników wyjazdu czekało mnóstwo atrakcji: baseny rekreacyjne, podzielone na zewnętrzny i wewnętrzny z wieloma atrakcjami wodnymi, m.in.: jacuzzi, biczami wodnymi masującymi plecy, zjeżdżalnią. Pływacy chcący pochwalić się swymi umiejętnościami korzystali z basenu sportowego. Uczniowie spędzili w ten sposób przyjemnie, aktywnie i zdrowo swój wolny czas. 

18.06.2013 r.
W związku ze zbliżającymi się feriami letnimi odbyła się dla uczniów prelekcja "Bezpieczne wakacje 2013". Pedagog szkolny pani Anna Dąbrowska przypomniała najważniejsze zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w miejscu zamieszkania, przed podróżą oraz w jej trakcie, a także podczas wypoczynku.

18.06.2013 r.
W szkole odbył się sprawdzian na kartę rowerową z praktycznej jazdy rowerem po torze przeszkód. Do części praktyczno-sprawnościowej przystąpiło 5 uczniów z kl. IV, którzy zaliczyli pozytywnie część teoretyczną wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Czwartoklasiści byli oceniani przez panią dyrektor mgr Annę Gniatkowską oraz policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku. Wszyscy uczniowie dobrze poradzili sobie z jazdą po torze przeszkód i uzyskali tym samym kartę rowerową, dzięki której mogą prawnie poruszać się po drogach rowerem.

20.06.2013 r.
20 czerwca odbył się długo oczekiwany przez szóstoklasistów "komers”, czyli bal kończący ich edukację w szkole podstawowej. Tradycji stało się zadość, bowiem bal rozpoczął się polonezem. Liczne próby przyniosły zamierzony efekt. Uczniowie znakomicie opanowali układ choreograficzny oraz wspaniale prezentowali się w eleganckich strojach, wzbudzając zachwyt grona pedagogicznego, rodziców oraz młodszych kolegów i koleżanek.  Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę w rytm dyskotekowych przebojów.

25.06.2013 r.
Do szkoły zawitał cyrk "Bimboland" prezentując emocjonujące show. Były popisy clowna, pokazy żonglerki, chodzenie na szczudłach, gimnastyka artystyczna. Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, próbując swoich sił w różnych konkurencjach. Wiele emocji wzbudził pokaz egzotycznego węża - ci, którym nie zabrakło odwagi, mogli go dotknąć.  Uczniowie doskonale bawili się podczas występu cyrkowców, a po jego zakończeniu nagrodzili ich gromkimi brawami.

27.06.2013 r.
W przededniu zakończenia roku szkolnego na sali gimnastycznej odbyło się wręczenie dyplomów i nagród za udział uczniów w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Jako pierwsza głos zabrała pani dyrektor Anna Gniatkowska, która serdecznie pogratulowała uczniom kl. VI za zajęcie I miejsca oraz zdobycie wyróżnienia w międzyszkolnym konkursie na komiks do utworu Kornela Makuszyńskiego zorganizowanego przez ZS w Skrzydlowie. Podziękowała zarazem pani Joannie Niedźwieckiej, która nadzorowała wykonanie prac przez uczniów.
Pan Piotr Pilarski wręczył dyplomy za udział w XII Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Tymbarku oraz nagrodził wybranych uczniów kl. VI za ich osiągnięcia sportowe z bieżącym roku szkolnym.
Pani Nina Kowalczyk wręczyła dyplomy i nagrody za udział w ogólnopolskim konkursie Oxford z języka angielskiego oraz szkolnym konkursie "Check your English”.
Pani Anna Jezuita nagrodziła laureatów oraz uczestników konkursu Oxford z matematyki, przyznała tytuł "Tęgiej Głowy” trzem uczennicom kl. VI, a także przekazała czwartoklasistom karty rowerowe.
Pani Joanna Niedźwiecka ogłosiła wyniki zbiórki makulatury, natomiast pani Dorota Sapis nagrodziła zwycięzców i uczestników szkolnego konkursu kulinarnego "Mamo, tato zdrowo jemy i odżywek nie stosujemy - przepis na rodzinną, zdrową potrawę”.
Po rozdaniu dyplomów i nagród szóstoklasiści zaprosili zebranych do obejrzenia prezentacji multimedialnej. Absolwenci w humorystyczny sposób przedstawili siebie wspomagając się zdjęciami z lat ubiegłych, a nawet wczesnego dzieciństwa. Wspominali ciekawe wydarzenia podczas ich pobytu w szkole podstawowej, a na zakończenie podziękowali nauczycielom, bez których nie byłoby tych wspaniałych chwil i miłych wspomnień.

28.06.2012 r.
Zgodnie z tradycją lat ubiegłych uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się Mszą Świętą. Następnie uczniowie, rodzice oraz nauczyciele udali się za sztandarem do budynku szkoły, gdzie odbyła się część artystyczna w wykonaniu tegorocznych absolwentów. Przyświecały jej słowa naszego patrona "Mądrym być to wielka sztuka...”. Montaż słowno-muzyczny przygotowany pod okiem pani Anny Jezuity składał się z refleksyjnych wierszy i piosenek. Nie zabrakło słów podziękowania dla nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły za trud włożony w wychowanie i edukację. W uroczystość włączyli się także uczniowie klasy piątej, którzy obdarowali swoich starszych kolegów pamiątkowymi dyplomami.
W kolejnej części pani dyrektor mgr Anna Gniatkowska wręczyła absolwentom dyplomy ukończenia szkoły podstawowej oraz przekazała na ręce rodziców Anny i Eweliny Pietras oraz Żanety Sadkowskiej listy gratulacyjne. Następnie pani dyrektor wręczyła nagrody oraz świadectwa z wyróżnieniem uczniom, którzy w roku szkolnym 2012/2013 uzyskali wysokie wyniki w nauce i zachowaniu oraz wzorową frekwencję. Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa promocyjne z rąk wychowawców. Wszyscy z uśmiechami na twarzy opuścili mury szkoły udając się na dwumiesięczny odpoczynek.
 

2013/2014
 

02.09.2013 r.
2 września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny. Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. Matki Bożej Królowej Wszechświata w Ciężkowicach. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się do szkoły, gdzie w szkolnej sali gimnastycznej rozpoczął się apel.

08.09.2013 r.
W niedzielę 8 września pani dyrektor Anna Gniatkowska, nauczyciele, uczniowie klasy III i poczet sztandarowy naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach 69 rocznicy Bitwy pod Ewiną. Po polowej mszy świętej  uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik upamiętniający bitwę, gdzie dzieci z naszej szkoły, na czele z panią dyrektor, złożyły kwiaty.

27.09.2013 r.
Tego dnia już po raz drugi, wzięliśmy udział w obchodach III Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Dzieci bardzo chętnie włączyły się do akcji  i ambitnie walczyły o tytuł MT EXPERT. Warunkiem uzyskania tytułu był pomyślnie zdany egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia przed  Komisją w składzie: mgr Anna Gniatkowska - dyrektor szkoły, mgr Anna Jezuita - koordynator akcji, mgr Dorota Sapis - asystent.
Do egzaminu w naszej szkole przystąpiło 24 uczniów z klas III - VI. Ci, którzy poprawnie odpowiedzieli na wszystkie wylosowane pytania oprócz upragnionego tytułu otrzymali słodki upominek. Dla tych (nielicznych), którym się nie powiodło przygotowano również słodkie nagrody pocieszenia.
Tytuł MT EXPERT uzyskali:
klasa IV: Burza Damian, Flasza Antoni, Kołodziejczyk Jakub, Nożownik Krystian,  Piętos Adrian,
klasy V: Bus Malwina, Dukat Natalia, Rozpędek Mateusz, Załóg Radosław,
klasa VI: Jezuita Piotr i  Palacz Paulina.

27.09.2013 r.
Jak miło i ciekawie spędzić wolny czas? Odpowiedź prosta – można wybrać się do kina! Z tej propozycji skorzystali uczniowie klas I – VI , którzy 27 września wyjechali do Częstochowy do kina Cinema City na premierę filmu w formacie 3D pt. ,,Turbo”. Z okularami na nosie, z zapartym tchem,  wszyscy śledzili losy małego, niepozornego ślimaka, który okazał się zwycięzcą wyścigu bolidów. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w kinie.

28.09.2013 r.
28 września 2013 r. uczestnicy Koła Krajoznawczo-Turystycznego wraz ze swymi opiekunami: panią Dorotą Sapis i panią Joanną Niedźwiecką udali się na rowerach do Niesulowa na  grzybobranie zorganizowane przez Nadleśnictwo Gidle. Dzieci pod okiem leśników zbierały grzyby. Najlepszym grzybiarzem z naszej szkoły okazał się Sebastian Ociepa z klasy VI.

07.10.2013 r.
7 października odwiedzili nas funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Radomsku. Spotkanie zorganizowała pani pedagog Anna Dąbrowska. Policjanci opowiedzieli dzieciom jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły oraz o jakich przepisach drogowych trzeba wtedy pamiętać.

11.10.2013 r.
11 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Wybrani uczniowie przedstawili część artystyczną recytując wiersze, śpiewając piosenki, a Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty. Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor, która złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia w imieniu własnym, odczytała również życzenia przesłane od pani wójt Krystyny Kubasiak.  Na koniec pan Piotr Pilarski wykonał dla nauczycieli napisaną przez siebie na tę okazję piosenkę do melodii słynnego przeboju zespołu Weekend.

22.10.2013 r.
22 października uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć o Ojcu Świętym. Z okazji Dnia Papieskiego przygotowali montaż słowno-muzyczny ukazujący Ojca Świętego jako Papieża Dialogu. Nad przygotowaniem uczniów czuwała pani Barbara Plucińska.


23.10.2013 r.
Tego dnia odbyło się ślubowanie klasy I.  Pierwszaki, w żakowskich czapkach na głowach, przedstawiły program artystyczny przygotowany pod czujnym okiem wychowawczyni klasy – pani Anny Matuszczyk. Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie, a następnie pani dyrektor Anna Gniatkowska, symbolicznym ołówkiem, dokonała aktu pasowania na ucznia. Dla naszych pierwszaków było to niezwykłe i bardzo emocjonujące przeżycie. Ale nie tylko one zabawiały nauczycieli, rodziców i starszych kolegów. Również dzieci z klasy II i III pod opieką pani Ilony Gniatkowskiej-Cudak przygotowały dla "nowych" uczniów przedstawienie oraz drobne upominki.


28.10.2013 r.
Już po raz V 28 października 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Gidlach odbył się Gminny Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Naszą szkołę w kategorii klas I-III reprezentowało 5 uczniów: Bartłomiej Bilecki z klasy III, Milena Cichocka z klasy III, Magdalena Górecka z klasy III, Wiktoria Matyjaszczyk z klasy III, Bartosz Załóg z klasy III, a w kategorii klas IV-VI 3 uczniów: Malwina Bus z klasy V, Natalia Dukat z klasy V, Paulina Palacz z klasy VI. Dzieci do występu przygotowali: pani Ilona Gniatkowska-Cudak (klasy I-III) i pan Paweł Ojrzyński (klasy IV-VI). Po prezentacji utworów wszyscy uczestnicy festiwalu zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami. Nagrody powędrowały do: Wiktorii Matyjaszczyk, która z piosenką „Rozkwitały pąki białych róż” zajęła II miejsce, oraz do Bartosza Załoga, który z piosenką „Przybyli ułani” zdobył wyróżnienie.


07.11.2013 r.
7 listopada
 odbył się w naszej szkole krótki apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci obejrzały prezentację oraz wysłuchały kilku pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów klasy III.


08.11.2013 r.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Dlatego 8 listopada uczniowie klas I-III wraz ze swymi wychowawcami włączyli się w obchody Dnia Śniadanie Daje Moc w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego ŚŒniadanie Daje Moc. Główne cele programu to: zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się poprzez edukację do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce.
Każda klasa przygotowała śniadanie w inny sposób: jedni przynieśli z domu gotowe kanapki przygotowane przez rodziców, inni przynieśli produkty, z których przygotowali wspólne śniadanie w szkole, a jeszcze inni przygotowali śniadanie wspólnie z rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi. Była to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla nauczycieli, rodziców, pedagoga szkolnego, pielęgniarki.
Szkolnym koordynatorem programu jest pani Ilona Gniatkowska-Cudak.


10.11.2013 r.
10 listopada 2013 r. w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu odbył się XXII Ogólnopolski Festiwal Pieśni i Piosenki o Mojej Ojczyźnie. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów: Magdalena Górecka z klasy III („Rozkwitały pąki białych róż”, „Jedenasty listopada”), Wiktoria Matyjaszczyk z klasy III („Rozkwitały pąki białych róż”, „Jedenasty listopada”), Natalia Dukat z klasy V („Jedenasty listopada”, „Dzień dobry, biały ptaku”) i Radosław Załóg z klasy V („Hej ułani”, „Przybyli ułani pod okienko”). Dzieci do występu przygotowała pani Ilona Gniatkowska-Cudak. Poziom prezentacji był bardzo wysoki, uczniowie przepięknie i z artystycznym zaangażowaniem, wykonywali przygotowane piosenki. Po burzliwych naradach jury, w skład którego wszedł m.in. Janusz Tylman – polski kompozytor oraz pianista, twórca muzyki filmowej, teatralnej oraz musicali, przyznało wyróżnienie Magdalenie Góreckiej.


11.11.2013 r.
Tego dnia delegacja naszej szkoły wzięła udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Pani dyrektor, uczniowie i nauczyciele uczestniczyli we Mszy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Gidlach. Mszę uświetnił rózwnież nasz poczet sztandarowy. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy udali się pod pomnik, gdzie pani dyrektor wraz z uczniami złożyła okolicznościową wiązankę.

20.11.2013 r.
20 listopada odbyły się gminne zawody w unihokeja. Nasi chłopcy w składzie: Wiktor Kołodziejczyk, Piotr Jezuita, Mateusz Rozpędek, Sebastian Szymala, Sebastian Ociepa, Filip Bilecki, Damian Burza, Arek Piekarski zdobyli I miejsce i będą reprezentować naszą gminę w rozgrywkach powiatowych.

22.11.2013 r.
Od października 2013 r. w klasie I realizowany jest ogólnopolski program edukacyjny „Klub Bezpiecznego Puchatka” pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji. Celem tej akcji jest uczenie dzieci bezpiecznych zachowań na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Poprzez różnorodne działania każdy pierwszoklasista otrzymał praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, dzięki którym będzie umiał rozpoznawać zagrożenia. Ponadto uczniowie klasy I przystąpili 22 listopada do Wielkiego Testu Bezpieczeństwa, który sprawdził jaką wiedzę na temat bezpieczeństwa mają już dzieci, a jakie tematy należy jeszcze omówić. Poprzez udział w tym programie nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT KLUBU BEZPIECZNEGO PUCHATKA. Szkolnym koordynatorem programu była pani Anna Matuszczyk.


28.11.2013 r.
28 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Największym zainteresowaniem cieszył się "pokój wróżb", w którym wróżki przepowiadały przyszłość. Dzieci bawiły się również świetnie na sali gimnastycznej, na której odbywały się tańce i konkurencje. W ramach odpoczynku i posilenia się był też słodki poczęstunek.


29.11.2013 r.
29 listopada odbyły się powiatowe zawody w unihokeja chłopców. Nasi reprezentanci w składzie: Wiktor Kołodziejczyk, Mateusz Rozpędek, Piotr Jezuita, Filip Bilecki, Sebastian Ociepa, Sebastian Szymala, Damian Burza, Arek Piekarski, Kuba Kołodziejczyk zajęli V miejsce.

29.11.2013 r.
29 listopada 2013 r., na zaproszenie wychowawcy klasy III pani Ilony Gniatkowskiej-Cudak, naszą szkołę odwiedził leśnik pan Grzegorz Kaczorowski. Został on powitany przez: „dziennikarzy” zadających pytania oraz „dzięcioła”, „niedźwiedzia”, „rysia” i „muchomorki” śpiewające na cześć „przyjaciela lasu”. Dzieci obejrzały film animowany, przedstawiający obowiązki leśnika podczas zimy, zadawały leśnikowi  wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą wszystkich uczniów. Na zakończenie klasa III zaprosiła pana Grzegorza Kaczorowskiego oraz wszystkie dzieci do wspólnej zabawy przy piosence, która został ułożona specjalnie na tę okazję.

03.12.2013 r.
Tego dnia gościliśmy w naszej szkole aktorów teatru "Tomcio" z Nowego Sącza. Zaprezentowali oni spektakl kukiełkowy pt. "Przyjaciele". Bohaterami przedstawienia były zwierzęta porzucone przez swoich opiekunów. Pomimo wielu przykrości jakich doznały, potrafiły darzyć siebie uczuciem miłości, pomagać ludziom, a nawet wybaczyć złe traktowanie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy bohaterów, zapamiętały też przesłanie stwierdzające fakt, że zwierzęta są najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka.

06.12.2013 r.
W czwartek, mimo szalejącego nad Europą orkanu Ksawery, Święty Mikołaj nie zawiódł i pojawił się w naszej szkole. Warto było czekać - nikt nie pozostał bez prezentu, Mikołaj pamiętał o pani dyrektor, nauczycielach i innych pracownikach szkoły, ale przede wszystkim o naszych bardzo grzecznych dzieciach.


16.12.2013 r.
W dniu 16.12.2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gidlach podsumowany został gminny konkurs plastyczny pt. „Magiczna kraina wierszy Tuwima”. Komisja w składzie: pani Nela Plewińska (nauczyciel plastyki w PSP w Gidlach) oraz pani Jolanta Komorowska (dyrektor GBP w Gidlach) przyznała uczniom naszej szkoły:
kategoria klas I:
III miejsce - Bartoszowi Kucharskiemu,
wyróżnienie - Sebastianowi Żuwalskiemu, Julii Gonera;
kategoria klas II:
I miejsce - Arkadiuszowi Łągiewce,
wyróżnienie - Damianowi Ociepa;
kategoria klas III:
I miejsce - Bartłomiejowi Bileckiemu, Wiktorii Matyjaszczyk,
III miejsce - Milenie Cichockiej.


19.12.2013 r.
19 grudnia wybrane dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klasy I, II, III, V, wystawiły przedstawienie jasełkowe dla rodziców. 20 grudnia, to samo przedstawienie mogła obejrzeć cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Nad jego przygotowaniem czuwały: pani Ilona Gniatkowska-Cudak oraz pani Anna Dąbrowska. Było to naprawdę wyjątkowe widowisko na wysokim poziomie, z piękną scenografią i efektami specjalnymi. Przedstawienie było uświetnione śpiewem kolęd. Mali aktorzy otrzymali gromkie brawa.

05.01.2014 r.
5 stycznia w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Wszechświata w Ciężkowicach zostało wystawione przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Dzieci wystąpiły przed licznie zgromadzoną publicznością, która z zaciekawieniem oglądała biblijną historię. Zaprezentowana sztuka przypomniała wszystkim, że do Betlejem, do Jezusa, Maryi i Józefa ze swoim sercem i dobrymi uczynkami może dotrzeć każdy. Parafianie byli pod wrażeniem umiejętności małych artystów i nagrodzili ich gromkimi brawami.

07.01.2014 r.
7 stycznia ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu na reportaż dokumentujący obchody Dnia Śniadanie Daje Moc w klasach "0" - III szkół podstawowych. Uczniowie z klasy III wraz ze swoim wychowawcą panią Iloną Gniatkowską-Cudak odnieśli wielki sukces. Zdobyli I miejsce w Polsce (rywalizując z 830 klasami z innych szkół z całego kraju) za reportaż w kategorii „zdjęcia” i otrzymali nagrody rzeczowe w postaci zestawów śniadaniowych oraz nagrodę finansową dla szkoły.

14.01.2014 r.
14 stycznia odbył się VIII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. W przesłuchaniu konkursowym, w kategorii wiekowej 7 - 9 lat, wzięli udział: Julia Gonera (klasa I), Zuzanna Balcarczyk (klasa II), Dominika Garlicka (klasa II), Wiktoria Matyjaszczyk (klasa III), Milena Cichocka (klasa III), Bartosz Załóg (klasa III), Bartłomiej Bilecki (klasa III), w kategorii 10 – 12 lat: Filip Bilecki (klasa IV), Natalia Dukat (klasa V), Malwina Bus (klasa V), Radosław Załóg (klasa V), Paulina Palacz (klasa VI). Jury w składzie: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gidlach pani Violetta Ojrzyńska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gidlach pani Jolanta Komorowska oraz przedstawiciel Fundacji Rozwoju Ruchu Pielgrzymkowego i Turystycznego w Gidlach pani Bożena Olszewska, przyznało uczniom naszej szkoły:
kategoria 7 – 9 lat:

II miejsce - Wiktorii Matyjaszczyk („Nie było miejsca dla Ciebie”),
III miejsceBartoszowi Załogowi („Cicha noc”),
kategoria 10 – 12 lat:
III miejsce Filipowi Bileckiemu („Maleńka miłość”).


15.01.2014 r.
Tego dnia odbyły się gminne zawody w tenisie stołowym. Chłopcy - Mateusz Rozpędek i Sebastian Ociepa, zajęli I miejsce, natomiast dziewczęta - Natalia Dukat oraz Paulina Palacz - III miejsce.

16.01.2014 r.
W dniu 16 stycznia odbyła się uroczystość poświęcona 130 rocznicy urodzin naszego Patrona, Kornela Makuszyńskiego. W spotkaniu na sali gimnastycznej uczestniczyła cała społeczność szkolna. Uczniowie z klas I, IV, V, VI, pod okiem pani Joanny Niedźwieckiej i pani Mirosławy Gołdon, przypomnieli biografię Kornela Makuszyńskiego, wyrecytowali wiersze i zaprezentowali się w inscenizacji ,,Przygody Małpki Fiki – Miki” .

17.01.2014 r.
17 stycznia świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Przybyli licznie dziadkowie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu swoich najmłodszych wnucząt przygotowanych przez panią Iwonę Ślęzakiewicz i panią Annę Matuszczyk. Dzieci złożyły swoim babciom i dziadkom serdeczne życzenia oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.

19.01.2014 r.
W dniu 19 stycznia w klasztorze Ojców Dominikanów w Gidlach odbył się uroczysty koncert laureatów VIII Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek  połączony z wręczeniem dyplomów i upominków wszystkim nagrodzonym. Nagrody otrzymali: Wiktoria Matyjaszczyk (klasa III), Bartosz Załóg (klasa III), Filip Bilecki (klasa IV).


22.01.2014 r.
W środę 22 stycznia, odbył się organizowany przez Koło Krajoznawczo-Turystyczne, długo wyczekiwany przez uczniów, wyjazd na lodowisko do Bełchatowa. Uczestniczyło w nim 20 uczniów z klas  II – VI.  Podobnie jak w roku ubiegłym celem wycieczki było doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego w trakcie ferii, integracja grupy oraz oczywiście dobra zabawa. Przygotowanie się do wyjścia na lód zajęło uczniom trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Gdy wszyscy byli gotowi, weszli na taflę i chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom. Każdy jeździł jak umiał: niektórzy korzystali z pomocy pingwinków, ale z czasem było coraz lepiej. Wszyscy bawili się znakomicie.


23.01.2014 r.
Tego dnia odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa pod hasłem: "Kornel i przyjaciele". Uczniowie mieli za zadanie przebrać się za wybraną przez siebie postać z bajki.
Dzieci uczestniczyły w wielu konkursach, a zwycięzcy byli nagradzami słodkimi podarunkami. Na koniec zabawy nastąpił wybór króla i królowej balu. W kategorii klas 0-II królem balu został Bartosz Kucharski z klasy I, a królową -  Natalia Grządziel z klasy I. W kategorii klas III - VI królem balu został Sebastian Ociepa z klasy VI, a królową Wiktoria Matyjaszczyk z klasy III.


26.01.2014 r.
26 stycznia członkowie szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego oraz Koła Filmowego bezpłatnie wyjechali do kina Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na film animowany w formacie 3D „SAFARI”. Wyjazd został zorganizowany ze środków pozyskanych przez szkołę. Natomiast dzięki przychylności Pani Wójt został udostępniony autobus szkolny. Film przeniósł dzieci do dzikiej Afryki, gdzie Billy - surykatka, Sokrates - lew i inne zwierzęta postanowili pokrzyżować plany ludzi i przywrócić wyschniętej rzece wodę. Uczniowie byli zachwyceni.

06.02.2014 r.
6 lutego odbyły się w Dobryszycach zawody powiatowe w tenisie stołowym. Nasi reprezentanci w składzie Mateusz Rozpędek, Sebastian Ociepa, Wiktor Kołodziejczyk zajęli II miejsce.

12.02.2014 r.
12 lutego miało miejsce w naszej szkole uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród laureatom szkolnego konkursu plastycznego "Zapraszamy Koziołka Matołka do naszej szkoły" oraz ogólnopolskiego konkursu na reportaż z Dnia Śniadanie Daje Moc. Dyplomy i nagrody wręczali: pani dyrektor Anna Gniatkowska, Wójt Gminy Gidle pani Krystyna Kubasiak, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Wiesława Piekarska.

Tego dnia zostały również ogłoszone wyniki szkolnego konkursu charytatywnego zorganizowanego w ramach ogólniopolskiej akcji "Góra Grosza" pod hasłem: "Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie". Zwycięzcą konkursu okazała się klasa III. Szkolnym koordynatorem akcji była pani Anna Dąbrowska.

14.02.2014 r.
14 lutego odbyły się mistrzostwa rejonu bełchatowskiego w Tenisie Stołowym szkół podstawowych. Nasi reprezentanci: Mateusz Rozpędek, Sebastian Ociepa, Wiktor Kołodziejczyk zajęli III miejsce.


24.02.2014 r.
24 lutego gościli w naszej szkole aktorzy agencji artystycznej CREATIV z przedstawieniem "Akademia Fotografii Pana Kleksa". Jak już sam tytuł wskazuje Pan Kleks – główny bohater wraz ze swoim uczniem Adasiem opowiadali dzieciom historie fotografii oraz związanych z tym ciekawostek.


25.02.2014 r.
Tego dnia naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna "Rekonstrukto". Artyści przenieśli nas w odległe czasy rycerstwa interesującymi opowieściami i legendami średniowiecznymi. Każdy mógł nie tylko obejrzeć, ale także wziąć udział w pojedynku rycerskim, oraz zapoznać się z uzbrojeniem i ekwipunkiem rycerzy. Z pewnością ta niecodzienna lekcja historii pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników pokazu.


28.02.2014 r.
28 lutego w Urzędzie Gminy Gidle odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowali: Radosław Załóg - IV miejsce, oraz Malwina Bus - V miejsce.


21.03.2014 r.
Tradycyjnie, 21 marca obchodzony był w naszej szkole Dzień Samorządności. To jedyny dzień w roku, kiedy uczniowie klas starszych przejmują rządy w szkole, wcielają się w rolę nauczycieli i prowadzą część lekcji w klasach młodszych. Ostatnim elementem tego dnia jest spalenie marzanny na boisku szkolnym.


25.03.2014 r.
W dniu 25 marca 2014 r. odbył się etap szkolny "Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”. Składał się on z części teoretycznej - 25 pytań, dotyczącej znajomości zasad i przepisów o ruchu pieszych oraz rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym z uwzględnieniem skrzyżowań oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W turnieju wzięło udział 16 uczniów z kl. IV-VI.  Do eliminacji międzyszkolnych zakwalifikowała się czteroosobowa drużyna: Natalia Dukat (kl. V), Paulina Palacz (kl. VI), Piotr Jezuita (kl. VI), Sebastian Ociepa (kl. VI).

26.03.2014 r.
26 marca 2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w Gminnym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej "Brzdąc”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Gidlach. Naszą szkołę reprezentowali: Olga Ociepa i Dominik Ociepa. Olga zaprezentowała piosenkę "Piłka Oli”, natomiast Dominik śpiewał "Marsz przedszkolaków”. Komisja oceniająca występy dzieci kierowała się następującymi kryteriami: dobór repertuaru, emisja, dykcja, intonacja, rekwizyty, inscenizacja ruchowa, ogólny wyraz artystyczny. Nasi uczniowie wyśpiewali I miejsca w kategorii solistów w przedziale wiekowym 5-6 lat. Dla uczestników festiwalu organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek, jak również dyplomy i wspaniałe nagrody rzeczowe.

28.03.2014 r.

28 marca uczniowie z klas II - VI pojechali na basen do Kleszczowa.  Celem wyjazdu było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu. Czas spędzony w wodzie przysporzył wszystkim uczestnikom, oprócz korzyści zdrowotnych, wiele radości.

01.04.2014 r.
W dniu 1 kwietnia 2014 r. szóstoklasiści przystąpili do sprawdzianu szóstoklasisty. Punktualnie o godz. 9:00 uczniowie rozpoczęli zmagania z arkuszem, składającym się z 20 zadań zamkniętych i 6 otwartych. Należało m.in. ze zrozumieniem przeczytać tekst "Zaklęty dźwięk" Juliusza Jerzego Herlingera oraz wiersz "Muzyka" Jerzego Kamila Weintrauba, a także napisać ogłoszenie oraz opowiadanie. Choć zadań na sprawdzianie było niemało, a ponadto wymagały dużego skupienia i zastanowienia, szóstoklasistom nie zabrakło czasu i w dobrych humorach opuścili salę egzaminacyjną. Teraz nie pozostaje im nic innego jak czekać na wyniki, które otrzymają już w maju.

04.04.2014 r.
4 kwietnia odbył się etap gminny "Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”. Nasza drużyna wywalczyła II miejsce.


10.04.2014 r.
10 kwietnia uczniowie klasy III przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasistów z OPERONEM. Egzamin został poprzedzony filmem terapeutycznym, w którym główny bohater Bartek pokazywał skuteczne sposoby na opanowanie lęku i wzbudzał w uczniach poczucie siły i gotowości do wykonywania zadań.
Cały tegoroczny test dotyczył słonia Dominika. W części polonistycznej uczniowie musieli przeczytać ze zrozumieniem fragment książki Ludwika Jerzego Kerna pt. „Proszę słonia”, a następnie odpowiedzieć na szereg pytań związanych z tekstem i wykonać zadania. W końcowej części mieli napisać dalszy ciąg historii słonia Dominika.
Po 15-minutowej przerwie uczniowie przystąpili do części matematycznej testu, gdzie wykonywali różnorodne zadania.


11.04.2014 r.
11 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Ziemi. Świętowaliśmy go inaczej niż w ubiegłych latach. Program tego dnia był bardzo urozmaicony. Uczniowie klas I-III przygotowali przedstawienie "Dobre rady na złe odpady, czyli ekologiczny Czerwony Kapturek", którego puenta brzmiała: "Nauczmy się wszyscy segregować śmieci. Nie powstanie wtedy żadne wysypisko i będziemy mieli czyste środowisko". Czerwony Kapturek przestaraszył się wielkiego śmietniska, które ktoś zrobił w lesie. Kapturek postanowił wytropić sprawcę i okazało się, że to wilk - bałaganiarz i jego żona. Dziewczynka poprosiła o pomoc myśliwego. Wspólnie postanowili nauczyć wilka i wilczycę segregować śmieci. Przedstawienie przypomniało wszystkim, jakie znaczenie dla człowieka i dla przyrody ma  właściwe segregowanie śmieci.
Tego dnia odbył się również pokaz mody ekologicznej. Wszystkie dzieci z klas "0"-VI  wspaniale zaprezentowały przygotowane z surowców wtórnych kreacje. Chętni uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą podczas quizu. Nie zabrakło też tańców i piosenek o tematyce ekologicznej.


14.04.2014 r.
Tego dnia uczniowie klas I-VI obejrzeli Misterium Teatru Źródło w MDK-u w Radomsku.

30.04.2014 r.
30 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowali ją uczniowie z klasy V i VI pod okiem pani Mirosławy Gołdon.

09.05.2014 r.
"To już 10 lat… Polska w Unii Europejskiej” - te słowa przyświecały tegorocznym obchodom Dnia Unii Europejskiej, które miały miejsce w naszej szkole 9 maja. Uczniowie z klas IV-VI pod okiem pani Niny Kowalczyk i pani Gabrieli Ociepy przygotowali część artystyczną o humorystycznymi charakterze. Poznaliśmy losy Polaków, którzy wyruszyli do Anglii w poszukiwaniu lepszego jutra. Ponadto w krótkich scenkach uczniowie przedstawili stereotypowe wyobrażenia na temat Anglii, Szkocji, Niemiec i Holandii. Nie zabrakło również polskich akcentów, tj. degustacji rodzimych smakołyków oraz śpiewu piosenki biesiadnej. Uwieńczeniem imprezy był występ członków koła tanecznego, którzy zaprezentowali taniec integracyjny. 

09.05.2014 r.
09 maja uczniowie klas II - VI wyjechali na basen do Kleszczowa. Wszyscy bawili się znakomicie.

14.05.2014 r.
14 maja odbyła się Powiatowa Olimpiada Trzecioklasistów zorganizowana przez ZSG nr 4 w Radomsku. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Bartłomiej Bilecki, Magdalena Górecka, Bartosz Załóg zdobyła VI miejsce w powiecie, a I miejsce z wszystkich szkół wiejskich biorących udział w olimpiadzie. 

16.05.2014 r.

16 maja uczniowie klasy III odwiedzili Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Ciężkowicach. Podczas wizyty w bibliotece dzieci mogły posłuchać przygotowanych dla nich historyjek czytanych przez panią Barbarę Kubasiak. Drugim ważnym elementem było wykonanie zakładek do książek– trzecioklasiści mieli do dyspozycji m.in. bloki z kolorowymi kartkami, cekiny, ruchome oczka, brokat, kredki – wszystko aby upiększyć własnoręcznie zrobioną zakładkę.

 

21.05.2014 r.

21 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim "TUWIMIADA" zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Gidlach. Jury w składzie: Dyrektor GOK w Gidlach Violetta Ojrzyńska, polonistka Marta Borek, instruktor świetlicy w Gowarzowie Małgorzata Ślusarska postanowiło nagrodzić:

klasy I - III: Magdalena Górecka (klasa III) - I miejsce, Wiktoria Matyjaszczyk (klasa III) - II miejsce, Paulina Włodarczyk (klasa I) - II miejsce, Dominika Garlicka (klasa II) - II miejsce, Bartłomiej Bilecki (klasa III) - III miejsce, Julia Gonera (klasa I) - III miejsce;
klasy IV - VI: Paulina Palacz (klasa VI) - II miejsce, Malwina Bus (klasa V) - III miejsce, Natalia Dukat (klasa V) - wyróżnienie.


22.05.2014 r.
22 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami  uczestniczyli w „Leśnej majówce z Nadleśnictwem Gidle”. Podczas wyjazdu dzieci wysłuchały prelekcji na temat fauny i flory lasów, zagrożenia pożarem, zapoznały się z funkcjonowaniem Nadleśnictwa oraz wzięły udział w wycieczce po ścieżce edukacyjnej. Przewodnicy cierpliwie odpowiadali na wszystkie pytania zadawane przez naszych uczniów. Podczas spaceru ścieżką edukacyjną jeden z pracowników Nadleśnictwa  odczytał książkę „Czerwony Kapturek”. Dzieci podziękowały leśnikowi gromkimi brawami, a lider szkolny akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, pani Ilona Gniatkowska-Cudak, wręczyła dyplom i odznakę. 
Po ciepłym posiłku i krótkiej zabawie wszyscy w doskonałych humorach wrócili do szkoły. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.


28.05.2014 r.
28 maja uczniowie naszej szkoły: Magdalena Górecka (klasa III), Bartłomiej Bilecki (klasa III) i Malwina Bus (klasa V), wzięli udział w I Gminnym Konkursie Głośnego Czytania „Mistrz Pięknego Czytania” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gidlach. Nagrodzeni zostali: Bartłomiej Bileckiwyróżnienie w kategorii klas III-IV, Malwina BusIII miejsce w kategorii klas V-VI.

28.05.2014 r.
28 maja
uczniowie z klas IV-VI wyjechali do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku na spotkanie z panią Elżbietą Wojnarowską.  Pisarka opowiedziała o okolicznościach powstania swoich najnowszych książek. Streściła „Złotą karawelę” i „Okularnicę” oraz przeczytała wybrane fragmenty „Okularnicy”.  Po spotkaniu autorka chętnie rozdawała autografy oraz rozmawiała z dziećmi.

 

30.05.2014 r.
30 maja w naszej szkole odbył się Międzyklasowy Konkurs Wiedzy o Patronie zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.
W konkursie wzięły udział klasy „0”-VI. Dla młodszych klas przygotowane zostały następujące zadania: ułożenie puzzli, ułożenie historyjek obrazkowych oraz stworzenie tła do obrazka przedstawiającego Koziołka Matołka. Natomiast starsze klasy musiały rozwiązać test dotyczący Kornela Makuszyńskiego, ułożyć puzzle i je opisać oraz stworzyć tło do obrazka.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali organizatorzy przebrani za bohaterów z książek naszego patrona (Samorząd Uczniowski: Malwina Bus – papuga z „Wesołego zwierzyńca”, Paulina Palacz – Koziołek Matołek oraz jego opiekun: pani Ilona Gniatkowska-Cudak - Małpka Fiki-Miki) i powołana komisja: pani Aleksandra Dębska-Bartnik oraz pani Anna Dąbrowska.
Klasy „0”-III:
I miejsce – klasa I i klasa II
II miejsce – klasa III
III miejsce – klasa „0”
Klasy IV-VI:
I miejsce – klasa VI
II miejsce – klasa IV
III miejsce – klasa V

 

31.05.2014 r.

TRZYMAJ FORMĘ! Zasadę tę stosują członkowie Koła Krajoznawczo-Turystycznego, którzy w sobotę  31 maja wybrali się na wycieczkę rowerową do Podświerku (Nadleśnictwo Radomsko). Uczniowie aktywnie i radośnie spędzili wolny czas: grali w piłkę nożną, badmintona, korzystali z placu zabaw. Dodatkowo pogłębili swoje wiadomości o lesie pokonując ścieżkę edukacyjną.Całą wyprawę zakończyło wspólne grilowanie na świeżym powietrzu. W czasie wycieczkiuczniowie klasy IV doskonalili jazdę na rowerze przed mającym się wkrótce odbyć egzaminem na kartę rowerową.
 

02.06.2014 r.

02 czerwca chętni uczniowie z klas „0” – VI wraz z opiekunami wybrali się na całodniową wycieczkę do Łodzi. W pierwszej kolejności  udali się do Aquaparku „Fala”. Zabawy w wodzie trwały ponad dwie godziny. Dzieci korzystały z basenów, brodzików, fontann wodnych, a także ślizgawek i wielu innych atrakcji, które oferuje Aquapark.  Następnie cała grupa udała się do Groty Solnej, gdzie uczestniczyła w ciekawych zajęciach dydaktyczno-rekreacyjnych prowadzonych przez animatora. Kolejnym punktem wycieczki było Eksperymentarium. Największe emocje wzbudził Kosmiczny Tunel, który sprawił, że dzieci na chwilę przeniosły się w przestrzeń kosmiczną. W eksperymentarium wszyscy mieli okazję samodzielnie przeprowadzić niezliczoną ilość doświadczeń, które w ciekawy sposób wzbogaciły wiedzę uczniów na temat otaczającego świata. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych przeżyć. 

 

06.06.2014 r.
06 czerwca odbyło się w naszej szkole przedstawienie „Rzepka”. Był to nietypowy występ ponieważ w rolę aktorów wcielili się rodzice uczniów oraz lider szkolny akcji „Cała Polska czyta dzieciom” pani Ilona Gniatkowska-Cudak.  Dzieci oglądały przedstawienie z zapartym tchem i z niecierpliwością oczekiwały kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. W przedstawieniu można było obejrzeć brawurowe role: Rzepki, Dziadka, Babci, Kotka, Pieska, Kurki, Gąski, Koguta, Kawki, Bociana, Żabki, Wnuczka oraz Kwiatka. Każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. Doskonałą grę aktorską uzupełniły fantastycznie dobrane stroje wykonane przez rodziców i dekoracja. Uczniowie byli zachwyceni i w podziękowaniu za tak piękny występ nagrodzili rodziców długimi, głośnymi brawami i kwiatami, a lider wręczył dyplomy-podziękowania. Obecni na występie zaproszeni goście, pani dyrektor oraz nauczyciele byli pod wielkim wrażeniem profesjonalnej gry aktorskiej rodziców, za co serdecznie im podziękowali i wyrazili nadzieję na kolejne występy.
Rodzice mogli być z siebie naprawdę dumni, a dzięki wspólnym próbom mieli szansę się lepiej poznać i zintegrować, co będzie miało pozytywny wpływ na dalszą współpracę.
Ten przepiękny występ był pierwszym takim przedsięwzięciem w naszej szkole.


06.06.2014 r.

06 czerwca na zaproszenie lidera przedszkolnego akcji „Cała Polska czyta dzieciom” pani Anny Dąbrowskiej naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość – Wójt Gminy Gidle pani Krytyna Kubasiak. W przepięknym stroju księżniczki przeczytała dzieciom bajkę „Kopciuszek”. Dzieci były zachwycone. Nagrodziły Panią Wójt gromkimi brawami i bukietem kwiatów, a lider akcji wręczył dyplom – podziękowanie.

 

08.06.2014 r.
08 czerwca rodzice na spotkaniu emerytów i rencistów w OSP w Ciężkowicach zaprezentowali przedstawienie „Rzepka”.  Głównym celem występu było nakłonienie dziadków do codziennego czytania swoim wnukom.  Wszyscy bawili się doskonale. Rodzice po raz kolejny zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

 

12.06.2014 r.

12 czerwca uczniowie z klas I-III wyjechali do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku na spotkanie z panią Małgorzatą Berwid. Współautorka „Ciuchci”, twórczyni „Molików”, laureatka Orderu Uśmiechu przeprowadziła warsztaty, podczas których dzieci dowiedziały się m.in. czym są palindromy czy anagramy.

 

13.06.2014 r.

13 czerwca uczniowie z klasy IV i uczennica z klasy V zdawali praktyczny egzamin  na  kartę rowerową. Przygotowania do egzaminu prowadziła pani Anna Jezuita.

17.06.2014 r.
17 czerwca
uczniowie z klas I-III wyjechali do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na przestawienie teatralne „Chatka Puchatka” przygotowane przez aktorów z Impresariatu Artystycznego „AB ART” z Łodzi.
Dzieci doskonale bawiły się śledząc przygody Puchatka, Prosiaczka, Tygryska i Osiołka. Spektakl posiadał wiele zalet, zarówno po stronie zdolności aktorskich, jak również rozwiązań scenograficznych i muzycznych. Pogłębiony był o refleksję nad podstawowymi wartościami takimi jak miłość, życzliwość, radość życia, pogoda ducha i wiara w spełnienie marzeń.


18.06.2014 r.
14 uczniów z klas IV-VI wzięło udział w kolejnej edycji szkolnego konkursu językowego "Check your English”. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu sprawdzającego znajomośc, gramatyki, słownictwa i zwrotów. Najlepsi okazali się: Antoni Flasza (kl. IV), Malwina Bus (kl. V).  Na wyróżnienie zasłużył również Krystian Nożownik (kl. IV), którego od zwycięstwa dzieliła tylko jedna poprawnie udzielona odpowiedź.

 

25.06.2014 r.

25 czerwca uczestnicy Koła Filmowego i Koła Krajoznawczo-Turystycznego wraz z opiekunami wyjechali do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na film animowany w formacie 3D „Jak wytresować smoka 2”.  Bajka opowiadająca dalsze losy smoka Szczerbatka oraz Czkawki , nastolatka z plemienia Wikingów, bardzo podobała się dzieciom.  

 

26.06.2014 r.

26 czerwca 2014 r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Na pewno mamy rację, znów będą wakacje” zorganizowanego przez panią Ilonę Gniatkowską-Cudak.  Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy płaskiej w formacie A4 lub A3, techniką dowolną. Komisja w składzie: przewodnicząca - pani dyrektor Anna Gniatkowska, członkowie - pani Dorota Sapis i pani Joanna Niedźwiecka, kierując się kryteriami określonymi w regulaminie konkursu (pomysłowość, wkład pracy własnej, estetyka) postanowiła nagrodzić następujących uczestników konkursu:
w kategorii klas „0”-III:
I miejsce – Milena Cichocka (klasa III), Wiktoria Matyjaszczyk (klasa III),
II miejsce – Bartłomiej Bilecki (klasa III),
III miejsce – Magdalena Kowalska (klasa I),
wyróżnienie: Julia Gonera (klasa I), Arkadiusz Łągiewka (klasa II), Mateusz Kowalski (klasa II), Paulina Włodarczyk (klasa I), Maciej Dukat (klasa „0”), Zuzanna Balcarczyk (klasa II), Sandra Bukała (klasa „0”), Jakub Żuwalski (klasa III);
w kategorii klas IV-VI:
I miejsce – Piotr Jezuita (klasa VI),
II miejsce - Monika Szymala (klasa V),
III miejsce - Bartosz Dukat (klasa IV),
wyróżnienie: Jakub Kołodziejczyk (klasa IV), Antoni Flasza (klasa IV), Dominik Nożownik (klasa IV), Malwina Bus (klasa V).
Pani dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy oraz nagrody rzeczowe – książki i przybory szkolne. Pozostali uczestnicy otrzymali kolorowe ołówki.


26.06.2014 r.
W przededniu zakończenia nauki w szkole podstawowej uczniowie klasy VI przedstawili prezentację multimedialną pt. "Absolwenci 2014”. Szóstoklasiści wspominali wszystkie lata spędzone w szkole- wszelkie radości i troski, jakie towarzyszyły poszczególnym etapom nauki. Następnie opowiedzieli o każdej osobie z klasy, wspomagając się m.in. zdjęciami z wczesnego dzieciństwa. Pokazali również, iż mimo różnic wiele ich łączyło i udowodnili, że tworzyli niepowtarzalną klasę. Na zakończenie podziękowali nauczycielom i wychowawcom za mnóstwo niezapomnianych chwil, jakie przeżyli dzięki ich pracy i zaangażowaniu. 


27.06.2014 r.
Na dzień 27 czerwca wszyscy uczniowie czekali z utęsknieniem, bowiem miało wtedy miejsce zakończenie roku szkolnego 2013/2014. Cała społeczność uczniowska, pani dyrektor, nauczyciele i rodzice wraz z pocztem sztandarowym na czele udali się do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę Św. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz na salę gimnastyczną, gdzie tegoroczni absolwenci przedstawili program artystyczny żegnając się ze szkołą podstawową. Wiersze i piosenki skierowane nie tylko do nauczycieli, lecz także rodziców, były wyrazem podziękowania za wysiłek włożony w wychowanie. Swój występ mieli również piątoklasiści, którzy obdarowali starszych kolegów i koleżanki odznaczeniami za ich szczególne "zasługi”. 
Po części artystycznej pani dyrektor wręczyła absolwentom dyplomy ukończenia szkoły podstawowej oraz przekazała na ręce pani Anny Jezuity list gratulacyjny. Następnie nagrodziła uczniów pozostałych klas za wysokie wyniki w nauce. Podziękowała również rodzicom szczególnie zaangażowanym w życie szkoły. Uwieńczeniem uroczystości był polonez w wykonaniu absolwentów. Taniec wzbudził zachwyt zgromadzonych. 
Po polonezie uczniowie udali się do klas, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa. 


2014/2015


01.09.2014 r.
1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Osoby odpowiedzialne: pani Mirosława Gołdon, pani Anna Matuszczyk.


06.09.2014 r.
W dniu 6 września pani dyrektor, poczet sztandarowy, delegacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły uczestniczyła w uroczystości poświęconej 75 rocznicy pacyfikacji mieszkańców wsi Kajetanowie i Piaski. W intencji pomordowanych odprawiona została Msza Święta. Po nabożeństwie odbyła się część oficjalna, podczas której uczniowie naszej szkoły: Natalia Dukat i Antoni Flasza odczytali nazwiska osób, które podczas pamiętnej, wrześniowej nocy straciły życie. Następnie dzieci złożyły bukiety kwiatów pod zbiorową mogiłą tragicznie poległych mieszkańców.

12.09.2014 r.
12 września odbyły się w naszej szkole wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Po krótkiej prezentacji kandydatów dokonanej przez panią Ilonę Gniatkowską-Cudak i panią Ninę Kowalczyk, uczniowie mogli w odpowiednich warunkach oddać głos na jednego z  kandydatów. Większością głosów uczniowie wybrali panią Barbarę Plucińską.

14.09.2014 r.
14 września uczestniczyliśmy w obchodach 70 rocznicy Bitwy pod Ewiną. Po polowej Mszy Świętej nastąpił przemarsz pod pomnik upamiętniający bitwę, gdzie dzieci z naszej szkoły, na czele z panią dyrektor mgr Anną Gniatkowską, złożyły kwiaty.
Na uroczystościach szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Natalia Dukat, Malwina Bus i Wiktor Kołodziejczyk oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej z klasy I: Olga Ociepa, Maciej Dukat i Piotr Piekarski.


16.09.2014 r.
16 września naszą szkołę odwiedziła policjantka z wydziału Ruchu Drogowego KPP w Radomsku, która rozmawiała z dziećmi na temat bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Policjantka udzieliła cennych rad i wskazówek, przywołał przykłady niewłaściwego zachowania się.

23.09.2014 r.
23 września odbył się w naszej szkole apel z okazji 21 akcji ekologicznej "Sprzątanie świata". Grupa uczniów przygotowana przez panią Wandę Flasza zaprezentowała podstawowe informacje na temat akcji oraz krótka część artystyczną.

26.09.2014 r.
26 września nasza szkoła uczestniczyła w akcji „IV Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia” pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!"
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja, która miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do akcji  i ambitnie walczyli o tytuł MT EXPERT. Warunkiem uzyskania tytułu był pomyślnie zdany egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia przed komisją w składzie: mgr Anna Gniatkowska - dyrektor szkoły, mgr Anna Jezuita - koordynator akcji, mgr Dorota Sapis - asystent.
Do egzaminu w naszej szkole przystąpiło 28 uczniów z klas III-VI. Ci, którzy poprawnie odpowiedzieli na wszystkie wylosowane pytania oprócz upragnionego tytułu otrzymali słodki upominek. Dla tych (nielicznych), którym się nie powiodło przygotowano równie słodkie nagrody pocieszenia.
Tytuł MT EXPERT uzyskali: klasa III: Balcarczyk Zuzanna, Kowalski Mateusz, Łągiewka Arkadiusz; klasa IV: Bilecki Bartłomiej, Cichocka Milena; klasy V: Burza Damian, Dukat Bartosz, Flasza Antoni, Kołodziejczyk Jakub, Nożownik Krystian,  Piętos Adrian, Wąsek Jakub; klasa VI: Bus Malwina, Dukat Natalia, Kołodziejczyk Wiktor, Rozpędek Mateusz, Załóg Radosław.


10.10.2014 r.
10 października obchodzony był w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Osoby odpowiedzialne: pani Barbara Plucińska, pan Arkadiusz Pietras.


12.10.2014 r.
12 października (niedziela) uczniowie z naszej szkoły wyjechali do Kościoła Parafialnego w Gidlach na montaż słowno-muzyczny o Janie Pawle II.
Osoby odpoweidzialne: pani Dorota Sapis, pani Barbara Plucińska.

16.10.2014 r.
16 października odbył się apel z okazji Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!" przygotowany przez panią Dorotę Sapis i panią Barbarę Plucińską. Uczniowie wysłuchali informacji na temat genezy Dnia Papieskiego oraz ogłoszenia Jana Pawła II świętym. Następnie z uwagą i w skupieniu obejrzeli prezentację multimedialną o papieżu Polaku. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali ulubioną pieśń Ojca Świętego "Barkę".

07.11.2014 r.
7 listopada obchodzony był w naszej szkole Dzień Śniadanie Daje Moc. Do tego ważnego momentu klasy „0”-III przygotowywały się przez kilka dni aktywnie uczestnicząc w zajęciach praktycznych obrazujących 12 zasad zdrowego odżywiania.
Klasa I rozpoczęła ten dzień od przypomnienia sobie wiadomości na temat zdrowego odżywiania w obecności zaproszonych gości: rodziców, pielęgniarki, pedagoga szkolnego. Następnie dzieci umyły rączki, założyły fartuszki i zabrały się do przygotowania smacznego śniadania pod okiem wychowawcy Ilony Gniatkowskiej-Cudak i rodziców. Później udekorowały stół, wręczyły wszystkim własnoręcznie wykonane serwetniki i zabrały się do degustacji. Śniadanie dało im „moc” do dalszych działań. Po posiłku kierując się zasadą: „Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem” zaprosiły kolegów, koleżanki z innych klas do wspólnej zabawy przy muzyce. Udały się również autobusem szkolnym do Urzędu Gminy w Gidlach. Stroje, niesione przez klasę I baloniki symbolizujące kulę ziemską oraz  tace z kanapkami przyciągały uwagę wszystkich. Pierwszaki przeszły ulicami Gidel częstując przechodniów, miejscowych sprzedawców oraz pracowników banku. Każdy zwracał uwagę na inaczej wyglądających uczniów z Ciężkowic, którzy swoimi strojami i gestami nie tylko przekonywali do jedzenia śniadania, ale chcieli przede wszystkim zwrócić uwagę na problem niedożywienia dzieci w innych krajach, które tak jak one mają „prawo do godnego życia bez głodu”.

Inne klasy pod okiem wychowawców i rodziców, również świetnie poradziły sobie z przygotowaniem zdrowego posiłku.

11.11.2014 r.
11 listopada pani dyrektor, poczet sztandarowy, delegacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Osoby odpowiedzialne: pani Anna Jezuita, pani Mirosława Gołdon, pani Dorota Sapis, pani Wanda Flasza, pani Barbara Plucińska.

12.11.2014 r.
12 listopada 2014 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana przez panią Ninę Kowalczyk, panią Joannę Niedźwiecką i pana Pawła Ojrzyńskiego. Podczas inscenizacji uczniowie przedstawili skojarzenia związane z Polską i patriotyzmem, nawiązując tym samym do najważniejszych wydarzeń poprzedzających odzyskanie przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach niewoli. Dialogi uczniów przeplatane były wierszami oraz piosenkami o tematyce żołnierskiej i patriotycznej. Występujący przekonywali zgromadzonych, że świętowanie rocznic historycznych ma sens, gdyż: "Historia to nasze korzenie, tradycja... Bez tego, co było kiedyś, nie bylibyśmy dziś tacy, jacy jesteśmy".

27.11.2014 r.
27 listopada uczniowie klas „0”-III obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia zorganizowany przez panią Ilonę Gniatkowską-Cudak i panią Dorotę Sapis.
Tego dnia dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszaki. Cała sala gimnastyczna zapełniła się kolorowymi, puszystymi małymi, bądź dużymi, kosmatymi przyjaciółmi. Uroczysty dzień rozpoczął się od poznania historii pluszowego misia. Następnie dzieci przeniosły się do Krainy Misia Uszatka, gdzie układały puzzle oraz obejrzały bajkę „Miś Uszatek”. Przy utworze „Jedzie pociąg z daleka” zajechały do Krainy Kubusia Puchatka, gdzie pani Barbara Kubasiak (pracownik Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Gidlach) przeczytała fragment bajki „Kubuś Puchatek”, a dzieci mogły wziąć udział w konkursie „wyjadanie miodku”. Na koniec przypomniały sobie, jak należy obchodzić się z zabawkami. Temu szczególnemu dniu towarzyszyło wiele zabaw muzyczno-ruchowych.


27.11.2014 r.
27 listopada w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod okiem pani Barbary Plucińskiej i pana Arkadiusza Pietrasa. Wszyscy  wspaniale bawili się w rytmach różnorodnej muzyki. W przerwie uczniowie udali się na świetlicę szkolną, gdzie czekał na nich poczęstunek. Nie mogło zabraknąć również wróżb. Przedstawiciele starszych klas wcielili się w role wróżbitów i przygotowali ciekawe stoiska. Każdy uczeń mógł powróżyć sobie kilka razy.  Czuć było zapach wosku, widać było drżące płomyki świec i dziwne cienie na ścianach. Uczniowie bawili się znakomicie.

28.11.2014 r.
28 listopada pierwszaki pod okiem wychowawcy Ilony Gniatkowskiej-Cudak rozwiązywały Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie. Obejmował on 15 pytań w takich aspektach jak: bezpieczeństwo w domu, w szkole i w drodze do szkoły oraz bezpieczeństwo w Internecie. Test został przygotowany w formie pisemnej i obrazkowej. Po uzupełnieniu testu wszyscy mieli możliwość sprawdzenia poprawności swoich odpowiedzi.

01.12.2014 r.
1 grudnia dzieci obejrzały spektakl profilaktyczny "Prawdziwy skarb". Dzięki aktorom z krakowskiego Teatru Inspiracja, uczniowie dowiedzieli się, że "prawdziwym skarbem" może być kolega, który nas w pełni akceptuje i z którym ciekawie można spędzić czas.

05.12.2014 r.
5 grudnia
w naszej szkole obchodzone były Mikołajki zorganizowane przez panią Ilonę Gniatkowską-Cudak i panią Annę Matuszczyk. Tego dnia do uczniów klas I-III zawitał Mikołaj i jego pomocnik – „Śnieżynka”. Dzieci wysłuchały opowiadania czytanego przez panią Małgorzatę Ociepę – rodzica. Wzorowo wykonały również postawione przed nimi zadania i otrzymały prezenty. Na koniec zaprosiły Mikołaja i „Śnieżynkę” do wspólnych zabaw przy muzyce. Wszystkim dopisywały świetne humory. Na koniec Mikołaj przeszedł z cukierkami i rózgami po innych klasach.


22.01.2015 r.
22 stycznia w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Osoby odpowiedzialne: pani Iwona Ślęzakiewicz (klasa "0"), pani Nina Kowalczyk i pani Anna Dąbrowska (klasy I-VI).


29.01.2015 r.
29 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa pod hasłem "PIŻAMA PARTY" zorganizowana przez Samorząd Uczniowski pod okiem pani Barbary Plucińskiej i pana Arkadiusza Pietrasa. Choć wszyscy mieli na sobie piżamy, to nikt nie zasnął. Świetna zabawa.


04.02.2015 r.
4 lutego 20-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Radomska. Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Regionalnego w Radomsku oraz warsztaty filmowe w Miejskim Domu Kultury. Wyjazd był bardzo pożyteczny. Dzieci zwiedziły wystawę stałą w muzeum (niektóre były pierwszy raz) oraz pomieszczenie pełniące funkcję więzienia w czasie II wojny światowej. W ramach warsztatów filmowych   zatytułowanych ,,Świat   bajek”   uczniowie   obejrzeli   następujące   bajki: ,,Zielona kredka”, ,,Grzyby burzy”, ,Motyl Alfred” i ,,Psie serce”. Na zakończenie mieli możliwość poznania warsztatu pracy filmowca od strony technicznej. Wyjazd do muzeum był zorganizowany pod patronatem GOK w Gidlach.


20.02.2015 r.
Odbyły się szkolne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Brało w nich udział 13 uczniów. Najwięcej punktów, tj. 14 zdobyli: Krystian Nożownik kl. V oraz Radosław Załóg kl. VI.

27.02.2015 r.
Krystian Nożownik oraz Radosław Załóg reprezentowali szkołę na eliminacjach gminnych Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Chłopcy zajęli odpowiednio V i VI miejsce.
Uczniowie klas „0”-I wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Kota zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gidlach Filię w Ciężkowach. Dzieci mogły wysłuchać ciekawostek dotyczących kotów przedstawionych przez panią Barbarę   Kubasiak   (pracownika   biblioteki),   porozmawiać   z   panią   weterynarz i opiekunem kota, który przyszedł ze swoim pupilem, odwiedzić kącik malowana twarzy - oczywiście w „kocie” akcenty, obejrzeć wystawę z książkami i bibelotami przedstawiającymi te cudowne zwierzęta. Podczas spotkania uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat tych najpopularniejszych "futrzaków" domowych.


04.03.2015 r.
Uczniowie kl. II-VI pod opieką nauczycieli wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gidlach na podsumowanie konkursu literackiego ,,Legenda o Gidlach”. Uczennica kl. VI Malwina Bus zdobyła I miejsce. Została nagrodzona dyplomem i nagrodą książkową. Jej praca zostanie opublikowana w kwartalniku świętokrzyskim ,,Nad kamienną”. Uroczystości towarzyszył wspaniały goś ć- pisarz świętokrzyski Stanisław Rogala, który bardzo ciepło wypowiadał się o pracach uczniów oraz zaprezentował nowe książki.

06.03.2015 r.
Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z klas starszych przygotowali występ, podczas którego wcielili się w rolę redaktorów. W ciekawy i humorystyczny sposób zaprezentowali blok wiadomości na temat aktualnych wydarzeń w kraju, wywołując uśmiechy na twarzach zebranych. Następnie chłopcy złożyli życzenia i wręczyli kwiaty wszystkim paniom z grona pedagogicznego oraz obsługi.


12.03.2015 r.
Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskich obchodach „Dnia Matematyki 2015 - Matematyka na luzie" z  inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Matematyka bez wątpienia nie jest dla ucznia łatwym przedmiotem. Wymaga logicznego   myślenia   i   umiejętnego   wykorzystywania   zdobytej   wiedzy   w   życiu codziennym.  W  tym  dniu  uczniowie  z  klas  III-VI  mieli  szansę  więcej  zapamiętać matematyki z konkursów, quizów i zagadek matematycznych. Aby   sama   nauka   stała   się   dużo   przyjemniejsza i ciekawsza uczniowie mieli możliwość skorzystania z barwnej prezentacji multimedialnej podczas Turnieju Matematycznego. Wszyscy dobrze się bawili. Za udział każdy uczestnik otrzymał słodki upominek. Zwycięskie drużyny odebrały gratulacje. Za zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów „Dnia Matematyki” były odpowiedzialne: p. Anna Jezuita i p. Dorota Sapis.

18.03.2015r.
Tego dnia pani Ilona Gniatkowska Cudak (szkolny koordynator programu Akademia Czystych Rąk Carex) oraz pani Aleksandra Dębska-Bartnik ogłosiły wyniki miedzyklasowego konkursu "Gdzie były, co robiły Wasze ręce?”. Za wykonanie plakatów na ów temat każda klasa została nagrodzona I miejscem. Przewodniczący każdej klasy odebrał dyplom, kalendarz, mydełko oraz ręcznik papierowy. Wszyscy nauczyciele oraz uczniowie zostali odznaczeni tytułem "Pucusia” i otrzymali naklejki potwierdzające ten fakt.

23.03.2015 r.
Dzień Samorządności obchodziliśmy w poniedziałek 23 marca. Władze jak co roku w szkole przejął Samorząd Uczniowski, a zajęcia lekcyjne były prowadzone przez uczniów. Następnie w ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny odbył się miedzyklasowy konkurs kulinarny „Jem smacznie, zdrowo i kolorowo”, którego organizatorami były pani Ilona Gniatkowska-Cudak oraz pani Barbara Plucińska. Zadaniem uczniów kl. ,,0”-III było przygotowanie pysznych, kolorowych, wiosennych kanapek. Natomiast kl. IV-VI zajęły się komponowaniem wiosennych sałatek owocowych i warzywnych. Uczniowie i nauczyciele podeszli do zadania z ogromnym zaangażowaniem. Efekty pracy uczniów oceniała komisja w składzie: pani Anna Gniatkowska – dyrektor szkoły, pani Agnieszka Włodarczyk – kucharka, pani Dorota Cichocka – kucharka, pan Piotr Pilarski – nauczyciel wychowania fizycznego. Liczył  się  smak,  jak  i  również  prezentacja.  Jury miało nie lada problem z wyborem zwycięzcy. Po degustacji i burzliwej dyskusji jury wydało werdykt: wszystkie klasy spisały się na medal i za przygotowanie smakołyków  otrzymały  ex  aequo I miejsce
Ostatnim punktem programu było spalenie marzanny na boisku szkolnym spalenie na placu szkolnym wcześniej przygotowanych kukieł i powrót do szkoły z symbolem wiosny – GaikiemMaikiem.


24.03.2015 r.
Tego dnia pan Piotr Pilarski przypomniał całej społeczności uczniowskiej zasady ewakuacji w razie pożaru.

31.03.2015 r.
W Gminnym Ośrdoku Kultury w Gidlach odbył się VII Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej "Brzdąc", w którym wzięły również udział dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły. Jury było pod wrażeniem prezentacji scenicznej małych wykonawców, tak więc przyznało wszystkim uczestnikom festiwalu pierwsze miejsca. Laureaci zostali nagrodzeni pluszakami i pamiątkowymi dyplomami, a  następnie udali  się na słodki poczęstunek.

01.04.2015 r.
Szóstoklasiści przystąpili do sprawdzianu kończącego naukę w szkole podstawowej, który w bieżącym roku szkolnym miał nową formułę. Składał się on z dwóch części. Uczniowie mieli 80 minut na rozwiązanie pierwszej części testu, obejmującej zadania z języka polskiego i matematyki. Cześć druga sprawdzianu to zadania sprawdzające znajomość języka angielskiego, na wykonanie których wyznaczono 45 min. Uczniowie w dobrych humorach opuścili salę egzaminacyjną, pełni optymizmu co do wyników.

08.04.2015 r.
Dzieci z kl. ,,0”-III wybrały się do Filharmonii Częstochowskiej na przedstawienie teatralne pt. ,,Najsilniejszy motyl świata i magiczne drzewo”. W baśni zrealizowanej przez Scenę Teatralną MAKfilm z Wrocławia, oprócz promowania uniwersalnych wartości ogólnoludzkich jak miłość, przyjaźń czy poświęcenie dla innych była mowa również o podstawowych zasadach   savoir   vivre i dbaniu o higienę. Spektakl miał charakter interaktywny, aktorzy rozmawiali z dziećmi, prosili o pomoc w czarach i przechodzeniu do różnych krain, razem rozwiązywali problemy. Przedstawienie okazało się bardzo interesujące dla dzieci.

08.04.2015 r.
Odbył się etap szkolny "Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”. Składał się on z części teoretycznej - 20 pytań, sprawdzających znajomość zasad i przepisów o ruchu pieszych oraz rowerzystów, znaków drogowych z uwzględnieniem skrzyżowań oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do turnieju przystąpiło 14 uczniów z kl. V-VI. Za poprawnie rozwiązany zestaw pytań uczestnik mógł uzyskać max. 20 punktów. Uczestników turnieju oceniała komisja w składzie: p. Anna Jezuita, p. Anna Matuszczyk, p. Dorota Sapis. Do eliminacji miedzyszkolnych zakwalifikowała się czteroosobowa drużyna: Natalia Dukat, Monika Szymala i Radosław Załóg z kl. VI oraz Piętos Adrian z kl. V

10.04.2015 r.
W Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Pławnie odbyły się eliminacje gminne "0gólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Natalia Dukat, Monika Szymala i Radosław Załóg z kl. VI oraz Piętos Adrian z kl. V zajęła II miejsce w kategorii zespołowej.
Dodatkowo  Radosław  Załóg  zajął I  miejsce  w kategorii  indywidualnej pokonując bezbłędnie rowerowy tor przeszkód.


20.04.2015 r.
W tym dniu odbyły się w Pławnie gminne zawody w mini piłkę nożną, podczas których uczniowie wywalczyli II miejsce.

23.04.2015 r.
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi przebiegały pod hasłem "Z energią zmieńmy żródła”. Uczniowie zaprezentowali scenkę ekologiczną. W dalszej  części dziewczęta zaprezentowały doświadczenia: "Słoneczna  lodówka”,  "Turbina wodna”, "Wulkan”. Wzbudziły one duże zainteresowanie. Uczniowie mieli także okazję sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę i rebusy. Dziewczęta z koła tanecznego zaprezentowały przygotowane na tę okazję układy choreograficzne. Pani Barbara Plucińska ogłosiła wyniki zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski konkursu na najładniejszą pisankę wielkanocną:
I miejsce - Julia Gonera kl. II, Arkadiusz Łągiewka kl. III, Damian Ociepa kl .III
II miejsce- Paulina Włodarczyk kl. II, Magdalena Kowalska kl. II
III miejsce- Maciej Dukat kl. I
Wyróżnienia otrzymali uczniowie kl. V: Krystian Nożownik oraz Dominik Nożownik.
Również 23 kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Najpiękniejsza ozdoba wielkanocnego stołu” zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Gidlach. Sukcesy naszych uczniów:
I miejsce: Milena Cichocka, Dominik Nożownik, Wiktoria Matyjaszczyk,
Wyróżnienie: Magdalena Górecka. 


28.04.2015 r.
W PSP Gidle został zorganizowany Wiosenny Festiwal Piosenki Angielskiej. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Julia Gonera z kl. II, Wiktoria Matyjaszczyk z kl. IV oraz Natalia Dukat z kl. VI. Jury bardzo pozytywnie oceniło występ Julii Gonery i za wykonanie  utworu  ‘The  show’  przyznało  jej  III  miejsce  w  kategorii kl. I-III.


29.04.2015 r.
Odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Zaprezentowali się uczniowie kl. IV-VI przygotowywani przez p. Mirosławę Gołdon.

30.04.2015 r.
30 kwietnia odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne dla uczniów. Zajęcia prowadził pan Maciej Berniak - aktor i terapeuta, przedstawiciel teatru „Kurtyna” z Krakowa. W warsztatach udział wzięli uczniowie klas IV-VI. Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia agresji i przemocy oraz sposobów przeciwdziałania temu zjawisku, z uwzględnieniem środowiska szkolnego. Podczas zajęć zwracano uwagę na sposoby zapobiegania agresji i przemocy oraz sposoby prawidłowego reagowania na nie. W trakcie zajęć poruszano także problematykę uzależnień.


03.05.2015 r.
Delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły udała się do Pławna, gdzie odbyła się uroczystość 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Pławnie została odprawiona Msza św. Po mszy nastąpiło poświęcenie samochodu strażackiego zakupionego dla Jednostki OSP w Pławnie. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Jana III Sobieskiego i złożyli kwiaty.


08.05.2015 r.
Uczniowie klas młodszych wraz z opiekunami udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w  Radomsku na  spotkanie z Rafałem Witkiem, autorem wierszy i książek dla dzieci. Na uczestników spotkania czekały liczne zabawy, zagadki i niespodzianki. Pisarz przybył bowiem z tajemniczą walizką, z której dzieci wyciągały różne rekwizyty. Po spotkaniu wszyscy mogli nabyć książkę autora z jego autografem. Spotkanie z pewnością można  zaliczyć do udanych.


08.05.2015 r.
8 maja obchodziliśmy Dzień Unii Europejskiej. Z tej okazji  czwartoklasiści za pomocą prezentacji multimedialnej zabrali wszystkich uczniów oraz nauczycieli w podróż po Europie, przedstawiając podstawowe informacje oraz ciekawostki na temat 10 państw członkowskich Unii Europejskiej. Uroczystość została urozmaicona występami wokalnymi w języku czeskim, angielskim oraz niemieckim, a także pokazem tańca irlandzkiego w wykonaniu uczennic z koła tanecznego. Niezwykle miłym dla publiczności akcentem był słodki poczęstunek w stylu francuskim. Cała uroczystość przebiegała przy dźwiękach utworów przywołujących klimat danych krajów.
Również  8  maja  2015 r.  odbyło  się  rozstrzygnięcie  szkolnego  konkursu  plastycznego "Sposoby na ciekawy i zdrowy wypoczynek” zorganizowanego  przez pedagoga szkolnego. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy w formacie A3 dowolną techniką. Jury postanowiło nagrodzić następujących uczestników konkursu:
I miejsce - Monika Szymala kl. VI, Paulina Włodarczyk kl. II,
II miejsce - Julia Gonera kl. II, Damian Ociepa kl. III,
III miejsce - Magdalena Kowalska kl. II, Oliwia Truchta kl. II, Wyróżnienie: Piotr Baryła kl. II
Pani dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy oraz nagrody książkowe.


12.05.2015 r.
Uczniowie obejrzeli spektakl historyczny "Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego”. Była to żywa lekcja  historii. W programie nie zabrakło pokazów walk wojów średniowiecznych. Zgromadzeni mogli zobaczyć stroje i uzbrojenie z tamtych czasów (kolczugi, hełmy, miecze, tarcze, topory).


21.05.2015 r.
Uczniowie wraz z opiekunami udali się  na  leśną  majówkę z  Nadleśnictwem Gidle z siedzibą w Niesulowie. Była to lekcja przyrody w terenie. Dzieci poszerzały znajomość podstawowych gatunków roślin, zwierząt  oraz ptaków.

22.05.2015 r.
Nasza szkoła pod okiem pana Piotra Pilarskiego i pani Ilony Gniatkowskiej-Cudak, wykonała pracę konkursową (film w formie Lipdub „Kolory inspirują!”) i przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu "Kolorowe Boiska... czyli Szkolna Pierwsza  Liga”, w  którym  główną  nagrodą  jest budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w to przedsięwzięcie.


26.05.2015 r.
Uczniowie klas „0”-VI wystąpili dla swoich rodziców z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w przedstawieniu o niesfornej żabce, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Podczas występów niektórym rodzicom "zakręciła się” łezka w oku. Na zakończenie dzieci złożyły swoim mamom i tatusiom życzenia oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Uroczystość przygotowały: pani Iwona Ślęzakiewicz (klasa „0”) oraz pani Ilona Gniatkowska- Cudak, pani Anna Matuszczyk (klasy I-VI). Na zakończenie wystąpili członkowie koła tanecznego.
Szkoła przystąpiła do realizacji projektu UNICEF Wszystkie Kolory Świata, którego celem było: kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym. W ramach akcji uczniowie przygotowywali charytatywne, szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te były niezwykłe, ponieważ symbolizowały pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci w Sudanie Południowym. Laleczki zostały zaprezentowane podczas uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Każdy z zaproszonych gości mógł zaopiekować się wybraną laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz ratowania życia  dzieci w Sudanie Południowym. Dochód ze  sprzedaży lalek w wysokości 300 zł został przekazany na konto Unicef.


29.05.2015 r.
Dnia 29. 05. 2015 roku obchodziliśmy Dzień Patrona. W tym roku uczniowie naszej szkoły postanowili przybliżyć nam sylwetkę oraz twórczość Kornela Makuszyńskiego. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu szkolnego podopieczni z klas: drugiej, trzeciej, piątej i szóstej zaprezentowali przygotowane pod okiem pani Aleksandry Dębskiej – Bartnik, pana Pawła Ojrzyńskiego oraz pana Piotra Pilarskiego przedstawienie pt.: „Bezgrzeszne lata Kornela Makuszyńskiego”. Opowiadało ono o dziecięcych i młodzieńczych latach naszego patrona. Po uroczystym przedstawieniu uczniowie z klas I-VI wzięli udział w „Korneliadzie” – turnieju wiedzy o życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Po zaciętej rywalizacji i dobrej zabawie zwyciężczynią „Korneliady” okazała się Malwina Bus z klasy VI, która otrzymała książkę opowiadającą o życiu patrona szkoły. Wszyscy uczestnicy otrzymali również dyplomy za udział w turnieju.

31.05.2015 r.
Na scenie  Miejskiego  Domu  Kultury  w  Radomsku  uczniowie  kl.  ,,0”-IV  wraz z opiekunami obejrzeli spektakl teatralny pt. ,,Tajemniczy Zamek” w wykonaniu aktorów z Łodzi. Dynamiczna akcja oraz barwne kostiumy aktorów przebranych za bajkowe postacie sprawiły,  że  przybyłe  na  widowisko  dzieci  chętnie  uczestniczyły w zabawie z aktorami. Spektakl bardzo podobał się młodym widzom, gdyż aktorzy zabrali  ich  w  baśniową  podróż  w  czasy  księżniczek  i  smoków  do  wytwornego, tajemniczego zamku, położonego w przepięknej scenerii. Na koniec wszystkie dzieci z zachwytem przyglądały się tańczącemu po scenie smokowi oraz kończącym spektakl efektom świetlnym. Uczniowie mogli uczestniczyć w tym widowisku dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gidlach, która zapewniła bilety i darmowy przejazd autobusem szkolnym.

01.06.2015 r.
1 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka. Na początku uczniowie obejrzeli film "Przyjaciel wesołego diabła”. Następnie klasy ,,0”-III oraz IV-VI rywalizowały w różnych dyscyplinach sportowych o miano najlepszego sportowca w kategorii chłopców i dziewcząt. W kategorii kl. ,,0”-III wygrali: Arkadiusz Piekarski i Julia Gonera, w klasach IV-VI : Mateusz Rozpędek oraz Malwina Bus. Zwycięzcy zostali obdarowani pamiątkowymi pucharami, a trzej najlepsi zawodnicy w każdej kategorii otrzymali dyplomy. Podczas Sportowego Dnia Dziecka każdy uczeń miał zagwarantowany poczęstunek w postaci ciepłej kiełbaski z grilla.
Na boisku w Gidlach odbyły się rozgrywki w piłce nożnej z okazji Dnia Dziecka. Drużyna dziewcząt z naszej szkoły zdobyła III miejsce.


03.06.2015 r.
W ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie „Czerwony Kapturek”. W rolę aktorów wcielili się rodzice: pani Ewelina Matyjaszczyk – Czerwony Kapturek, pani Małgorzta Żuwalska – babcia, pan Mariusz Załóg – gajowy, pani Wioleta Bilecka - mama, pani Małgorzata Bilecka – kukułka, pani Małgorzata Dukat – motyl, pani Wiesława Piekarska – drzewo, pani Bożena Bukała – zając. W sztuce zagrali również nauczyciele: pan Piotr Pilarski – wilk oraz pani Dorota Sapis – drzewo. Scenariusz, reżyserię, narrację przygotowała pani Ilona Gniatkowska-Cudak - nauczyciel oraz lider szkolny akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Spektakl wzbudził wielki zachwyt wśród zgromadzonej publiczności. Każdy strój baśniowej postaci był dokładnie przemyślany, natomiast gra aktorów, była w pełni profesjonalna. Dzieci były zachwycone i w podziękowaniu za tak piękny występ nagrodziły rodziców i nauczycieli długimi, głośnymi brawami i kwiatami, a lider szkolny akcji wręczył dyplomy – podziękowania. Sami aktorzy byli nie mniej zadowoleni. Mogli bowiem wspólnie zrobić coś dla dzieci i zachęcić je do obcowania z literaturą.
Również  w  tym  dniu  odbyło  się  oficjalne  ogłoszenie  wyników,  rozdanie  dyplomów i nagród laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego „Mój ulubiony bohater baśniowy” zorganizowanego w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Wzięło w nim udział 72 uczestników z powiatu radomszczańskiego. Największą liczbę prac dostarczył Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 4 w Radomsku. Jury bardzo wnikliwie i rzetelnie oceniło wszystkie nadesłane prace biorąc pod uwagę przede wszystkim: zgodność z tematem, pomysłowość, oryginalność, estetykę, stopień trudności techniki i samodzielność. Po obejrzeniu prac, postanowiono przyznać miejsca i wyróżnienia:
forma płaska:
I miejsce – Olga Ociepa (PSP w Ciężkowicach),
II miejsce – Julia Jędrzejczyk (ZSG nr 4 (PSP nr 6) w Radomsku), Karolina Kubasiak (ZSG nr 4 (PSP nr 6) w Radomsku), Maciej Marszał (PSP w Ciężkowicach),
III miejsce – Laura Kowalska (ZSP w Dobryszycach), Daria Hom (PSP w Gidlach), Natalia Nowak (ZSG nr 4 (PSP nr 6) w Radomsku),
wyróżnienia  –  Anna   Flasza   (ZSP   w   Dobryszycach),   Piotr   Kurowski   (ZSP w Dobryszycach), Daria Gorządek (ZSG nr 4 (PSP nr 6) w Radomsku), Nikola Ratecka (ZSG nr 4 (PSP nr 6) w Radomsku), Oliwia Olbrych (ZSG nr 4 (PSP nr 6) w Radomsku), Róża Kowalska (ZSG nr 4 (PSP nr 6) w Radomsku), Małgorzata Grudniewska (ZSG nr 4 (PSP nr 6) w Radomsku), Maciej Niedźwiedzki (ZSG nr 4 (PSP nr 6) w Radomsku), Milena Saternus (ZSG  nr  4  (PSP  nr  6)  w  Radomsku),  Katarzyna  Wilk  (PSP w Wielgomłynach);
forma przestrzenna:
I miejsce – Bartosz Ociepa (PSP w Ciężkowicach),
II miejsce – Natalia  Grządziel  (PSP  w  Ciężkowicach),  Mateusz  Piekarski  (PSP w Ciężkowicach),
III miejsce  –  Wiktoria   Makowska   (PSP   w   Gidlach),   Cezary   Nocuń   (PSP w Ciężkowicach),
wyróżnienia – Roksana Siedlecka (PSP w Gidlach), Wiktoria Nożownik (PSP w Ciężkowicach), Zuzanna Balcarczyk (PSP w Ciężkowicach), Sandra Bukała (PSP w Ciężkowicach), Paulina Włodarczyk (PSP w Ciężkowicach), Maciej Dukat (PSP w Ciężkowicach), Magdalena Kowalska (PSP w Ciężkowicach), Aleksandra Patulska (PSP w Dobryszycach), Julia Gonera (PSP w Ciężkowicach), Damian Ociepa (PSP w Ciężkowicach).
Ponadto nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu literackiego „Szalone przygody gospodarczego Dżeka” adresowanego do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych z terenu gminy Gidle i jej okolic. Osobami odpowiedzialnymi za  przebieg konkursu literackiego były pani Aleksandra Dębska-Bartnik oraz pani Ilona Gniatkowska-Cudak. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu opowiadania o dalszych przygodach Dżeka na podstawie książki Janusza Korczaka „Bankructwo małego Dżeka”. Celem konkursu było propagowanie akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, rozwijanie zainteresowań literackich uczniów, rozbudzanie ich językowej twórczości, rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie zasobu słownictwa oraz inspiracja do zabawy słowem pisanym. Wpłynęło jedenaście prac konkursowych, których oceny dokonało jury powołane przez organizatora. W składzie jury znaleźli się: pani Jolanta Komorowska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gidlach, pani Barbara Kubasiak –   bibliotekarz w Gminnej Bibliotece Publicznej w  Gidlach  Filia  w  Ciężkowicach,  absolwentka  filologii  polskiej,  studentka podyplomowych studiów z zakresu logopedii, pani Iwona Zarembska – absolwentka filologii polskiej. Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Natalia Karbownik (ZSG w Pławnie),
II miejsce – Malwina Bus (PSP w Ciężkowicach),
III miejsce – Bartosz Chrostowski (PSP w Gidlach),
wyróżnienia: Lidia Kokoszczyńska (PSP nr 9 w Radomsku), Emilia Rokita (ZSG w Pławnie).
Najwięcej prac wpłynęło z naszej szkoły,  tak więc została przyznana  nagroda książkowa.


18.06.2015 r.
W tym dniu odbył się egzamin na kartę rowerową z praktycznej jazdy rowerem po torze przeszkód. Do części praktyczno-sprawnościowej przystąpili uczniowie klasy IV oraz jeden uczeń z klasy V. Wszyscy zaliczyli pozytywnie cześć teoretyczną z zakresu bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wymaganą wiedzę uczniowie zdobywali na zajęciach technicznych przez cały rok szkolny. Mł.  Aapirant  Przemysław  Bus  przeprowadził  także  pogadankę  pt. "Bezpieczne wakacje”.

21.06.2015 r.
W Gidlach odbyło się otwarcie kompleksu sportowego przy gminie Gidle. Otwarciu towarzyszyły rozgrywki w piłkę nożną w trzech grupach wiekowych. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie klas ,,0”-V. Drużyny zajęły następujące miejsca: rocznik 2007 i młodsi - I miejsce (skład drużyny: Rozpędek Dawid, Kowalski Karol, Janacz Jakub, Nożownik Wiktoria, Piekarski Piotr, Dukat Maciej, Ociepa Bartosz), roczniki 2005 i 2006 - II miejsce (skład drużyny: Garlicka Dominika, Łągiewka Arkadiusz, Grządziel Seweryn, Jurczyk Mateusz, Piekarski Mateusz, Kucharski Bartosz, Żuwalski Jakub, Załóg Bartosz), roczniki 2003 i 2004 - I miejsce (skład  drużyny: Bilecki  Bartłomiej,  Nożownik Krystian,  Bilecki  Filip,  Burza Damian, Baryła Mateusz, Piętos Adrian, Kołodziejczyk Jakub).

22.06.2015 r.
Uczniowie wybrali się wraz z opiekunami na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Uczestnicy  wyjazdy  zwiedzili  zoo,  oglądali  zwierzęta  tam  żyjące,  zapoznali   się z warunkami ich życia. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wizyta w oceanarium, w którym dzieci mogły obserwować świat pod wodą i zwierzęta w nim żyjące. Wycieczka pozostanie na długo w ich pamięci .

22.06.2015 r.
Został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny ,,STOP - agresji i przemocy”, którego organizatorem była p. Anna Dąbrowska - pedagog szkolny. Wpłynęło 7 prac. Jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce - Monika Szymala kl. VI, II miejsce - Natalia Dukat kl. VI, III miejsce - Damian Burza kl. V. Komisja przyznała wyróżnienie dla Magdaleny Góreckiej z kl. IV.

23.06.2015 r.
Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki "To już lato” organizowanym przez przedszkole w Pławnie. Malwina Kowalska zdobyła III miejsce w kategorii 6-latków, Szymon Rokita otrzymał dyplom za udział w konkursie.

25.06.2015 r.
W związku ze zbliżającymi się wakacjami uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "Jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą”
Następnie klasa szósta przedstawiła pożegnalną prezentację multimedialną "Ostatni raz z moją klasą”
W dalszej części nastąpiło rozdanie nagród i dyplomów za udział w konkursach organizowanych w 2014/2015 r. 
P. Mirosława Gołdon nagrodziła zwycięzców konkursu "Mistrz Ortografii”, a także "Mój zeszyt świadczy o mnie” oraz "Mistrz Pięknego Czytania”.
Uczniowie poznali wyniki konkursu "STOP - agresji i przemocy”. Głos  zabrała również p.  Barbara  Kubasiak  i  przedstawiła  podsumowanie  konkursu  pt. "Czytelnik Roku 2014/2015 Filii Ciężkowice” . Do konkursu przystąpiło 37 uczniów z kl. ,,0”-VI. Przyznano następujące nagrody:
Kategoria kl. ,,0”:
I miejsce- Lena Nożownik
II miejsce- Paulina Stępień
III miejsce- Malwina Kowalska
Kategoria kl. I-III:
I  miejsce- Filip Jędrzejczyk kl. I
II miejsce- Paulina Włodarczyk kl. II III miejsce- Magdalena Kowalska kl. II
Kategoria kl. IV-VI:
I miejsce- Natalia Dukat kl. VI II miejsce- Malwina Bus kl. VI
III miejsce- Monika Szymala kl. VI
Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia.
P. Anna Jezuita nagrodziła za sukcesy w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes. Plus z matematyki. Następnie wręczyła karty rowerowe.
P. Nina Kowalczyk ogłosiła wyniki Olimpiady Wiedzy Archimedes. Plus - Lingua.Plus z języka angielskiego oraz szkolnego konkursu językowego ,,Check your English”.
P. Anna Matuszczyk przyznała tytuły "Mistrza Ortografii kl. II”.
P. Joanna Niedźwiecka nagrodziła najlepszych czytelników.
P. Piotr Pilarski wręczył uczniom kl. I i II dyplomy za ukończenie cyklu zajęć z zakresu pierwszej pomocy.
Ponadto uczniowie kl. I otrzymali dyplomy za udział w projekcie "Mały Mistrz”.
Nauczyciele pełniący funkcję opiekunów podczas wycieczki do Wrocławia postanowili nagrodzić największych "śpiochów”.


26.06.2015 r.
Zgodnie z tradycją lat ubiegłych uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się Mszą św. Następnie uczniowie, rodzice oraz nauczyciele udali się za sztandarem do budynku szkoły, gdzie odbyła się część artystyczna w wykonaniu tegorocznych absolwentów. Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez p. Mirosławę Gołdon. Słowa podziękowania popłynęły ku rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Następnie uczniowie odtańczyli poloneza. W uroczystość włączyli się także uczniowie kl. V, obdarowując swoich starszych kolegów i koleżanki drobnymi upominkami. W kolejnej części pani dyrektor mgr Anna Gniatkowska wręczyła absolwentom dyplomy ukończenia szkoły podstawowej. Państwo Dukat oraz Bus otrzymali listy gratulacyjne. Następnie pani dyrektor wręczyła nagrody oraz świadectwa z wyróżnieniem uczniom, którzy w roku szkolnym 2014/2015 uzyskali wysokie wyniki w nauce i zachowaniu oraz wzorową frekwencję. Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa promocyjne z rąk wychowawców.
 

2015/2016

01.09.2015 r.
Po wakacyjnej przerwie nadszedł czas powrotu do szkoły. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice zgromadzili się przed budynkiem, a następnie wspólnie udali się do kościoła pw. NMP Królowej Wszechświata na Mszę inaugurującą nowy rok szkolny. Pani dyrektor mgr Anna Gniatkowska przedstawiła grono pedagogiczne. Następnie życzyła udanego roku szkolnego całej społeczności szkolnej. Po Mszy św. wszyscy udali się do szkoły, gdzie uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny.

07.09.2015 r.
W dniu 7 września 2015 r. w Kajetanowicach obchodzono 76 rocznicę pacyfikacji wsi Kajetanowice i Piaski. W intencji ofiar została odprawiona Msza Święta, w której uczestniczyła m.in. delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły wraz z panią dyrektor i pocztem sztandarowym. Po nabożeństwie uczniowie złożyli kwiaty pod zbiorową mogiłą.

13.09.2015 r.
W niedzielę  13 września pod pomnikiem koło miejscowości Ewina odbyły  się uroczystości upamiętniające 71 rocznicę Bitwy pod Ewiną. Uczestniczyła w nich delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym. Spotkanie rozpoczęła polowa Msza święta. Część oficjalna odbyła się pod pomnikiem. Zgromadzonym przypomniano historie tamtych tragicznych wydarzeń. Aby oddać cześć poległym w walce żołnierzom, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. W trakcie uroczystości zaprezentowały się m.in. grupy rekonstrukcji historycznych: pojazdy militarne, kawaleria.


17.09.2015 r.
Odbyły się wybory  do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone  były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Głosowali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W wyborach zwycięstwo odnieśli: Wiktoria Matyaszczyk, Damian Burza, Milena Cichocka, Magdalena Górecka. Nauczycielem nadzorującym głosowanie była p. Barbara Plucińska, opiekun Samorządu Uczniowskiego.

18.09.2015 r.
Gościliśmy w murach naszej szkoły Katarzynę Zwolak, która w pojedynkę przemierza rowerem trasę z Warszawy do Stambułu i jest autorką bloga "Girl on Bike”. Podróżniczka opowiedziała o szczegółach wyprawy, odpowiadając również na liczne pytania dzieci. Po spotkaniu uczennica kl. III wręczyła p. Zwolak Koziołka Matołka,  aby towarzyszył jej w dalszej podróży.

25.09.2015 r.
W tym dniu odbył się apel o tematyce ekologicznej "Czysta Ziemia”. Uczniowie kl. V, przygotowani przez p. Wandę Flaszę, zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne i segregowanie śmieci, by Ziemia stała się wymarzonym miejscem do wypoczynku i zabawy.
Również 25 września nasza szkoła uczestniczyła w akcji "V Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia”. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Akcja rozpoczęła się już 21 września i przez cały tydzień uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia na lekcjach matematyki, w szkole, w domu, na podwórku, w każdej możliwej sytuacji. Na korytarzu pojawiła się gazetka informująca o akcji. Młodsze klasy kolorowały logo akcji i inne obrazki związane z tabliczką mnożenia. Uczniowie codziennie witali się innym hasłem, przeprowadzali różnego rodzaju gry i zabawy związane z mnożeniem. Uczniowie bardzo chętnie i ambitnie walczyli o tytuł MT EXPERT. Warunkiem uzyskania tytułu był pomyślnie zdany egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia przed komisją w składzie: mgr Anna Gniatkowska - dyrektor szkoły, mgr Anna Jezuita - koordynator akcji, mgr Dorota Sapis - asystent. Do egzaminu w naszej szkole przystąpiło 27 uczniów z klas III-VI. Tytuł  MT  EXPERT  uzyskało  12  uczniów.  Ci,  którzy  poprawnie  odpowiedzieli  na wszystkie wylosowane pytania oprócz upragnionego tytułu otrzymali słodki upominek. Dla tych , którym się nie powiodło przygotowano również słodkie nagrody pocieszenia. Tytuł MT EXPERT uzyskali:
KL. III JULIA GONERA PATRYK CAŁUS
KL. IV SEWERYN GRZADZIEL MATEUSZ KOWALSKI ARKADIUSZ ŁĄGIEWKA
KL. V BARTŁOMIEJ BILECKI MILENA CICHOCKA BARTOSZ ZAŁÓG
KL. VI DAMIAN BURZA BARTOSZ DUKAT JAKUB KOŁODZIEJCZYK KRYSTIAN NOŻOWNIK


30.09.2015 r.
W tym dniu odbyły się w Gidlach gminne zawody w sztafetowych biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentowali: Damian Ociepa, Seweryn Grządziel, Arkadiusz Łągiewka, Bartłomiej Bilecki, Jakub Żuwalski, Bartosz Załóg, Jakub Kołodziejczyk, Krystian Nożownik, Damian Burza. Chłopcy zdobyli II miejsce.

05.10.2015 r.
Odbył się Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Turniej przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych. Chłopcy reprezentujący naszą szkołę zajęli III miejsce, zarówno w kategorii kl. II-III, jak i kl. IV-VI.

12.10.2015 r.
Podczas gminnych zawodów w mini piłkę ręczną w PSP Gidle drużyna chłopów zajęła I miejsce.

13.10.2015 r.
W dniu 13 października odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Na uroczystość przybyli rodzice pierwszoklasistów. Swoją obecnością zaszczycił nas również Wójt Gminy Gidle mgr Janusz Pachulski. Wszyscy z uwagą obserwowali dzieci, które w żakowskich czapkach wraz ze swoją wychowawczynią energicznie wkroczyły na salę oraz zaprezentowały swoje  talenty, a także umiejętności w części artystycznej. Po występie został wprowadzony poczet sztandarowy. Zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy oraz szkolny. Pierwszoklasiści złożyli przed pocztem sztandarowym przysięgę. Następnie odcisnęli swój kciuk na akcie ślubowania. Pierwszoklasiści zostali przez panią dyrektor mgr Annę Gniatkowską pasowani na uczniów. Potem przyszedł czas na występ drugoklasistów przygotowywanych przez mgr Ilonę Gniatkowską-Cudak oraz wręczenie upominków na pamiątkę tego ważnego wydarzenia. Głos zabrali również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

15.10.2015 r.
Uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Była to doskonała okazja do składania życzeń, podziękowań i wszelkich dowodów wdzięczności pracownikom oświaty za ich codzienny trud. Na początku uczniowie zaprezentowali przygotowaną pod okiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego humorystyczną inscenizację. Aby uświetnić ten dzień na wzór Amerykańskiej Akademii Filmowej uczniowie klasy V dokonali wręczenia Nauczycielskich Oskarów. Po czerwonym dywanie po odbiór Oskarów szli nasi wyróżnieni pracownicy szkoły: "Honorowy Oskar”- pani dyr. mgr Anna Gniatkowska", "Strażniczka poprawnej polszczyzny”- pani Mirosława Gołdon, "Baw się z nami laleczkami”- pani Iwona Ślęzakiewicz, "Bizneswoman roku”- pani Anna Jezuita, "Bursztynowy język”- pani Nina Kowalczyk oraz pani Gabriela Flasza, "Złota katarynka”- pani Ilona Gniatkowska-Cudak, pani Anna Matuszczyk, "Znawca chrząszcza i chrabąszcza”- pani Wanda Flasza, "Najbardziej zabiegany nauczyciel”- pani Dorota Sapis, "Siłacz roku”- pan Piotr Pilarski, "Pędzlem po sztaludze”- pani Nela Plewińska, "Przyjaciółka molików książkowych”- pani Barbara Kubasiak, "Przyjaciółki szczoteczki i zmioteczki”- pani Alfreda Załóg, pani Dorota Cichocka, pani Teresa Soboniak, pani Teresa Załóg. Następnie uczniowie odśpiewali "Sto lat”. Pani dyrektor otrzymała kwiaty, a nauczyciele drobne upominki. Nie tylko śpiewem i słowem, ale również tańcem uczniowie pragnęli wyrazić swoją wdzięczność i szacunek dla swoich nauczycieli. Pani dyrektor podziękowała za występy, a następnie odczytała życzenia przekazane przez Wójta Gminy Gidle mgr Janusza Pachulskiego.

16.10.2015 r.
Odbyło się spotkanie z policjantem "Bezpieczny uczeń”. Funkcjonariusz przypomniał uczniom podstawowe zasady poruszania się po drodze. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazując się tym samym wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

21.10.2015 r.
W ramach Dnia Czyściocha kl. II pod okiem p. Ilony Gniatkowskiej-Cudak przygotowała krótkie przedstawienie, uświadamiając zebranym obecność wirusów i bakterii na naszych rękach. Następnie pielęgniarka szkolna p. Agata Bilicz przypomniała zasady prawidłowego mycia rąk.

22.10.2015 r.
W czwartek  22  października  we  Wspomnienie  Św.  Jana  Pawła  II  odbył  się  apel z okazji XV Dnia Papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Występujący w przedstawieniu uczniowie podkreślili, że tak jak w czasie swego ziemskiego życia Jan Paweł II troszczył się o rodziny i wzywał do troski o nie, tak i teraz – będąc z Bogiem w niebie jest świętym opiekunem, czyli patronem rodzin. Kiedy więc w naszych rodzinach będzie coś nie tak, ktoś będzie chorował, smucił się, kłócił lub cierpiał z powodu braku czegoś ważnego, możemy prosić naszego Ojca Świętego o pomoc, a on przedstawi nasze prośby Bogu. W dalszej części obejrzeliśmy prezentację multimedialną o Papieżu Patronie Rodziny. Na zakończenie wszyscy wspólnie z panią dyrektor oraz zaproszonym księdzem proboszczem, zaśpiewali ulubioną pieśń Ojca Świętego – Barkę.

26.10.2015 r.
Podczas gminnych zawodów w Mini Piłkę Ręczną w Gidlach naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Arkadiusz Łągiewka, Bartłomiej Bilecki, Bartosz Załóg, Jakub Kołodziejczyk, Filip Bilecki, Damian Burza, Krystian Nożownik, Adrian Piętos.  Chłopcy zajęli I miejsce.

27.10.2015 r.
W Radomsku odbyły się powiatowe zawody w Mini Piłkę Ręczną. Nasi chłopcy, tj. Arkadiusz Łągiewka, Bartłomiej Bilecki, Bartosz Załóg, Jakub Kołodziejczyk, Filip Bilecki, Damian Burza, Krystian Nożownik, Adrian Piętos zajęli miejsce 5-8.
Również 27 października uczniowie klas młodszych udali się do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na przedstawienie ekologiczne pt. "Dorotka po drugiej stronie tęczy". Występ przygotowali aktorzy z Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia. Dzieci poznały Dorotkę i jej przyjaciół: Stracha na wróble, Robota, Lwa oraz zasady zachowania się w lesie. Dzięki udziałowi w przedstawieniu miały możliwość przeżywania gry aktorów występujących na scenie.


06.11.2015 r.
Po raz kolejny  nasza  szkoła  włączyła  się  w  obchody  Dnia  Śniadanie  Daje  Moc w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc, którego szkolnym koordynatorem jest p. Ilona Gniatkowska-Cudak. Program na celu zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się poprzez edukację do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce. W dniu 6 listopada uczniowie kl. ,,0”-VI przystąpili do przygotowania zdrowego, smacznego śniadania. Najmłodszym pomagali rodzice. Następnie wszyscy zasiedli do pięknie  udekorowanych  stołów i przystąpili do degustacji. Kolejnym punktem obchodów był krótki apel, podczas którego pielęgniarka szkolna p.  Agata Bilicz przypomniała 12 zasad zdrowego żywienia. Na zakończenie dzieci wspólnie bawiły się przy muzyce.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Gidlach odbył się VII Gminny Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Uczennica kl. III Julia Gonera wyśpiewała III miejsce.


10.11.2015 r.
W przededniu Święta Niepodległości miała miejsce uroczysta akademia. Uczniowie klas starszych zabrali zgromadzonych w podróż w czasie i zachęcili do refleksji nad tym, mogło dziać się w mieszkaniach, sercach i umysłach przeciętnego Polaka w 1918r. Występujący wcielili się w członków przeciętnej polskiej rodziny, państwa Kowalskich, którzy mieszkali w Warszawie w owym czasie. Aktorzy pokazali w ten sposób, co w  tym  przełomowym  roku  czuli  zwykli  Polacy,  o  czym  rozmawiali  w  rodzinach i z jakimi problemami borykali się na co dzień. Następnie uczniowie przypomnieli wydarzenia, jakie rozegrały się w 1918 r.

11.11.2015 r.
W dniu 11 listopada delegacja naszej szkoły wzięła czynny udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości, które odbyły się w Gidlach. Po uroczystej mszy, odprawionej w Kościele Parafialnym na Kartuzach, pani dyrektor mgr Anna Gniatkowska, nauczyciele, poczet sztandarowy oraz uczniowie udali się w uroczystym przemarszu pod Obelisk, pod którym złożyli wiązankę kwiatów.

12.11.2015 r.
Do szkoły zawitali artyści z cyrku Bimboland i zaprezentowali wspaniałe show. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali występy gości. Mieli także możliwość próby swoich sił w różnych  konkurencjach związanych z pokazami, co dostarczyło wiele emocji. Zadania do wykonania były okazją do rozwijania zmysłu równowagi oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

16.11.2015 r.
Drużyna chłopców w składzie: Arkadiusz Łągiewka, Bartłomiej Bilecki, Bartosz Załóg, Jakub Kołodziejczyk, Filip Bilecki, Damian Burza, Krystian Nożownik, Adrian Piętos, Mateusz Baryła reprezentowała szkołę w gminnych zawodach w unihokeja, które odbyły się w Gidlach. Chłopcy zajęli I miejsce.

19.11.2015 r.
W  Gminnej  Bibliotece  Publicznej  w  Gidlach  odbył  się  Międzyszkolny  Konkurs Recytatorski Poezji Haliny Poświatowskiej ,,Życie do utraty tchu”. Uczniowie: Antoni Flasza i Dominik Nożownik zdobyli III miejsce.

20.11.2015 r.
W dniu 20 listopada przewodnicząca SU zapoznała wszystkich uczniów z historią obchodów Dnia Życzliwości i Pozdrowień oraz poczęstowała życzliwym ciasteczkiem. Trzy dni wcześniej ruszyła "Życzliwa Poczta”. Samorząd Uczniowski zbierał kartki z miłymi pozdrowieniami, rysunkami dla kolegów, koleżanek, pani dyrektor, nauczycieli i pracowników obsługi. W Dniu Życzliwości i Pozdrowień wszystkie kartki trafiły do adresatów oraz na tablicę SU tworząc drzewko życzliwości.

26.11.2015 r.
W Radomsku odbyły się powiatowe zawody w unihokeja. Nasza reprezentacja to: Arkadiusz Łągiewka, Bartłomiej Bilecki, Bartosz Załóg, Jakub Kołodziejczyk, Filip Bilecki, Damian Burza, Krystian Nożownik, Adrian Piętos. W klasyfikacji końcowej chłopcy zajęli miejsca 5-6.
Również w tym dniu Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę andrzejkową. Uczniowie bawili się w rytm tanecznych przebojów. Ponadto uczestniczyli w konkursach z nagrodami, a także mieli możliwość poznania swojej przyszłości w salonie wróżb. Podczas zabawy wystąpili członkowie koła tanecznego prezentując dynamiczne układy choreograficzne, porywające wszystkich do tańca.


04.12.2015 r.
W  dniu  4  grudnia  działała  szkolna  poczta  św.  Mikołaja i obdarowała kolegów i koleżanki kartkami świątecznymi oraz słodkimi upominkami. Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami wybrali się do kina Cinema City do Częstochowy na film "Dobry  Dinozaur". Wszyscy z zaciekawieniem śledzili losy niesfornego dinozaura Arlo, który z dnia na dzień zostaje oderwany od swojej rodziny i musi pokonać swoje słabości, aby móc wrócić do swojej matki oraz rodzeństwa. Dobry dinozaur zaprzyjaźnia się z Bąblem i wykazuje się prawdziwą odwagą. Uczniowie przekonali się, jaką wielką wartością jest przyjaźń i rodzina. Mikołajkowy wyjazd do kina był bardzo udany. 

12.12.2015 r.
W tym roku, po raz pierwszy, nasza szkoła postanowiła przystąpić do ogólnopolskiej akcji  "Szlachetna  Paczka”, organizowanej  przez  Stowarzyszenie  Wiosna. Dzięki ofiarność uczniów, ich rodziców i nauczycieli udało się zgromadzić dla rodziny z Przedborza kilka kartonów z żywnością, środkami czystości, ubraniami i pomocami naukowymi. W sobotę 12 grudnia 2015 r. nastąpił finał akcji, dzięki której nasi uczniowie przekonali się, że pięknie jest  pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Oprócz pomocy materialnej, potrzebne jest serce i czas, który poświęcamy innym.

14.12.2015 r.
W Gidlach odbyły się gminne zawody w tenisie stołowym. Nasi chłopcy, tj. Bartłomiej Bilecki, Krystian Nożownik, Arkadiusz Łągiewka zdobyli II miejsce.

18.12.2015 r.
Uczniowie kl. "0”-III udali się do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na spektakl pt. "Baśń o Królowej Śniegu” w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji. Dzieci wybrały się w niezwykłą podróż wraz z Kajem i Gerdą do krainy złej Królowej. Poznawały tym samym świat wartości, uczyły się rozgraniczania pojęć dobra i zła. Akcja przedstawienia była pełna humoru sytuacyjnego i słownego, a uczniowie mieli możliwość udziału w rozgrywających się wydarzeniach. Niewątpliwym atutem spektaklu była bogata aranżacja środków scenicznych: charakteryzacja, ciekawe rekwizyty, rozbudowana dekoracja.
Natomiast  uczniowie  klas  starszych  obejrzeli "Legendy  warszawskie”. Sztuka  ta składała się  z  kilku  luźno  ze  sobą  powiązanych  opowieści.  Uczniowie,  oglądając przedstawienie, przenieśli się do legendarnego świata pełnego fantastycznych postaci. Poznali losy syreny, bazyliszka i złotej kaczki. Zobaczyli zupełnie inne, nieznane dotąd oblicze Warszawy. Przypomnieli sobie skąd pochodzi herb miasta, odkryli codzienne troski jej mieszkańców sprzed kilkuset lat. Znakomita gra aktorska, komizm sytuacyjny ciekawa muzyka z pewnością zadecydowały o pozytywnym odbiorze sztuki przez publiczność.


21.12.2015 r.
W dniu 21.12.2015 r. odbyły się zajęcia profilaktyczne dla uczniów "Smak życia, czyli debata o dopalaczach”. Ich celem było przekazanie uczniom informacji na temat dopalaczy i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami. Przeprowadzone zostały także zajęcia dla grona pedagogicznego "Narkotyki- dopalacze, jak rozpoznać i jak działać”, podczas których zostały omówione najważniejsze zagadnienia dotyczące środków psychoaktywnych, zagrożeń związanych z ich używaniem oraz sposoby interwencji na wypadek zaistnienia takiej sytuacji w szkole. Ponadto odbyło się również szkolenie dla rodziców "Dopalacze – STOP”. Rodzice otrzymali konkretne wskazówki, jak rozpoznać, czy dziecko używa niedozwolonych środków oraz co zrobić, gdy taka sytuacja ma miejsce. Podczas spotkania zostały omówione "Domowe narzędzia profilaktyczne”, czyli co mogą zrobić rodzice, aby zredukować ryzyko sięgania ich dzieci po  dopalacze  i  narkotyki.  Zajęcia  przeprowadziło  Śląskie  Centrum  Profilaktyki i Psychoterapii  z Katowic.
21 grudnia na zebraniu z rodzicami uczniowie zaprezentowali jasełka bożonarodzeniowe. Uczniowie przybliżyli wszystkim historię narodzin Bożej Dzieciny, przeplatając ją licznymi kolędami. Oglądając przedstawienie można było poczuć atmosferę panującą w Betlejem. Maryja z Józefem, pasterze, anioły, a także inne postacie wprowadziły zgromadzonych w świat wydarzeń związanych z narodzeniem Pana.


22.12.2015 r.
Ostatni dzień przed przerwą świąteczną upłynął w niezwykle miłej atmosferze. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali wigilię, podczas której nie mogło zabraknąć dzielenia się opłatkiem i życzeń. Po życzeniach i posiłku przyszedł czas na wspólne pochylenie się nad tajemnicą narodzenia Jezusa Chrystusa. Wraz z zaproszonymi gośćmi, tj. radnymi Gminy Gidle, dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej oraz księdzem proboszczem obejrzeliśmy przedstawienie jasełkowe. Na zakończenie głos zabrali goście, którzy byli pod  wrażeniem  występu i serdecznie podziękowali za zaproszenie.

06.01.2016 r.
6 stycznia 2016 r. uczniowie naszej szkoły, przygotowani pod kierunkiem pani Ilony Gniatkowskiej-Cudak, pani Anny Jezuita oraz pana Pawła Ojrzyńskiego, zaprezentowali w kościele parafialnym w Ciężkowicach przedstawienie jasełkowe dla społeczności lokalnej oraz zaproszonych gości.


19.01.2016 r.
W Publicznej Szkole Podstawowej w Gidlach uczniowie obejrzeli spektakl ekologiczny pt. "Pieski świat". Zaprezentowała go grupa teatralna z Krakowa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozgrywanej na scenie historii. W sposób łatwy i przyjemny został przekazany najmłodszym widzom temat segregacji odpadów, dzikich wysypisk śmieci oraz opieki nad zwierzętami.

20.01.2016 r.
Odbył się X Konkurs Kolęd i Pastorałek. Sukcesy naszych uczniów to:
Kategoria 6-9 lat:
III miejsce: Olga Ociepa (kl.II), Julia Gonera (kl.III),
wyróżnienie: Maciej Dukat (kl.II)
Kategoria 10-12 lat:
wyróżnienie: Magdalena Górecka (kl. V)


22.01.2016 r.
Uczniowie klas „0”-VI przygotowali program artystyczny dla Babć i Dziadków, aby uczcić ich święto. Na  program złożyły się życzenia, wierszyki, piosenki, tańce. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego. Uczniowie  kl.  I-III  zaprezentowali  przedstawienie:  „O  babci,  wilku  i  kolorowych czapeczkach”. Nie zabrakło również popisów tanecznych. Serdeczne życzenia babciom i dziadkom złożyła również pani dyrektor mgr Anna Gniatkowska. Po części artystycznej zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam jak ważne są takie spotkania i wspólnie chwile spędzone z wnukami.

24.01.2016 r.
W Klasztorze Wniebowzięcia NMP w Gidlach odbył się koncert laureatów X Konkursu Kolęd i Pastorałek.

25.01.2016 r.
W Gidlach odbyły się gminne zawody w Mini Piłkę Siatkową. Naszą szkołę reprezentowali: Arkadiusz Łągiewka, Bartłomiej Bilecki, Adrian Piętos, Bartosz Dukat, Jakub Kołodziejczyk, Filip Bilecki, Damian Burza, Krystian Nożownik, Dominik Nożownik . Chłopcy zajęli II miejsce.

25.01.2016 r.
Dobiegł końca OGÓLNOPOLSKI KONKURS zorganizowany przez Partnerstwo dla Zdrowia w ramach piątej edycji programu „ŚNIA DANIE DAJE MOC”, w  którym nasza szkoła brała udział już po raz trzeci. Patroni honorowi:  Ośrodek  Rozwoju Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka. Patroni regionalni programu: Kuratorowie Oświaty z całego kraju, a wśród nich Łódzki Kurator Oświaty. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu dekoracji szkoły, gazetki szkolnej lub plakatu z okazji Dnia Śniadanie Daje Moc. Przesłano ponad 1000 prac konkursowych z całego kraju. Praca z PSP im. K. Makuszyńskiego w Ciężkowicach, przygotowana pod okiem pani Ilony Gniatkowskiej- Cudak, została zauważona przez niezależne jury już po raz drugi. W tym roku pierwsze miejsce w kategorii „dekoracja” zdobyli uczniowie klasy II. Zanim jednak odnieśli sukces, aktywnie  uczestniczyli  w  zajęciach  praktycznych  obrazujących 12 zasad  zdrowego odżywiania,  reguły  zachowania  się  przy  stole   oraz wykonali elementy dekoracji. Następnie wzięli udział w Dniu Śniadanie Daje  Moc, w którym uczestniczyło ponad 182 500 uczniów klas 0 - III z ponad 7300 podstawówek w kraju. Do przygotowań włączyli się również rodzice oraz  pielęgniarka szkolna pani Agata Bilicz. Za zwycięstwo w  konkursie  szkoła  otrzymała nagrodę pieniężną, a uczniowie nagrody rzeczowe w postaci oryginalnych pudełek śniadaniowych.
Również 25 stycznia nastąpiło ogłoszenie wyników akcji ,,Góra Grosza”. Ogółem podczas tegorocznej, XVI już edycji zebraliśmy 209,62 zł. Najwięcej grosików zebrała klasa V. Szkolne wyniki akcji Góra Grosza przedstawiają się następująco:
Oddział  Przedszkolny
Zebrana kwota to: 40,61 co daje 2,38 na jednego ucznia
Klasa I
Zebrana kwota to: 18,27 co daje 1, 40 na jednego ucznia
Klasa II
Zebrana kwota to: 33,24 co daje 3,32 na jednego ucznia – III miejsce                   
Klasa III
Zebrana kwota to: 23,52 co daje 2,13 na jednego ucznia                             
Klasa IV
Zebrana kwota to: 31,60 co daje 5,26 na jednego ucznia – II miejsce                    
Klasa V
Zebrana kwota to: 53,12 co daje 7,59 na jednego ucznia- I miejsce                        
Klasa VI
Zebrana kwota to: 9,26 co daje 0,92 na jednego ucznia               
Zebrana  kwota została przekazana na konto Towarzystwa "Nasz  Dom”. 
Przewodniczący klas odebrali dyplomy za udział w akcji oraz sukcesy w rywalizacji międzyklasowej.


28.01.2016 r.
Jak co roku odbyła się zabawa karnawałowa, której motywem przewodnim przebrań były tym razem ulubione zwierzęta. Konkurs na najładniejsze przebranie wygrali: Magdalena Kowalska oraz Mateusz Piekarski z kl. III. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego prowadziły konkursy z nagrodami. Podczas zabawy wystąpiły  uczennice z koła tanecznego.

03.03.2016 r.
W dniu 03.03.2016 r. odbył się pokaz pt. ,,I ty możesz zostać rycerzem”. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią średniowiecznej Polski, obyczajami rycerskimi z tamtych czasów oraz typowym uzbrojeniem rycerza.

08.03.2016 r.
08.03.2016 r. uczniowie obejrzeli spektakl pt. ,,Poskromienie nieznośnego smoka” w wykonaniu aktorów Teatru Inspiracja z Krakowa. 

14.03.2016 r.
Dnia 14 marca uczniowie klas I-VI uczestniczyli w zajęciach ,,Bezpieczniki TAURONA: Włącz dla dobra dziecka”.
Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli  film edukacyjny ,,Włącz ostrożność”, który przestrzegał  przed niebezpiecznym korzystaniem z urządzeń elektrycznych. Na zakończenie uczniowie otrzymali  kolorowe książeczki oraz światełka odblaskowe. 

21.03.2016 r.
21 marca Samorząd Uczniowski zorganizował Pierwszy Dzień Wiosny.
W programie dnia znalazło się: prowadzenie zajęć przez uczniów, oglądanie filmu oraz spalenie marzanny na boisku szkolnym. 

12.04.2016 r.
Czeko, czeko, czekolada... Gorzka, mleczna a może biała? Na sam dźwięk tych słów robi się przyjemnie, nie bez powodu… 12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady – niekwestionowanej królowej słodyczy! Jej smak i aromat znany jest od wieków, dostarcza nam witamin, żelaza, magnezu, a przede wszystkim niebiańskiej przyjemności, której nie mogą oprzeć się nawet najwytrwalsi.
Wtorek (12.04.2016 r.) w naszej szkole był bardzo słodkim dniem. Uczniowie klasy II, pod okiem wychowawcy pani Ilony Gniatkowskiej-Cudak, zorganizowali Dzień Czekolady.  Dzieci poznały tajniki produkcji i pochodzenie tego słodkiego przysmaku. Dowiedziały się, jak długą drogę muszą przebyć ziarna kakaowca, by w ostatecznej formie trafić do sklepów i stać się czekoladą – przysmakiem całego świata.  Poznały również wartości odżywcze czekolady. Następnie drugoklasiści podzielili się swoją wiedzą z kolegami i koleżankami z innych klas. Zorganizowali również degustację różnych rodzajów czekolady.


19.04.2016 r.
19 kwietnia
odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klasy V poruszyli problemy związane z zanieczyszczeniami powietrza oraz zachęcali każdego do zastanowienia się, jaka jest jego rola w ochronie przyrody w najbliższej okolicy. 

20.04.2016 r.
Dnia 20 kwietnia odbyły się warsztaty dotyczące tolerancji i dyskryminacji. Cennymi okazały się ćwiczenia, które poruszyły sferę emocjonalną uczniów i pokazały, że wzajemny szacunek i tolerancja to wartości podstawowe dla udanego życia szkolnego. W klasach młodszych dodatkowo poruszony został temat dotyczący tolerancji w odniesieniu do osób niepełnosprawnych.


29.04.2016 r.
29 kwietnia
gościliśmy aktorów, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Koziołkowanie”. W trakcie przedstawienia dzieci rozwiązywały zagadki, a także podkuwały Koziołka Matołka. Każdy mógł zostać także honorowym członkiem Klubu Koziołka Matołka. 

29 kwietnia uczciliśmy uroczystą akademią 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przybliżyli zebranym ważne fakty historyczne i podkreślili znaczenie konstytucji dla państwowości polskiej.

13.05.2016 r.
W ramach obchodów Dnia Unii Europejskiej uczniowie kl. IV-VI zaprezentowali przedstawienie ,,Wycieczka po Europie”, przygotowane pod okiem p. Niny Kowalczyk i p. Gabrieli Ociepy. Część z nich wcieliła się w rolę przedstawicieli 5 państw europejskich (Niemiec, Holandii, Francji, Włoch, Anglii), którzy opowiedzieli zebranym o swoim kraju. Urozmaiceniem występu był pokaz tańca francuskiego w wykonaniu uczennic z koła tanecznego, a także degustacja angielskich ciasteczek. 

25.05.2016 r.
25 maja uroczyście świętowaliśmy Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji dzieci zaprosiły mamusie i tatusiów do szkoły na godz. 10:00. Po powitaniu zebranych przez p. dyrektor mgr Annę Gniatkowską swój występ miały dzieci z oddziału przedszkolnego. Maluchy zaprezentowały wiersze i piosenki skierowane do swoich rodziców. Dzieci z przejęciem recytowały wierszyki oraz z dużym zaangażowaniem śpiewały piosenki. Duże wrażenie na rodzicach zrobiły tańce. Mali artyści zatańczyli w kolorowych opaskach taniec „Przedszkolna samba” oraz zaprezentowali układ taneczny do piosenki „Poznajmy Szpaka Mądraka”. Swój udział w przedstawieniu mieli również soliści, którzy z wdziękiem zaśpiewali przygotowane piosenki. Na koniec swojego wystąpienia dzieci wręczyły rodzicom przygotowane przez siebie upominki i złożyły życzenia. Następnie na scenę wkroczyły dzieci z kl. I-III, aby również poprzez wiersze i piosenki okazać rodzicom szacunek i miłość oraz podziękować za ich codzienny trud. Wszystkie dzieci bardzo się starały podczas recytacji wierszy i śpiewu piosenek.  Rodzice z zaciekawieniem obejrzeli również zaprezentowaną przez dzieci ,,Balladę o uprzejmym rycerzu”. Uwieńczeniem części artystycznej było wręczenie własnoręcznie wykonanych laurek i upominków. Ostatnim punktem programu uroczystości był występ członków koła tanecznego w dwóch układach choreograficznych. W trakcie części artystycznej, jak i również po jej  zakończeniu miał miejsce słodki poczęstunek. Był to dzień miły i wesoły, pełen wzruszeń dla rodziców dumnych ze swoich pociech.

31.05.2016 r.
31 maja 2016 r., w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie „Kaczka Dziwaczka”. W rolę aktorów wcielili się rodzice: pani Wiesława Piekarska – Kaczka Dziwaczka, pani Anna Kowalska – kaczka, pani Balbina Garlicka – kaczka, pani Agata Truchta – kaczka, pani Małgorzata Dukat – motylek, pani Małgorzata Żuwalska – praczka, pani Małgorzata Marszał – policjantka, pani Agnieszka Włodarczyk – kucharka, pani Bożena Bukała – drzewo, pan Sławomir Badylak – listonosz. W sztuce zagrali również nauczyciele: pani Aleksandra Dębska-Bartnik – farmaceutka, pani Anna Dąbrowska – fryzjer, pani Dorota Sapis – sprzedawca, pani Iwona Ślęzakiewicz – dama oraz pan Piotr Pilarski – kupiec. Scenariusz, reżyserię, narrację przygotowała pani Ilona Gniatkowska-Cudak - nauczyciel oraz lider szkolny akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W spektaklu poruszone zostały zagadnienia tolerancji wobec „inności”. Aktorzy ukazali postać Kaczki Dziwaczki, która była wyśmiewana ze względu na swoją odmienność związaną z wyglądem i zachowaniem.  Wyraziste postaci bohaterów, kolorowe stroje, barwna scenografia, możliwość spróbowania swoich sił na scenie i taniec przypadły do gustu szczególnie najmłodszej części publiczności. Dzieci w podziękowaniu za tak piękny występ nagrodziły rodziców i nauczycieli długimi, głośnymi brawami, a lider szkolny akcji wręczył dyplomy – podziękowania. Sami aktorzy byli nie mniej zadowoleni. Mogli bowiem wspólnie zrobić coś dla dzieci, zachęcić je do obcowania z literaturą oraz pomóc zrozumieć potrzebę tolerancji wobec drugiego człowieka. Należy pamiętać, że każdy z nas jest inny, ale na swój sposób wyjątkowy i wartościowy. Dzięki tej „inności” świat jest ciekawy i warty poznawania.

31 maja odbyła się akademia poświęcona patronowi szkoły. Uczniowie klas IV-VI zmierzyli się z twórczością Kornela Makuszyńskiego recytując wiersze i scenki pochodzące z bogatej literatury pisarza, jak lekcja historii na podstawie lektury "Szatan z VII klasy”. Treści literackie przeplatane były wątkami biograficznymi patrona. 

01.06.2016 r.
1 czerwca społeczność szkolna obchodziła Dzień Dziecka i Dzień Sportu. Uczniowie klas I-VI rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach sportowych.


2016/2017


19.09.2016 r.
Doskonaleniu umiejętności poruszania się w ruchu drogowym służyła zorganizowana w dniu 19 września wycieczka rowerowa ścieżką edukacyjną Ewina – Żytno, w której uczestniczyła grupa 22 uczniów wraz z opiekunami. Oprócz utrwalenia zasad i przepisów ruchu drogowego uczniowie poszerzyli także wiedzę na temat walorów przyrodniczych najbliższych okolic. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Kacza Smuga”. Jednym z punktów wycieczki było pieczenie kiełbasek przy ognisku.


30.09.2016 r.
30 września, już po raz piąty, wzięliśmy udział w obchodach "VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia”. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do akcji  i ambitnie walczyli o tytuł MT EXPERT. Warunkiem uzyskania tytułu był pomyślnie zdany egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia przed  Komisją w składzie: mgr Anna Gniatkowska - dyrektor szkoły, mgr Anna Jezuita i mgr Dorota Sapis - koordynator akcji. Do egzaminu w naszej szkole przystąpiło 28 uczniów z klas III-VI. Ci, którzy poprawnie odpowiedzieli na wszystkie wylosowane pytania oprócz upragnionego tytułu otrzymali słodki upominek. Dla tych (nielicznych), którym się nie powiodło przygotowano równie słodkie nagrody pocieszenia. Tytuł  MT EXPERT  zdobyli: klasa VI - 
Cichocka Milena, Górecka Magdalena, Bilecki Bartłomiej, Nocuń Bartosz, Załóg Bartosz, Żuwalski Jakub; klasa V Balcarczyk Zuzanna, Kowalski Mateusz, Łagiewka Arkadiusz, klasa IV Całus Patryk, Gonera Julia, Grządziel Natalia, Jurczyk Mateusz, Kowalska Magdalena, Piekarski Mateusz, Truchta Oliwia, Włodarczyk Paulina, klasa III - Ociepa Olga, Ociepa Bartosz.

01.10.2016 r.
1 października uczestnicy Koła Plastycznego, którego opiekunem jest pani Ilona Gniatkowska-Cudak, wybrali się na wycieczkę do Żarek. Pierwszym punktem wyprawy była Manufaktura Słodyczy Hokus Pokuss, gdzie dzieci wzięły udział w warsztatach ręcznego tworzenia słodyczy. Uczniowie poznali proces wytwarzania lizaków i cukierków oraz mieli możliwość stworzenia własnych i niepowtarzalnych słodkości. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Dawnych Rzemiosł, gdzie dzieci mogły przenieść się w dawne czasy i zobaczyć, jak kiedyś wyglądał handel zbożem, jak kiedyś przygotowywano mąkę do pieczenia chleba, jak kilkaset lat temu toczyło się życie w miasteczku, jak pracował szewc. Dzieci były zachwycone wizytą w muzeum. Mogły dotykać wszystkich eksponatów, pograć w gry na interaktywnych ekranach, własnoręcznie zmielić mąkę. Był to wyjątkowo udany dzień dla wszystkich uczestników wyjazdu. 


17.10.2016 r.
17 października, w ramach Światowego Dnia Czystych Rąk, odbyły się w naszej szkole warsztaty mydlarskie dla klas „0” – VI. Podczas warsztatów uczniowie poznali historię powstawania mydła oraz przypomnieli sobie, jak ważne dla zdrowia człowieka jest mycie rąk. Następnie każdy uczestnik otrzymał formę i bazę mydlaną do wykreowania własnego mydełka. Dzieci wybierały kolory, zapachy, mydlane dodatki i inne ozdoby, z których ułożyły własną kompozycję na mydełkach. Wszyscy byli zachwyceni taką formą zajęć. Na koniec każdy mógł w oryginalny sposób zapakować swoje mydełko i zabrać je do domu. 

20.10.2016 r.
20 października odbyło się ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie uroczystości była pani Anna Matuszczyk - wychowawca klasy I.


21.10.2016 r.
21 października 2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole dzień poświęcony Wielkiemu Świętemu – Janowi Pawłowi II.  Jego osoba pokazuje nam, że wiara, nadzieja, miłość, świętość są dostępne każdemu z nas, a dążenie do nich nie jest takie trudne – wystarczy być sobą i kochać Boga i ludzi. Przedstawienie nawiązujące do życia papieża pt. „Kochamy Cię Janie Pawle II” obejrzał z nami zaproszony ksiądz proboszcz. 


25.10.2016 r.
25 października odbył się wyjazd do Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku na wystawę i warsztaty pt. "Dzieje papieru i papiernictwa". Uczniowie mieli okazję zapoznać się z dziejami maszynowej produkcji papieru, wynalezieniem i rozwojem konstrukcji maszyn papierniczych oraz zastosowaniem w papiernictwie nowych szeroko dostępnych surowców.  W ramach warsztatów każdy z uczestników wycieczki mógł wykonać sam dla siebie kartkę papieru. 


02.11.2016 r.
W dniu 2 listopada uczniowie kl. IV-VI wybrali się wraz z opiekunami do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na spektakl muzyczny pt. ,,Bogowie i Herosi".


04.11.2016 r.
4 listopada uczniowie klasy III: Olga Ociepa, Maciej Dukat i Piotr Piekarski, wzięli udział w VIII Gminnym Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Młodzi wokaliści, przygotowywani pod okiem pani Ilony Gniatkowskiej-Cudak, zdobyli wyróżnienia w kategorii klas I-III.


07.11.2016 r.
7 listopada podczas gminnych zawodów w unihokeja drużyna chłopców wywalczyła II miejsce, natomiast drużyna dziewcząt zajęła III miejsce.


08.11.2016 r.
Tradycją naszej szkoły jest udział w programie "Śniadanie Daje Moc", którego głównym celem jest zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację i promocję prawidłowego żywienia. 8 listopada uczniowie, jak zwykle, stanęli na wysokości zadania i w klasach wspólnie z wychowawcami, rodzicami i zaproszonym gościem - pielęgniarką panią Agatą Bilicz, przygotowali kolorowe i zdrowe posiłki. Następnie wszyscy z wielkim apetytem spałaszowali wykonane przez siebie tosty, sałatki, kanapki, szaszłyki… Oprócz smacznego śniadania, uczniowie mieli szansę docenić, jak przyjemne może być zasiadanie przy jednym stole z kolegami i koleżankami. Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, ale również wzmocniły integrację szkolnej społeczności. Inicjatorem i głównym koordynatorem śniadaniowej imprezy w naszej szkole, już od roku szkolnego 2013/2014, jest pani Ilona Gniatkowska-Cudak.


10.11.2016 r.
W dniu 10 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie i uczennice z klasy IV i VI pod okiem pani Marzeny Woldan i pani Anny Dąbrowskiej. Przedstawieniu towarzyszyły patriotyczne wiersze i piosenki oraz scenki ukazujące drogę Polski do wolności. 


11.11.2016 r.
11 listopada delegacja uczniów i nauczycieli uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Gidlach.

30.11.2016 r.
30 listopada uczniowie klas I-III wyjechali do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku i obejrzeli przedstawienie pt.  ,,O wesołym Sindbadzie żeglarzu".

02.12.2016 r.
Tuż przed Barbórką, tj. 2 grudnia, zawitał do nas ratownik górniczy pan Wiesław Falana. Gość, wspomagając się przyniesionymi rekwizytami, opowiedział o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników. Pan Wiesław chętnie odpowiadał również na pytania dzieci. 


07.12.2016 r.
7 grudnia został zorganizowany dla uczniów kl. I-VI mikołajkowy wyjazd do Cinema City do Częstochowy na film animowany pt. ,,Vaiana: Skarb oceanu” w wersji 3D.  


08.12.2016 r.
W dniu 8 grudnia został przeprowadzony w naszej szkole Gminny Konkurs Wiedzy o Życiu  i Twórczości Henryka Sienkiewicza. Wyniki  przedstawiają się następująco: I miejsce -  Michalina Serwa (ZSG w Pławnie), II miejsce - Gabriel  Bartnik (PSP w Gidlach), III miejsce - Miłosz Florczyk (PSP w Gidlach). Wyróżnienia: Magdalena Górecka (PSP w Ciężkowicach), Kuba Kucharzewski (PSP w Gidlach), Dawid Załóg (PSP w Gidlach).

14.12.2016 r.
14 grudnia jury dokonało oceny prac zgłoszonych do konkursu plastycznego zorganizowanego przez świetlicę szkolną „Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa” według następujących kryteriów: oryginalność, pomysłowość, pracochłonność, estetyka wykonania, stopień nawiązania do tradycji bożonarodzeniowych, walory artystyczne, wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych. 
Wpłynęły 34 prace konkursowe. W wyniku głosowania wyłoniło następujących laureatów w dwóch grupach wiekowych:
klasy „0”-III: I miejsce – Maciej Marszał – kl. III, II miejsce – Oliwia Górecka – kl. II, III miejsce – Mikołaj Gonera – kl. II, wyróżnienie – Dominik Ociepa – kl. III, Maciej Dukat – kl. III, Olga Ociepa – kl. III

klasy IV-VI: I miejsce – Mateusz Piekarski – kl. IV, II miejsce – Arkadiusz Łągiewka – kl. V, III miejsce - Julia Gonera – kl. IV, wyróżnienie – Magdalena Kowalska – kl. IV, Paulina Włodarczyk – kl. IV
Nagrodzone i wyróżnione dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali drobne nagrody.


21.12.2016 r., 22.12.2016 r., 08.01.2017 r., 11.01.2017 r.
W grudniu (21.12.2016 r. dla rodziców na zebraniu ogólnym, 22.12.2016 r. dla całej społeczności szkolnej) odbyło się w naszej szkole przedstawienie jasełkowe inne niż wszystkie wcześniejsze, bo w wykonaniu dzieci
i ich rodziców. Treść Jasełek oczywiście była związana z narodzeniem Jezusa w Betlejem, obowiązkowo zatem musiała w nich występować Święta Rodzina, królowie z darami, pastuszkowie, aniołowie oraz inne postaci znane z Pisma Świętego. Przepiękne stroje oraz wspaniale dobrana oprawa muzyczna sprawiły, że wszyscy z zapartym tchem i z ogromną niecierpliwością oczekiwali kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. A warto podkreślić, że każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. Dzieci były bardzo szczęśliwe, że mogły obejrzeć swoich rodziców w roli aktorów i z nimi wystąpić. Na koniec głos zabrała pani dyrektor Anna Gniatkowska i ksiądz Wojciech Kozieł, którzy dziękując uczniom i rodzicom za pięknie zaprezentowane Jasełka, złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Przygotowaniem przedstawienia zajęli się: pani Ilona Gniatkowska-Cudak (scenariusz, muzyka, dekoracja, przygotowanie dzieci), pani Anna Jezuita (przygotowanie dzieci, dekoracja), pan Paweł Ojrzyński (nagłośnienie). 08 stycznia 2017 r. przedstawienie jasełkowe zostało wystawione dla społeczności lokalnej i zaproszonych gości w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Wszechświata w Ciężkowicach. Przedstawienie okazało się  wielkim sukcesem, bo owacjom i oklaskom nie było końca. Wszyscy byli zachwyceni grą aktorską dzieci i ich rodziców. 11 stycznia 2017 r. przedstawienie obejrzały również babcie i dziadkowie podczas szkolnych obchodów Dnia Babci i Dziadka. W spektaklu zagrali rodzice: pani Małgorzata Dukat – Maryja, pan Mariusz Załóg – Józef, pani Wiesława Piekarska – rajskie drzewo, pani Bogusława Rokita – chórek, pani Jagoda Balcarczyk – chórek, pani Balbina Garlica – chórek, pani Wioletta Grządziel – chórek, pani Anna Kowalska, pani Agnieszka Włodarczyk – chórek, pani Agata Truchta – chórek. Serdecznie dziękujemy rodzicom za współpracę i podejmowanie wspólnych działań dla dobra dziecka!


28.02.2017 r.
W dniu 28.02.2017 r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Pławnie odbył się I Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej "Love Song". Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Julia Gonera oraz Wiktoria Matyjaszczyk. Za wykonanie piosenki ''Rendez Vous" Julia Gonera zdobyła wyróżnienie. Uczennice do konkursu przygotowała pani Nina Kowlaczyk - nauczyciel języka angielskiego.

13.03.2017 r.
13 marca nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskich obchodach "Dnia Matematyki 2017- Pieniądze to nie wszystko". Głównym celem tego dnia było pokazanie, iż matematyka może być przyjemna i dawać radość. Organizatorami tego dnia w naszej szkole były: pani Anna Jezuita i pani Dorota Sapis.


21.03.2017 r.
W dniu 21.03.2017 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców i osób wyróżnionych w konkursie plastycznym „Pszczoła mój przyjaciel”, jaki został zorganizowany przez Fundację EKOOSTOJA.  Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej w dowolnym formacie, której głównym tematem była pszczoła, wykonana wybraną przez uczestników techniką plastyczną, z możliwością wykorzystania różnorodnych materiałów przyrodniczych. W ramach konkursu zgłoszono 105 prac reprezentujących wszystkie typy placówek oświatowych z terenu Gminy Gidle. Jury przyznało uczniom naszej szkoły w kategorii praca płaska: wyróżnienia - Patrycja Kucharska,  Kacper Dukat Piotr Baryła; w kategorii praca przestrzenna: II miejsce - Rafał Ociepa, III miejsce- Cezary Nocuń, wyróżnienia - Grzegorz Gonera,  Damian Ociepa, Bartosz Ociepa, Magdalena Kowalska.


02.04.2017 r.
Dobiegł końca XXIII Reginalny Konkurs "Palma, Pisanka, Marzanna" zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Zielonej i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Lena Nożownik - klasa I, Jakub Stępień - klasa I, Paulina Stępień - klasa II, Szymon Nocuń - klasa II, Grzegorz Gonera - klasa II, Malwina Kowalska - klasa II, Dawid Rozpędek - klasa II, Karol Kowalski - klasa II, Sandra Bukała - klasa III, Piotr Piekarski - klasa III, Maciej Marszał - klasa III, Olga Ociepa - klasa III, Cezary Nocuń - klasa III, Dominik Ociepa - klasa III, Wiktoria Nożownik - klasa III, Bartosz Ociepa - klasa III.


05.04.2017 r.
5 kwietnia uczniowie klas "0" - III wyjechali do Klubu Politechnik do Częstochowy na przedstawienie "Jaś i Małgosia".


08.04.2017 r.
Dobiegł końca V Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Tradycje wielkanocne - Pisanka 2017" zorganizowany prze Ogród Jordanowski 2 w Poznaniu. Wzięło w nim udział ponad 600 prac plastycznych, które spełniały kryterium regulaminu konkursowego. Celem konkursu było pielęgnowanie polskich tradycji wielkanocnych związanych ze zwyczajem zdobienia jajek poprzez zaktywizowanie dzieci do pracy twórczej. W tym konkursie wzięli udział również uczniowie naszej szkoły (uczestnicy Koła Plastycznego): Maciej Marszał - klasa III, Olga Ociepa - klasa III, Piotr Baryła - klasa III, Dominik Ociepa - klasa III, Maciej Dukat - klasa III, Oliwia Górecka - klasa II, Patrycja Kołodziejczyk - klasa II.


19.04.2017 r.
19 kwietnia ogłoszono wyniki IV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Ptaki Cudaki" zorganizowanego przez Rzeszowski Dom Kultury. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły (uczestnicy Koła Plastycznego): Maciej Marszał - klasa III, Olga Ociepa - klasa III, Bartosz Ociepa - klasa III, Piotr Piekarski - klasa III, Dominik Ociepa - klasa III. Celem konkursu było: rozbudzenie zainteresowań tematyką ornitologiczną, zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu, rozwijanie dziecięcej wyobraźni, promowanie twórczychdokonań młodych artystów, kształtowanie umiejętności artystycznych dzieci i młodzieży.

 

2017/2018
 

18.09.2017 r.
W dniu 18 września odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Radomsku, którego tematem było „Bezpieczeństwo w drodze do szkoły, bezpieczeństwo w szkole”.


13.09.2017 r.
13 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W części artystycznej uczniowie tańcem i śpiewem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.

29.09.2017 r.
29 września nasza szkoła wzięła udział w VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Uczniowie z klas III-VII chętnie i bez większego stresu przystąpili do egzaminu o tytuł MT EXPERT.


29.09.2017 r.
29 września uczniowie klas IV-VII wraz z nauczycielami i rodzicami wybrali się na wycieczkę rowerową domiejscowości Ewina. Rowerzyści podziwiali po drodze piękno przyrody o tej porze roku, zaś na miejscu delektowali się smakiem kiełbasy z ogniska, grali w piłkę i bawili się w różne gry podwórkowe. Wycieczka była wspaniałą okazją do ruchu na świeżym powietrzu, aktywnego wypoczynku i integracji dzieci. Jej ważnym elementem było również przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.


20.10.2017 r.
20 października obchodziliśmy Dzień Papieski pod hasłem ,,Idźmy naprzód z nadzieją”. Uczniowie, pod okiem pani Doroty Sapis i pani Barbary Plucińskiej, przedstawili inscenizację, której głównym celem było promowanie chrześcijańskiej wizji nadziei. W scenariuszu wykorzystano teksty rozważań Ojca Świętego, utwory poetyckie i muzyczne.


24.10.2017 r.
Dzień 24 października w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla najmłodszej klasy. W tym czasie odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów PSP im. K. Makuszyńskiego w Ciężkowicach.

24.10.2017 r.

24 października 2017 roku odbył się wyjazd do Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku na wystawę – „Wyróżnieni strojem”Była to opowieść o ubieraniu się, pokazująca znaczenie rzeczy na kolejnych etapach życia człowieka. Na wystawie uczniowie zapoznali się ze strojami noszonymi przez Hucułów, górali pochodzenia rusińskiego, obecnie zamieszkujących na Ukrainie. Dzieci zobaczyły przestrzeń życia górali, środowisko, krajobrazy, pracę i miejsce zamieszkania. Mogły również zapoznać się z historią ubierania się, codziennością huculskiego rzemiosła, wytwarzaną biżuterią. Bogactwo i przepych, a także surowce, z których wykonywana była biżuteria i stroje, wywarła duże wrażenie na zwiedzających. W wyjeździe wzięli udział uczniowie z klasy III, V , VI i VII (łącznie 15 osób).

25.10.2017 r.
25 października, w ramach Światowego Dnia Mycia Rąk, pani Ilona Gniatkowska-Cudak zorganizowała w naszej szkole zajęcia dla uczniów klas „0”-VII, których celem było uświadomienie wszystkim, jak ważne dla zdrowia jest prawidłowe mycie rąk. Dzieci obejrzały krótką inscenizację o niesfornym Kubusiu i jego mamie. Zdobyły w ten sposób wiedzę na temat zarazków bytujących na brudnych dłoniach. Uczestniczyły również w: doświadczeniach, prelekcji z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej (prezentację przygotowała praktykantka Lena Załóg), prezentacji filmów („Najbrudniejsze rzeczy świata, których codziennie dotykamy”, „Choroby brudnych rąk”), pokazie prawidłowej techniki mycia rąk przeprowadzonym przez pielęgniarkę panią Agatę Bilicz, ćwiczeniach praktycznych doskonalących umiejętność poprawnego i dokładnego mycia rąk, zabawie muzyczno-ruchowej „Taniec bakterii”. Na zakończenie zajęć, praktykantka Lena Załóg rozdała wszystkim uczestnikom ulotki, mające przypominać, jak i kiedy myć ręce. 


26.10.2017 r.
26 października uczniowie obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pod tytułem „Jacuś w krainie baśni”.


08.11.2017 r.
8 listopada, w ramach programu „Śniadanie Daje Moc”, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zdrowego Śniadania. Uczniowie, jak zwykle, stanęli na wysokości zadania i w klasach wspólnie z wychowawcami, rodzicami i zaproszonym gościem - pielęgniarką panią Agatą Bilicz, przygotowali pyszne, a przede wszystkim zdrowe posiłki. Omówili  piramidę zdrowego żywienia, przypomnieli sobie zasady prawidłowego odżywiania oraz dowiedzieli się, jak powinno być skomponowane śniadanie, aby dostarczyło im energii do nauki i zabawy przez cały dzień. Koordynatorami śniadaniowej imprezy w naszej szkole są: pani Ilona Gniatkowska-Cudak (klasy „0”-III) i pani Anna Jezuita (klasy IV-VII).


10.11.2017 r.
W dniu 10 listopada dzieci, pod kierunkiem pani Teresy Leśniewskiej-Przygodzińskiej i pani Niny Ladry, przygotowały akademię upamiętniającą 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dwaj uczniowie wcielili się w role przewodników – kolejarzy i zabrali zgromadzonych w podróż do wolności przez kolejne stacje: Niewola, Powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe i I wojna światowa. Informacje historyczne były przeplatane recytacją wierszy i śpiewem pieśni patriotycznych.

10.11.2017 r.
10 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  IX Gminnym Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Uczennica klasy I Anna Bilecka zajęła III miejsce w kategorii klas I-III.


20.11.2017 r.
20 listopada 2017 r. uczniowie z klas I – IV wzięli udział w wyjeździe do MDK w Radomsku na spektakl teatralny pt. „Cudowna podróż”. Przedstawienie miało charakter edukacyjno-wychowawczy. Uczyło empatii, cierpliwości. Pokazywało, jak cienka jest granica między dobrem, a złem oraz dawało nadzieję, że nawet gdy zdarzy się w życiu pobłądzić, to zawsze jest szansa, by wrócić na właściwą drogę.
Sztuka łączyła w sobie elementy muzyki, światła, ruchu, baśniowej scenografii oraz gry aktorskiej z wykorzystaniem lalek. Takie bogactwo środków teatralnych z pewnością wywarło na widzach duży wpływ. Po przedstawieniu jedna z artystek zaprosiła dzieci pod scenę, by wyjaśnić im zaprezentowaną historię, jej przesłanie oraz pokazać, w jaki sposób pracują aktorzy.
Wyjazd stanowił uzupełnienie oferty edukacyjnej szkoły, zachęcał do spędzania wolnego czasu w instytucjach kultury w naszej okolicy. Skorzystało z niego 23 uczniów.

20.11.2017 r.

20 listopada, w trakcie zabawy andrzejkowej, odbył się Szkolny Konkurs Mini Playback Show. Podczas widowiska uczniowie klas 0-VII wcielili się w znanych artystów sceny muzycznej. W kategorii klas młodszych zwycięzcą została klasa II z piosenką zespołu Akcent „Przez Twe Oczy Zielone”, zaś w kategorii klas starszych zwyciężyła klasa V, która prezentowała piosenkę zespołu Galantis „No Money”. 

21.11.2017 r.
21 listopada odbył się w naszej szkole apel z okazji Światowego Dnia Życzliwości.

04.12.2017 r.
Dnia 4 grudnia odbył się mikołajkowy wyjazd do do kina Cinema City w Częstochowie na animację „Coco”. 


luty - czerwiec 2018 r.
Od lutego do czerwca 2018 r. w naszej szkole działał Klub Gier Planszowych zorganizowany we współpracy z wydawnictwem gier planszowych GRANNA. Opiekunem klubu była pani Ilona Gniatkowska-Cudak. Celem tej inicjatywy było zachęcenie dzieci i młodzieży do spędzania wolnego czasu przy tej formie rozrywki. Gry planszowe zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie szkolnych stresów i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd role. Nie tylko bawią, ale w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Rozwijają umiejętności społeczne i interpersonalne. Gry edukacyjne rozwijają wiedzę dzieci z wielu dziedzin. Młodzi gracze rozwijają dziecięcą sprawność motoryczną, spostrzegawczość, refleks, orientację przestrzenną i pamięć. Pozwalają także kształtować analizę oraz syntezę wzrokową i słuchową. Usprawniają mowę, wzbogacają zasoby językowe, rozwijają myślenie. Wpływają na doskonalenie umiejętności matematycznych i logicznych  u dzieci, rozbudzają zainteresowania.


08.06.2018 r.
Tego dnia dzieci z oddziału przedszkolnego wyjechały w ramach zajęć do pasieki na Klekowcu. Przedszkolaki zapoznały się z pracą pszczelarza, uczestniczyły w wirowaniu  miodu, obejrzały zabytkowe ule i narzędzia służące pszczelarzowi. Odbyła się również degustacja miodu. Na zakończenie miało miejsce pieczenie kiełbasek na ognisku.
Również 8 czerwca uczniowie klas V – VII wraz z nauczycielami wybrali się na wycieczkę rowerową do miejscowości Ewina i Ojrzeń. Wyprawa rozpoczęła się zbiórką pod szkołą i sprawdzeniem stanu technicznego rowerów, a także przypomnieniem zasad bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach publicznych. Pierwszy przystanek odbył się przy pomniku upamiętniającym Bitwę pod Ewiną, gdzie uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji dotyczącej wydarzeń historycznych, które miały miejsce na tym terenie. Była to również okazja do rozmowy na temat długiej i ciężkiej drogi naszego kraju do niepodległości. Następnie uczniowie zapalili znicz upamiętniający ofiary walki. Kolejnym punktem rowerowej eskapady był teren smażalni w miejscowości Ojrzeń. Młodzież korzystała tam z przygotowanych atrakcji: trampoliny, huśtawek, domku na drzewie, gry „Cymbergaj”. Około godziny dziewiętnastej zadowoleni i zmęczeni uczestnicy wyprawy wrócili do Ciężkowic. Wycieczka była znakomitą okazją do podziwiania piękna otaczającej przyrody leśnej, aktywnego spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu oraz poznania historii ważnego miejsca, które znajduje się w naszej okolicy.


12.06.2018 r.
W tym dniu odbył się "Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym"- etap szkolny. Turniej obejmował zagadnienia z zakresu znajomości przepisów i zasad w ruchu drogowym dotyczące pieszych oraz rowerzystów, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do turnieju przystąpiło 22 uczniów z klas V-VII. W  wyniku uzyskanych punktów wyłoniono następujące miejsca:
I miejsce - Magdalena Kowalska z kl. V
II miejsce - Julia Gonera i Włodarczyk Paulina z kl. V
III miejsce - Mateusz Kowalski z kl. VI
W tym samym dniu uczniowie kl. I-VII wyjechali do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na spektakle teatralne "Roszpunka" i "Mały Książę".

15.06.2018 r.
W dniu 15 czerwca siedem osób z kl. V-VII spróbowało swoich sił w dyktandzie niemiecko-angielskim (Deutsches Diktat - English Dictation) zorganizowanym przez nauczycieli języków obcych, tj. p. Gabrielę Ociepę i Ninę Ladrę. Celem konkursu było propagowanie nauki języków obcych oraz doskonalenie umiejętności językowych w zakresie poprawnej pisowni. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach o miano mistrza - osoby, która wykaże się największą poprawnością językową i popełni jak najmniej błędów. Najlepsi okazali się: język angielski - Julia Gonera kl. V, język niemiecki - Mateusz Kowalski kl. VI.

19.06.2018 r.
W tym dniu odbył się egzamin na kartę rowerową z praktycznej jazdy rowerem po torze przeszkód. Do części praktyczno-sprawnościowej przystąpili uczniowie klasy IV , którzy pozytywnie zaliczyli część teoretyczną z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wymaganą wiedzę uczniowie zdobywali podczas zajęć przez cały rok szkolny pod okiem p. Anny Jezuity.
Tego samego dnia p
olicjanci przeprowadzili również pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.

21.06.2018 r.
Wiersze dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima należą do kanonu polskiej poezji dla najmłodszych. Pouczające przesłania w nich zawarte, przekazane w zabawny, charakterystyczny dla twórczości Tuwima sposób, znajdują przychylnych odbiorców zarówno wśród młodszych, jak i starszych czytelników. Przedstawienie, które odbyło się 21 czerwca w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, było okazją do tego, by dzieci i ich rodzice poznali lub przypomnieli sobie twórczość tego poety. Scenariusz przedstawienia „Lokomotywa Juliana Tuwima”, które nawiązywało również do zbliżających się wakacji,  opracowała pani Ilona Gniatkowska-Cudak. Na scenie wystąpili rodzice i nauczyciele. Podczas spektaklu było nie tylko zabawnie, ale i pouczająco. Dzieci były zachwycone. Na koniec pani dyrektor Anna Gniatkowska podziękowała wszystkim występującym i nagrodziła ich dyplomami. Liderzy akcji: pani Ilona Gniatkowska-Cudak (lider szkolny), pani Anna Dąbrowska (lider przedszkolny). Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i poświęcony czas.
W tym dniu miało również miejsce wręczenie dyplomów i nagród za udział w konkursach w roku szkolnym 2017/2018. Jako pierwszy głos zabrał p. Piotr Pilarski i nagrodził zwycięzców rozgrywek podczas Dnia Sportu. Następnie wszyscy uczestnicy projektu "Zaprogramuj przyszłość” otrzymali dyplomy za udział. Ponadto p. Ilona Gniatkowska-Cudak wręczyła dyplom dla najlepszego sportowca i najlepszego informatyka w kl. III. Otrzymali je odpowiednio: Karol Kowalski i Szymon Rokita. Pani Anna Jezuita oraz p. Ilona Gniatkowska-Cudak nagrodziły zwycięzców Olimpiady Wiedzy Archimedes.Plus z matematyki. Laureatami zostali: Mateusz Kowalski, Szymon Rokita, Mikołaj Gonera - laureaci I stopnia z wyróżnieniem; Julia Gonera - laureatka I stopnia; Arkadiusz Łągiewka, Paulina Włodarczyk - laureaci II stopnia; Natalia Grządziel, Magdalena Kowalska, Grzegorz Gonera - laureaci III stopnia; Wiktoria Nożownik - laureatka IV stopnia; Bartosz Ociepa - laureat V stopnia. Uczniowie kl. IV, którzy pozytywnie zdali egzamin na kartę rowerową, otrzymali swoje pierwsze "prawo jazdy”. Pani Anna Jezuita nagrodziła dyplomami zwycięzców szkolnego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Następnie zostały rozdane dyplomy za udział w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes.Plus - Lingua.Plus z języka angielskiego. W gronie uczestników znalazł się jeden laureat IV stopnia, tj. Szymon Rokita. Pani Nina Ladra oraz pani Gabriela Ociepa nagrodziły zwycięzców dyktanda niemiecko-angielskiego. Pani Gabriela Ociepa wręczyła dyplom Paulinie Włodarczyk, która pomagała Julii Gonerze, Magdalenie Kowalskiej oraz Natalii Grządziel w przygotowaniu projektu „Guten Appetit” w ramach konkursu  "Niemcy i ich sąsiedzi ze Wschodu" (kategoria "Pisanie i projektowanie”). Pani Wanda Flasza nagrodziła dyplomami zwycięzców konkursu przyrodniczego Panda.

22.06.2018 r.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym. Następnie cała społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej. Pani dyrektor serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych. Po wprowadzeniu sztandaru odśpiewano hymn szkolny. W dalszej części głos zabrała p. Anna Dąbrowska, która przypomniała zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą, natomiast p. Aleksandra Dębska-Bartnik zapoznała uczniów z zasadami bezpieczeństwa podczas odpoczynku wakacyjnego w górach. Z kolei pani Ilona Gniatkowska-Cudak  omówiła temat bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie obejrzeli dwa filmiki edukacyjne: "Bez kożuszka" oraz "Tajemniczy przyjaciel". Jako ostatni głos zabrał pan Piotr Pilarski, przypominając zasady bezpieczeństwa na drodze. Następnie pani dyrektor Anna Gniatkowska wręczyła uczniom nagrody za bardzo dobre bądź wzorowe wyniki w nauce, wzorowe zachowanie oraz 100% frekwencję. Na zakończenie życzyła uczniom zdrowych i bezpiecznych wakacji, a do życzeń dołączył się również ksiądz Wojciech Kozieł.

2018/2019


03.09.2018 r.
Dnia 3 września 2018 roku odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice zgromadzili się przed budynkiem szkoły, a następnie wspólnie udali się do kościoła parafialnego na Mszę św. Po Mszy św. wszyscy wrócili  do szkoły. Pani dyrektor – mgr Anna Gniatkowska – przywitała zebranych w sali gimnastycznej przedszkolaków, uczniów, grono pedagogiczne, zebranych rodziców oraz pozostałych pracowników szkoły. Następnie wszyscy w skupieniu wysłuchali krótkiej części artystycznej (opracowanej i przygotowanej przez panie A. Dąbrowską i B. Plucińską z uczniami klas IV-VII), oznajmującej koniec wakacji i rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Nie zabrakło również wspomnienia o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zebrani minutą ciszy dali wyraz hołdu, pamięci i głębokiej wdzięczności bohaterom wojny.  Po zakończeniu części artystycznej pani dyrektor przedstawiła klasom ich nowych wychowawców. Następnie uczniowie rozeszli się do klas na spotkania z wychowawcami, aby podzielić się mnóstwem powakacyjnych wrażeń i wyrazić nadzieję, że ten rok będzie naprawdę udany.

06.09.2018 r.
6 września delegacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach 79 rocznicy pacyfikacji wsi Kajetanowice i Piaski. W intencji pomordowanych mieszkańców odprawiona została  Msza Święta. Po nabożeństwie uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary tych wydarzeń.

08.09.2018 r.
8 września 2018 r. odbyła się już siódma odsłona akcji społecznej Narodowe Czytanie. W tym roku jej uczestnicy czytali fragmenty książki Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”. Sześcioro uczniów naszej szkoły z klas VI, VII i VIII poświęciło swój wolny czas w sobotni poranek i pojawiło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gidlach, by zaprezentować swoją interpretację tej lektury. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Można też było przybić na własnej książce okolicznościową pieczęć. Na zakończenie wszystkich czekał słodki poczęstunek.

21.09.2018 r.
21 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”Tegoroczna akcja przebiegała się pod hasłem ”Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Podczas apelu uczniowie klasy IV i VI  zwrócili szczególną uwagę na problem segregacji, recyklingu oraz ograniczenia ilości odpadów. Samodzielnie segregując odpady utrwalali poznane zasady segregacji. Recytując wiersze o tematyce ekologicznej zachęcali do dbałości o środowisko i najbliższe otoczenie. Osoba odpowiedzialna: pani Wanda Flasza.

21.09.2018 r. 
Dnia 21 września 2018 roku uczniowie klas IV-V wraz z nauczycielami wybrali się na wycieczkę rowerową do miejscowości Ewina. Wyprawa rozpoczęła się zbiórką pod szkołą i sprawdzeniem stanu technicznego rowerów, a także przypomnieniem zasad obowiązujących na wycieczkach rowerowych. W tym dniu dopisała słoneczna pogoda. Rowerzyści podziwiali po drodze piękno przyrody o tej porze roku, zaś na miejscu delektowali się smakiem kiełbasy z ogniska, grali w piłkę i bawili się w różne gry podwórkowe. Około godziny osiemnastej wszyscy uczestnicy wyprawy wrócili bezpiecznie pod szkołę. Wycieczka była wspaniałą okazją do ruchu na świeżym powietrzu, aktywnego wypoczynku i integracji dzieci. Jej ważnym elementem było również przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Osoby odpowiedzialne: pani Anna Jezuita, pani Anna Matuszczyk, pani Anna Dąbrowska, pan Piotr Pilarski.

23.09.2018 r.
Dnia 24 września 2018 roku przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy, plakaty i obietnice. W głosowaniu brali udział wszyscy uczniowie szkoły i nauczyciele. Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego w skład Zarządu weszły 4 osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym.
1. Seweryn Grządziel klasa VII – Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.
2. Milena Cichocka klasa VIII – Zastępca.
3. Julia Gonera klasa VI – Sekretarz.
4. Paulina Włodarczyk klasa VI – Skarbnik.

26.09.2018 r.
26 września odbył się w naszej szkole okolicznościowy apel z okazji Europejskiego Dnia Języków. To święto zostało ustanowione przez Radę Europy w 2001 roku jako festiwal językowej różnorodności. Jest to także okazja, żeby przekonać się, że nauka języków obcych może być świetną zabawą i fascynującą przygodą. W ramach EDJ uczniowie klas I-VIII zaprezentowali się w zabawnych scenkach, nawiązujących do różnych sytuacji życiowych, w których znajomość języków obcych może okazać się bardzo przydatna, wzięli udział w quizie językowym  z zakresu znajomości języka angielskiego i niemieckiego oraz  wykonali okolicznościową rymowankę w różnych językach. Na koniec społeczność szkolna została zapoznana z wynikami ankiety przeprowadzonej wśród uczniów na temat nauki języków obcych. Na ten dzień wnętrza szkolnych korytarzy przyozdobiły różnojęzyczne hasła i wyrażenia, promujące naukę języków obcych. Osoby odpowiedzialne: pani Gabriela Ociepa, pani Agnieszka Biś.

28.09.2018 r.
28 września 2018 r. uczniowie wzięli udział w obchodach VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (WMTDay), który miał na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Nasi uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić zaległości. Pod okiem koordynatorek akcji, pani Anny Jezuity i pani Doroty Sapis zostały przeprowadzone pisemne egzaminy, do których przystąpiło 51 uczniów z klas III-VIII. Uczniom, którzy bezbłędnie rozwiązali łamigłówki matematyczne wręczono certyfikaty „Mistrz Tabliczki Mnożenia” oraz drobne upominki. Taki dzień pokazuje, jak bardzo ważna i przydatna jest umiejętność posługiwania się tabliczką mnożenia nie tylko na lekcjach matematyki, ale także w życiu codziennym.
Certyfikaty otrzymali:
klasa III: Bębniarz  Wiktoria, Dukat Kacper, Nożownik Lena, Ociepa Patryk i Ociepa Rafał.
klasa IV: Badylak Norbert, Gonera Grzegorz, Gonera Mikołaj, Kowalska Malwina, Kucharska Patrycja, Nocuń Szymon, Rokita Szymon i Stępień Paulina.
klasa V:  Marszał Maciej, Nożownik Wiktoria, Ociepa Olga i Ociepa Bartosz.
klasa VI: Całus Patryk, Gonera Julia, Grządziel Natalia, Jurczyk Mateusz, Ociepa Zuzanna, Truchta Oliwia i Włodarczyk Paulina.
klasa VII: Balcarczyk Zuzanna, Garlicka Dominika, Grządziel Seweryn, Kowalski Mateusz i Łągiewka Arkadiusz.
klasa VIII: Bilecki Bartłomiej, Cichocka Milena, Matyjaszczyk Wiktoria, Nocuń Bartosz, Załóg Bartosz i Żuwalski Jakub.
Wszystkim uczniom gratulujemy znajomości tabliczki mnożenia i już dziś zapraszamy do udziału w IX WMTDay w przyszłym roku szkolnym.

04.10.2018 r.
4 października uczniowie klas IV – VI wzięli udział w wyjeździe do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie na spektakl pt. „Tajemniczy ogród”. Była to niezwykle widowiskowa opowieść o losach rozpieszczonej sieroty Mary Lennox, która po śmierci rodziców przyjeżdża do domu zdziwaczałego wuja. Zarówno dom, jak i przylegający do niego ogród skrywały pewną tajemnicę. Dzieci śledziły tę piękną opowieść z wielką uwagą. Podziwiały barwne i różne dekoracje oraz kostiumy, słuchały piosenek w wykonaniu aktorów. Ulegały nastrojowi tworzonemu przez światło i muzykę. Po spektaklu odbyła się lekcja teatralna, podczas której prowadząca opowiadała, jak powstaje przedstawienie teatralne, jakie dowcipy robią sobie aktorzy, z czego zrobione są rekwizyty itp. Prelekcja odbywała się w foyer teatru, a następnie na Scenie Histrion.

10.10.2018 r.
10 października odbył się wyjazd uczniów klasy VIII do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Organizatorem wyjazdu była pani Marzena Woldan.

15.10.2018 r.
15 października społeczność szkolna uczciła Święto Edukacji Narodowej, powszechnie zwane Dniem Nauczyciela. Tego dnia nauczyciele, pracownicy obsługi i uczniowie wzięli udział w akademii przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie życzyli swym nauczycielom wytrwałości w dalszej pracy oraz jak największej satysfakcji z kształtowania osobowości wychowanków. Dziękowali za opiekę, życzliwy uśmiech i wszelkie starania, aby w naszej szkole żyło się beztrosko, komfortowo i ciekawie. Każdy ubrany był na galowo, jak przystało na dobrego ucznia. Przedstawiciele Samorządu recytowali wiersze i śpiewali piosenki o nauce i nauczycielach. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze tym bardziej, że odwiedził nas pan Marcin Bojarski – pełniący funkcję Wójta Gminy Gidle.

19.10.2018 r.
19 października uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na spektakl profilaktyczny pt. "Chatka Puchatka". Mali widzowie bawili się, śledząc przygody dzielnego Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Przedstawienie bardzo się podobało, dzieci chętnie i aktywnie w nim uczestniczyły. 
Bilety na spektakl zostały zakupione przez GKRPA.

23.10.2018 r.
Dnia 23 października przeżywaliśmy w naszej szkole kolejny już raz Dzień Świętego Jana Pawła 
II. Uroczystości towarzyszyło hasło "Promieniowanie Ojcostwa" związane z XVIII Dniem Papieskim. Uczciliśmy 40 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Scenariusz przedstawienia przygotowany przez  uczniów, przeniósł wszystkich w piękno życia i nauczania naszego św. Jana Pawła II. Dialogi prezenterów i słowa naszego niezwykłego rodaka, recytacja wierszy, śpiewanie pieśni i piosenek dostarczyły nam mnóstwo wspomnień. A ukochana przez Jana Pawła II "Barka" z ogromnym zapałem śpiewana przez wszystkich, to niezwykły dowód "Promieniowania Ojcostwa" w naszych uczuciach i umysłach. Na naszej uroczystości gościliśmy także naszego księdza proboszcza.          

25.10.2018 r.
25 października był niewątpliwie ważnym dniem dla pierwszoklasistów. Wtedy właśnie złożyli oni uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez panią dyrektor Annę Gniatkowską na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Ciężkowicach. Wyjątkowym gościem podczas uroczystości była Dobra Wróżka (Paulina Włodarczyk kl. VI) z dalekiej krainy. Niestety pojawiła się także nieproszona Czarownica, zwana też Babą Jagą (Magdalena Kowalska kl. VI). Zaraz po tym, jak głodne dzieci odgryzły kawałek jej piernikowej chatki, wypowiedziała tajemnicze zaklęcie i zaczarowała wszystkie pierwszaki w leniuchy. Wtedy właśnie uroczystość postanowiono odwołać, lecz Dobra Wróżka znalazła radę na złe zaklęcie. Zaprosiła dzieci w podróż do czterech krain: Pracy, Muzyki, Mądrości, Miłości i poprosiła o przyniesienie darów. Nie bojąc się trudów podróży, pierwszaki wyruszyły na spotkanie z przygodą. Wspierane przez wychowawcę panią Ilonę Gniatkowską-Cudak, nie dały się zastraszyć Czarownicy. Odwiedziły Krainę Muzyki i otrzymały symbol tej krainy – klucz wiolinowy. Udowodniły, że pięknie śpiewają i tańczą. W Krainie Pracy wszystkie okazały się pracowite, otrzymały symbol pracowitości – pszczółkę. W Krainie Miłości pokazały, jak bardzo kochają swoją Ojczyznę. Otrzymały symbol miłości – serce. Z Krainy Mądrości przywiozły symbol mądrości – sowę. Wykazały się również wiedzą na temat patrona szkoły. Dzięki tej wyprawie, pierwszaki udowodniły, że są bardzo mądre i gotowe do złożenia uroczystego ślubowania. Dobra Wróżka i jej młodsza siostra (Julia Gonera kl. VI) odczarowały dzieci, a uczniowie klasy II (strażnicy czterech krain) zaprosili wszystkich do wspólnego tańca. Najważniejszym  momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów naszej szkoły przysięgi uczniowskiej. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez panią dyrektor Annę Gniatkowską i otrzymał pamiątkowy dyplom, medal oraz zakładkę do książki. Wszystkie dzieci były bardzo dzielne, świetnie prezentowały się w stroju galowym oraz uczniowskich biretach. Na koniec pani dyrektor, wychowawca, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego oraz starsze koleżanki i kolega z klasy II złożyli pierwszakom życzenia, a rodzice uczniów podziękowali za przyjęcie Darii, Klaudii, Marcela i Przemka do braci uczniowskiej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Ciężkowicach i zaprosili na słodki poczęstunek. Ten dzień na zawsze pozostanie w pamięci pierwszaków oraz wszystkich obecnych na tej uroczystości.
Uroczystość przygotowała pani Ilona Gniatkowska-Cudak (wychowawca klasy I) z pomocą pani Aleksandry Dębskiej-Bartnik. Poczet sztandarowy przygotowała pani Anna Jezuita.

listopad 2018 r.
W listopadzie odbył się szkolny konkurs plastyczny pt. "Polskie symbole narodowe" skierowany do uczniów klas "0"–III. Celem konkursu było: uwrażliwianie na wartości patriotyczno-narodowe, wzbudzanie w dzieciach uczuć patriotycznych i narodowej dumy, stworzenie okazji do działalności plastycznej związanej z symboliką narodową, rozwijanie zainteresowań plastycznych pobudzających do twórczego wykorzystania czasu wolnego.
Oddział przedszkolny:
I miejsce – Julian Cudak, Oliwia Wąsek;
II miejsce – Oliwier Wroński, Eliza Załóg;
III miejsce – Łukasz Burza, Oskar Matyjaszczyk;
Klasy I-III:
I miejsce – Kacper Kołodziejczyk, Przemysław Łagiewka;
II miejsce – Lena Nożownik, Lena Goździkowska;
III miejsce – Wiktoria Bębniarz.
Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Organizatorem konkursu była pani Anna Matuszczyk.

5-6.11.2018 r.
W dniach 5-6 listopada 2018 r. w naszej szkole zostało zorganizowane Dyktando Niepodległościowe. Celem przedsięwzięcia było włączenie się w obchody 100–lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, wspólna zabawa oraz zwrócenie uwagi na zagadnienie poprawności ortograficznej.

W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas od II do VIII oraz chętni nauczyciele i rodzice. Łącznie 57 uczniów, 6 nauczycieli i 1 rodzic. Jury wyróżniło: w kategorii dzieci młodszych – Kacpra Dukata z klasy III, w klasach starszych – Bartłomieja Bileckiego z klasy VIII, wśród nauczycieli panią Agnieszkę Karczewską oraz wśród rodziców panią Agnieszkę Włodarczyk. Wyróżnione osoby otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe. Organizatorkami konkursu były panie Aleksandra Dębska-Bartnik oraz Teresa Leśniewska-Przygodzińska.

08.11.2018 r.
8 listopada 2018 r. uczniowie klas „0”-III wraz ze swymi wychowawcami włączyli się w obchody Dnia Śniadanie Daje Moc w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc. Główne cele programu to: zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się poprzez edukację do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce. 
Dzieci rozpoczęły ten dzień od przypomnienia sobie wiadomości na temat zdrowego odżywiania. Utrwaliły 12 ważnych zasad:

  1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
  2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
  3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
  4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
  5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
  6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
  7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
  8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
  9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
  10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
  11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
  12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Następnie umyły rączki, założyły fartuszki i przystąpiły do przygotowania smacznego śniadania. Później udekorowały stoły i zabrały się do degustacji. Na koniec uczniowie klas I-II poczęstowali całą szkołę własnoręcznie przygotowanym koktajlem.
Koordynatorem programu w klasach „0”-III jest pani Ilona Gniatkowska-Cudak. Natomiast osobą odpowiedzialną za przygotowanie Dnia Śniadanie Daje Moc w klasach IV-VIII jest pani Anna Jezuita.

08.11.2018 r.
8 listopada klasa VII, w ramach zajęć plastyki, wykonała instalację „Wolność” związaną z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości, którą umieściła na korytarzu szkolnym.

09.11.2018 r.
9 listopada Szkolni Koderzy zaprosili całą społeczność szkolną do zabawy łączącej kodowanie z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Na korytarzu pojawiła się duża tabela i współrzędne określające kolor poszczególnych pól. Uczestnicy mieli za zadanie uzupełnić tabelę, kolorując wskazane kratki we wskazanym kolorze. Szybko okazało się, że zakodowano godło Polski.

09.11.2018 r.
09.11.2018 r. o godzinie 11.00 uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Anną Gniatkowską zebrali się na sali gimnastycznej, by wziąć udział w szkolnych obchodach Święta NiepodległościPunktualnie o godzinie 11.11 w obecności pocztu sztandarowego wszyscy zgromadzeni zaśpiewali 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie rozpoczęła się część artystyczna pokazująca trudną drogę naszej Ojczyzny do Niepodległości. Przy dźwiękach nastrojowej muzyki Chopina przypomniane zostały daty tragicznych dla Polski wydarzeń: 1772, 1793, 1795. Czasem jednak ożywała w rodakach nadzieja i cieszyli się szansą, które stwarzały kolejne powstania – listopadowe i styczniowe. Niestety, polska droga do niepodległości została okupiona krwią wielu tysięcy ofiar, o których chcemy pamiętać w tak ważnych dla nas chwilach. Inscenizacja zakończyła się pojawieniem się postaci Józefa Piłsudskiego oraz radosnym momentem odzyskania wolności w 1918 r. Ta nietypowa lekcja historii przeplatana była patriotycznymi wierszami oraz pieśniami. Inscenizację przygotowały panie: Marzena Woldan i Teresa Leśniewska-Przygodzińska, a wystąpili uczniowie z klas od IV do VIII.

11.11.2018 r.
W dniu 11.11.2018 r. delegacja uczniów oraz nauczycieli wraz z panią dyrektor Anną Gniatkowską i pocztem sztandarowym uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Gidlach. Po mszy świętej w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Gidlach uczestnicy uformowali pochód i przemaszerowali pod obelisk. Tutaj odbyła się cześć artystyczna oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem. Uroczystości zakończyły się wspólnym śpiewaniem hymnu o godzinie 12.00.

28.11.2018 r.
"Andrzejki" są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie powrotem do tradycji i obrzędów ludowych. Ten niezwykły dzień, pełen tajemniczych wróżb, miał miejsce w naszej szkole 28 listopada Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Przepowiednie dostarczyły uczniom wiele śmiechu i radości. Wspaniała atmosfera, atrakcje, doskonała zabawa towarzyszyły uczniom od początku do samego końca. Konkursy i oprawę muzyczną przygotowali uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego panią Barbarą Plucińską.

20.01.2019 r.
W niedzielę 20 stycznia 2019 r. w kościele parafialnym w Ciężkowicach, grupa utalentowanych uczniów z naszej szkoły, przygotowana przez panie: Ilonę Gniatkowską-Cudak i Annę Jezuita, przedstawiła Jasełka.  Bardzo ciekawe, udane przedstawienie, oparte na autorskim pomyśle opiekunów Szkolnej Grupy Teatralnej „Inspiracja”, piękna dekoracja i kostiumy małych aktorów, a także śpiew kolęd, znakomicie oddawały nastrój scenicznej prezentacji rozgrywającej się w niebie i na ziemi. Mali aktorzy wspaniale przybliżyli licznie zgromadzonej publiczności prawdę o narodzinach Jezusa. Przedstawili historię Maryi i Józefa, którym towarzyszyły Anioły, Pastuszkowie i Trzej Królowie, którzy przybyli oddać pokłon Dzieciątku. Pojawił się również Herod i Diabły próbujące zamknąć, wszystkim zgromadzonym, serca na klucz. Ciekawym momentem było wejście rodziny ukazującej słabe strony ludzkiego charakteru. Przedstawienie zgromadziło w świątyni wielu parafian, gorąco oklaskujących młodych wykonawców. W niejednym oku pokazała się łza wzruszenia. Wagę artystycznego wydarzenia podkreślił, w słowach uznania i podziękowania ksiądz Wojciech Kozieł i pani dyrektor Anna Gniatkowska, nagradzając młodych wykonawców słodkim upominkiem. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu przedstawienia.

22.01.2019 r.
22 stycznia 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem jasełkowym. Magiczna sceneria, już od samego wejścia na salę gimnastyczną, przeniosła zebranych w wydarzenia z czasów narodzenia Jezusa. Wszystko dopełnili zdolni aktorzy, którzy zostali przygotowani przez panie: Ilonę Gniatkowską-Cudak i Annę Jezuita. Uczniowie dali niezapomniane widowisko. Przypomniane zostały ważne w życiu wartości. Mali aktorzy zwrócili również uwagę na znaczenie trzech liter pisanych na drzwiach za pomocą poświęconej kredy. Jasełka zostały nagrodzone, przez babcie i dziadków, gromkimi brawami. Zachwytu nad pięknym spektaklem nie krył także obecny podczas Jasełek Wójt Gminy Gidle pan Lech Bugaj, który określił rolę Maryi (Eliza Załóg – 6 lat) i Józefa (Julian Cudak – 5 lat) „na miarę Oscara”. W przedstawieniu, poza wspomnianą już Świętą Rodziną, pojawiły się Aniołki (Paulina Włodarczyk, Olga Ociepa, Patrycja Kołodziejczyk, Patrycja Kucharska), Herod (Mateusz Piekarski), Diabły (Julia Gonera, Bartosz Ociepa, Natalia Grządziel), Bodek (Patryk Całus), Edek (Mikołaj Gonera), Jagna (Magdalena Kowalska), Trzej Królowie (Maciej Dukat, Oskar Boczek, Szymon Rokita), Pasterze (Piotr Piekarski, Maciej Marszał, Mateusz Jurczyk), Uczniowie (Aleksandra Ociepa, Daria Szlakiewicz, Przemysław Łągiewka, Cyprian Kozdroń).

23.01.2019 r.
W dniu 23.01.2019 r. w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Gidlach odbył się XIII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. Celem konkursu było propagowanie działalności twórczej wśród dzieci i młodzieży oraz pogłębianie wiedzy o tradycjach i zwyczajach obecnych w naszej kulturze narodowej i chrześcijańskiej. W kategorii klas I-III uczennice, przygotowane przez panią Ilonę Gniatkowską-Cudak, zdobyły: Anna Bilecka – II miejsce, Klaudia Ociepa – II miejsce, Daria Szlakiewicz – III miejsce.

24.01.2019 r.
24 stycznia 2019 r.
uczniowie i nauczyciele, którzy nie mogli zobaczyć przedstawienia jasełkowego na żywo, obejrzeli jego nagranie wideo. Wszyscy byli zachwyceni zarówno pomysłem przedstawienia, jak i jego wykonaniem.

27.01.2019 r.
W niedzielę, 27 stycznia 2019 r., w kościele parafialnym Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Gidlach odbył się koncert laureatów XIII Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Gidlach. W koncercie wzięły udział uczennice naszej szkoły: Anna Bilecka, Klaudia Ociepa, Daria Szlakiewicz, które odebrały, z rąk Wójta Gminy Gidle pana Lecha Bugaja oraz przewodniczącego Rady Gminy w Gidlach pana Leszka Kucharskiego, zasłużone statuetki oraz dyplomy. Dziewczynki zaprezentowały również kolędy, dzięki którym zdobyły miejsca w konkursie.

W styczniu klasa I i II włączyła się do ogólnopolskiej wymiany pocztówkowej. Dzieci z pomocą swojego wychowawcy, pani Ilony Gniatkowskiej-Cudak, na bieżąco nawiązują współpracę z innymi szkołami i wysyłają pocztówki do różnych regionów Polski. W odpowiedzi, nasi uczniowie, otrzymali kilkanaście kartek z pozdrowieniami od rówieśników z innych placówek. Po otrzymaniu każdej pocztówki dzieci wraz z wychowawcą odszukują położenie poszczególnych miejscowości na mapie Polski. Dzięki udziałowi w akcji dzieci poznają nasz kraj, uczą się adresowania i wysyłania pocztówek, listów.

W I półroczu klasa I wzięła udział w X-tej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Celem akcji było pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Uczniowie, wraz ze swoim wychowawcą, realizowali program związany z bezpieczeństwem na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych. Zdobytą wiedzę mogli zweryfikować w styczniu podczas rozwiązywania, drogą elektroniczną, Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa. Pierwszaki świetnie poradziły sobie z pytaniami. Otrzymają dyplomy, a szkoła Certyfikat. Koordynatorem programu w naszej szkole była pani Ilona Gniatkowska-Cudak – wychowawca klasy I.

W lutym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIV edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci „Z górki na pazurki”, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku. Marcin Ociepa (oddział przedszkolny), Julian Cudak (oddział przedszkolny), Marcel Ociepa (klasa I), Daria Szlakiewicz (klasa I), Klaudia Ociepa (klasa I), Przemysław Łągiewka (klasa I), Aleksandra Ociepa (klasa II), Wiktoria Nożownik (klasa V), Magdalena Kowalska (klasa VI), Zuzanna Ociepa (klasa VI) wykonali prace przedstawiające ciekawe sposoby spędzania ferii zimowych. Celem konkursu było rozbudzenie wyobraźni, pobudzenie do plastycznej wypowiedzi, zainspirowanie do samodzielnych poszukiwań i obserwacji. Koordynatorem konkursu w naszej szkole była pani Ilona Gniatkowska-Cudak.

06.02.2019 r.
Po ciężkiej pracy w I półroczu nauki, uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w środę 6 lutego. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Udekorowana sala kolorowymi balonami, serpentynami  zachęcała do zabawy. W szkole zaroiło się od różnych kolorowych postaci. Były wróżki, księżniczki, motyle oraz  różne inne stwory. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom.           

01.03.2019 r.
1 marca 2019 r.
Anna Bilecka, uczennica klasy II, wzięła udział w Konkursie Wokalnym MIKROFON zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury w Radomsku. Cele konkursu to: promocja młodych utalentowanych artystycznie wokalistów, popularyzacja polskich piosenek i ich wykonawców, integracja dzieci i młodzieży o wspólnych muzycznych zainteresowaniach. Ania zaśpiewała piosenkę Natalii Kukulskiej „Tyle słońca w całym mieście”. Uczennicę przygotowała pani Ilona Gniatkowska-Cudak.

12.03.2019 r.
12 marca 2019 r. w naszej szkole jak i w całej Polsce, z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve, obchodziliśmy Dzień Matematyki pod hasłem „Matematyka dzika”. W tym dniu uczniowie klas IV-VIII rozwiązywali w grupach quizy i zagadki matematyczne związane (luźno) z dziką przyrodą w Polsce. Dzień Matematyki daje uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Zadania nie wymagają wiedzy matematycznej – wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Organizatorami tego dnia w naszej szkole były: pani Anna Jezuita i pani Dorota Sapis.

Tydzień od 18 marca 2019 r. do 22 marca 2019 r. ogłoszony został w naszej szkole Tygodniem Uprzejmości i Uśmiechu. W tym czasie działo się wiele ciekawych rzeczy: uczniowie, rodzice, nauczyciele wchodzący do szkoły witani byli słodkim upominkiem, kolorową pieczątką oraz uśmiechem, codziennie mówiono sobie komplementy, na drzwiach i ścianach pojawiały się kartki z pozytywnymi myślami, cała społeczność szkolna włączyła się w tworzenie „drzewka pozdrowień”, które powstało z miłych słów zapisywanych na kolorowych karteczkach, uczniowie klas „0”-III wzięli udział w zajęciach dotyczących uprzejmości, uczniowie klas IV-VIII poruszali ten sam temat na zajęciach z wychowawcą, dzieci mogły pochwalić się zabawnymi przebraniami, wspólnie stworzyły „łapkę osoby kulturalnej”, wzięły udział w quizach dotyczących kultury osobistej oraz w plebiscycie na najbardziej uprzejmą i najbardziej uśmiechniętą osobę w naszej szkole. Plebiscyt wybrali: uczennica – Zuzanna Balcarczyk, uczeń – Maciej Dukat, nauczyciel – Ilona Gniatkowska-Cudak. Poza tym przez cały tydzień rozdawane były zabawne naklejki, uczniowie robili sobie uśmiechnięte zdjęcia w specjalnie przygotowanej fotoramce. Organizatorem tego działania był Samorząd Uczniowski wraz z panią Iloną Gniatkowską-Cudak i panią Aleksandrą Dębską-Bartnik. 

19.03.2019 r. 
19 marca 2019 r. w PSP nr 5 w Radomsku odbył się II Międzyszkolny Turniej Tańca. Tego dnia spotkały się amatorskie zespoły taneczne, które prezentowały swoje układy choreograficzne. Komisja konkursowa największą uwagę zwracała na opracowanie choreograficzne występów, technikę wykonania, harmonię ruchów oraz ogólne wrażenia artystyczne. Uczennice z naszej szkoły: Julia Gonera, Natalia Grządziel, Magdalena Kowalska, Zuzanna Ociepa oraz Paulina Włodarczyk, przygotowane przez panią Dorotę Sapis, zajęły II miejsce w kategorii klas IV - VI. Gratulujemy naszym artystkom i życzymy dalszych sukcesów! 

27.03.2019 r.
27 marca
członkowie Szkolnej Grupy Teatralnej „Inspiracja” wzięli udział w XVIII Przeglądzie Małych Form Teatralnych zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury w Radomsku. Zaprezentowali na sali widowiskowej przedstawienie „Mówimy NIE!” mówiące o problemach dzieci i młodzieży, utracie kontroli nad własnym życiem i popadaniu w uzależnienia. Przegląd był nie tylko rywalizacją pomiędzy poszczególnymi zespołami, była to głównie możliwość zaprezentowania się i podzielenia się doświadczeniami, pomysłami, które można wykorzystywać w dalszej pracy scenicznej. Stworzenie nowego przedstawienia i występ w Miejskim Domu Kultury to niektóre z działań realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej „Z teatrem w świecie wartości”, której autorami są: pani Ilona Gniatkowska-Cudak i pani Anna Jezuita. Uczniowie za występ zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

05.04.2019 r.
W dniu 05.04.2019 r. odbyła się 33. edycja olimpiady wiedzy ARCHIMEDES PLUS – LINGUA PLUS. W naszej szkole wzięło w niej udział 15 uczniów. Do zdobycia było maksymalnie 100 punktów. Laureatami konkursu zostali wszyscy uczniowie, którzy popełnili nie więcej niż 5 błędów. Jeden błąd to strata 4 punktów. Najwyższy wynik w naszej szkole osiągnęła Oliwia Truchta z klasy VI, która została laureatką III stopnia. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Koordynatorem konkursu w naszej szkole była pani Agnieszka Biś.

25.04.2019 r.
W dniu 25 kwietnia 2019, jak co roku, w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs matematyczny „Archimedes Plus” przeznaczony dla uczniów klas III – VIII. Była to już 31 edycja OLIMPIADY WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS – MATEMATYKA PLUS, której inicjatorem jest Amermedia Sp.z o.o.
Konkurs jest organizowany, aby pobudzić i uaktywnić uczniów, zwiększyć ich motywacji w poznawaniu tajników wiedzy matematycznej. Zgodnie z regulaminem konkursu, wyniki zostały ogłoszone 10 czerwca 2019 roku. W konkursie uczestniczyło 19 uczniów. Tytuł laureata I stopnia zdobył: Rokita Szymon z kl. IV, tytuł laureata II stopnia zdobyli: Gonera Mikołaj z kl. IV oraz Gonera Julia z klasy VI, tytuł laureata III stopnia zdobył: Mateusz Kowalski z kl. VII. Uczniowie do testu przystąpili z wielkim przejęciem i zapałem do pracy. Rzetelnie i ciężko pracowali, aby rozwiązać każde zadanie z testu. Gratulujemy wszystkim uczniom wspaniale wykonanej pracy.
Koordynatorem konkursu w naszej szkole była pani: Anna Jezuita.

26.04.2019 r.
26 kwietnia obchodzony był w naszej szkole Dzień Ziemi. Apel z tej okazji przygotowali uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem pani Wandy Flaszy i pani Joanny Rachwalik. W inscenizacji pod hasłem „Ratujmy Ziemię” przypomnieli o zagrożeniach dla świata wynikających z zanieczyszczeń środowiska, między innymi o kwaśnych deszczach, smogu i dziurze ozonowej. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej. Następnie wszyscy uczniowie rozwiązali krzyżówkę, która była krótką powtórką z ekologii. Na zakończenie uczniowie VII klasy wykonali ciekawe doświadczenia chemiczne nawiązujące do przedstawionych zagadnień. Ważnym przesłaniem apelu było kształtowanie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska naturalnego. Uzmysłowienie uczniom, że jesteśmy częścią otaczającej nas przyrody i chroniąc ją gwarantujemy sobie lepsze życie.

30.04.2019 r.
We wtorek 30 kwietnia w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W krótkiej, ale sugestywnej części artystycznej przypomniane zostały okoliczności, w których doszło do rozbiorów Rzeczpospolitej. Uczniowie symbolizujący zaborców podzielili między sobą terytorium Polski. Następnie młodzi artyści z klas V, VI i VII wcielili się w role: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Izabelli Branickiej oraz dziennikarzy, którzy przepytywali monarchę o rok 1791, Sejm Wielki i uchwalenie Konstytucji. Występ uświetniły pieśni patriotyczne odśpiewane przez wszystkich zgromadzonych. Uroczystość przygotowały panie: Teresa Leśniewska-Przygodzińska i Anna Dąbrowska.

W kwietniu uczeń klasy IV Szymon Rokita, przygotowany przez panią Ilonę Gniatkowską-Cudak, wziął udział w III Wojewódzkim Konkursie Informatycznym „Dziś uczeń – jutro programista” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 120 im. Konstytucji 3 Maja w Łodzi. Celem konkursu było: rozwijanie wśród uczniów uzdolnień i umiejętności informatycznych, podnoszenie kompetencji uczniów z zakresu programowania, aktywizowanie uczniów do samodzielnej pracy, rozwijanie twórczej aktywności, podnoszenie świadomości bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci i mediów społecznościowych, inspirowanie dzieci do działań kreatywnych, promowanie umiejętności prezentowania własnych pomysłów, rozwijanie sieci współpracy między szkołami województwa łódzkiego. Szymon wykonał ciekawą grę w programie Scratch „Jesteś dobrym duszkiem Internetu”, w której główny bohater walczy z zagrożeniami sieci i ratuje jej użytkowników przed czyhającym na nich złem.

W kwietniu odbył się Rodzinny Konkurs Wielkanocny. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów i ich rodzin w dwóch kategoriach wiekowych: Oddział Przedszkolny i klasy I – III oraz klasy IV – VIII. Zadaniem uczestników było wykonanie kartki wielkanocnej lub przestrzennej ozdoby wielkanocnej. Prace konkursowe mogły być wykonane wspólnie z rodzicami, dziadkami lub rodzeństwem. Do organizatorów pani Doroty Sapis i pani Anny Dąbrowskiej wpłynęło 29 prac. Jury wyłoniło następujących laureatów:
Oddział Przedszkolny oraz klasy I-III:
I miejsce – Julian Cudak
II miejsce – Eliza Załóg
III miejsce – Klaudia Ociepa
wyróżnienia – Daria Szlakiewicz, Aleksandra Ociepa
Klasy IV – VIII:
I miejsce – Olga Ociepa, Maciej Marszał, Malwina Kowalska
II miejsce – Magdalena Kowalska
III miejsce – Piotr Piekarski
Wyróżnienia – Paulina Włodarczyk, Zuzanna Ociepa
Dodatkowo jury i organizatorzy przyznali nagrodę grand prix za oryginalność pomysłu, wkład pracy, dekoracyjność oraz ogólne wrażenie artystyczne uczniowi klasy V – Filipowi Jędrzejczykowi.

W kwietniu trzech uczniów naszej szkoły (Szymon Rokita kl. IV, Karol Kowalski kl. IV, Malwina Kowalska kl. IV) wzięło udział w Regionalnym Konkursie Komputerowym „Najładniejsza kartka wielkanocna” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Częstochowie. Dzieci wykonały wyjątkowe kartki świąteczne w wybranym programie graficznym. W maju otrzymaliśmy informację, że Szymon Rokita z klasy IV zajął III miejsce. Uczniów do konkursu przygotowała pani Ilona Gniatkowska-Cudak.

06.05.2019 r.
6 maja uczniowie z naszej szkoły wyjechali do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie mieli możliwość dowiedzenia się, na czym polega magia teatru operowego.  Podczas jednej wizyty wzięli udziału w zajęciach wokalno-aktorskich, tanecznych, muzycznych oraz plastycznych. Zajęcia zmieniały się co godzinę, aby wszyscy mieli okazję zaprezentować się w każdej z tych dyscyplin oraz nabyć nową wiedzę i umiejętności. Na pierwszych z nich uczniowie zamienili się w projektantów kostiumów baletowych i operowych. Każdy miał okazję popisać się kreatywnością, a nasze propozycje zdobyły uznanie w oczach doświadczonego na tym polu pracownika teatru. Następnie uczniowie udali się do sali prób orkiestry, gdzie kolejny pracownik teatru przypomniał wszystkim podział instrumentów oraz opowiedział o ich rozmieszczeniu w orkiestrze. Uczniowie mogli wyrazić swoje emocje podczas gry na werblu, harfie oraz stać się na chwilę członkami orkiestry. Podczas kolejnych zajęć uczestnicy musieli się wykazać odwagą i zdolnościami wokalnymi. Zostali bowiem zaproszeni do wykonania „Barona Cygańskiego” Johanna Straussa II. Śpiew poprzedzony był ćwiczeniami oddechu, dykcji i emisji głosu. Na koniec wszyscy udali się do Sali Baletowej im. Witolda Borkowskiego. Sympatyczna przedstawicielka zespołu baletowego Teatru Wielkiego opowiedziała naszym uczniom, na czym polega praca zespołu, opisała i pokazała różnego rodzaju style tańca, a co najważniejsze zachęciła wszystkich do wspólnej rozgrzewki przy drążku i zatańczenia poloneza. Uczestnicy warsztatów mogli również zobaczyć stroje baletowe, przymierzyć baletki oraz pointy. Uczniowie byli zachwyceni warsztatami. Wyjazd zorganizowały: pani Ilona Gniatkowska-Cudak i pani Anna Jezuita.

09.05.2019 r.
9 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europy, a zarazem 15 rocznicę przystąpienia Polski do Unii  Europejskiej. Z tej okazji odbył się okolicznościowy apel, podczas którego uczniowie starszych klas przypomnieli historię powstania Unii Europejskiej i jej symbole. Ten szczególny dzień uczciliśmy na wesoło, oglądając pokaz „Mody europejskiej” przygotowany przez uczniów klas „0”-VIII oraz ich wychowawców (I miejsce - klasa I-II i klasa VIII). Ponadto  przedstawiciele klas IV-VIII mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat instytucji unijnych i państw należących do wspólnoty europejskiej biorąc udział w quizie. Imprezę uświetnił pokaz taneczny dziewcząt z klasy VI należących do koła tanecznego, które zaprezentowały taniec włoski „Tarantella”. Podczas apelu został rozstrzygnięty konkurs „Narodowy strój dla Syriusza”. W kategorii oddział przedszkolny jury przyznało następujące nagrody: I miejsce - Julian Cudak, II miejsce - Eliza Załóg, III miejsce - Franciszek Dobroń.  W kategorii klas I-III: I miejsce - Marcel Ociepa, II miejsce - Aleksandra Ociepa, III miejsce - Lena Goździkowska i Przemysław Łągiewka. Apel zakończył się słodkim akcentem przygotowanym przez klasę VII, która w ramach koła kulinarnego zaserwowała deser pochodzący z Niemiec „Rote Grütze”. Apel przygotowały: pani Gabriela Ociepa i pani Agnieszka Biś.

14-15.05.2019 r.
14-15.05.2019 r. odbyła się dwudniowa wycieczka szkolna. Uczniowie udali się w Beskid Śląski do miejscowości Istebna, gdzie zwiedzili chatę Kawuloka, barwnie przedstawioną przez miejscowego przewodnika. Zobaczyli Koniaków, gdzie podziwiali słynne koronki koniakowskie. Nocleg spędzili w Ustroniu. Następnego dnia zobaczyli skocznię narciarską w Wiśle Malince im. Adama Małysza oraz galerię trofeów naszego mistrza skoków narciarskich. Zwiedzili również trójstyk, czyli miejsce, gdzie spotykają się granice Polski, Czech oraz Słowacji oraz rezydencję prezydencką w Wiśle. 

21.05.2019 r.
21 maja odbyło się w naszej szkole rozstrzygniecie konkursu pszczelarskiego „Pszczółki indywidulanie latają, lecz w grupie weselej mają” zorganizowanego przez Fundację EKOOSTOJA z siedzibą w Pławnie. Konkurs obejmował szkoły podstawowe z terenu gminy Gidle, Żytno oraz Kobiele Wielkie. Wręczenie  nagród poprzedzone zostało przedstawieniem „Miodowe przygody Puchatka” w wykonaniu uczestników szkolnej grupy teatralnej „Inspiracja” przygotowanych przez panią Ilonę Gniatkowską-Cudak i panią Annę Jezuita oraz pogadanką przeprowadzoną przez prezesa fundacji pana Tomasza Ojrzyńskiego na temat życia pszczół. Dużą atrakcją był szklany ul z prawdziwymi pszczołami. Następnie dzieci biorące udział w konkursie odebrały z rąk organizatorów dyplomy oraz wspaniałe nagrody. Wśród osób nagrodzonych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:
prace indywidualne: Marcel Ociepa kl. I – I miejsce, Wiktoria Nożownik kl. V – II miejsce, Julian Cudak kl. „0” – szczególne wyróżnienie, Dominika Garlicka kl. VII – szczególne wyróżnienie, Natalia Grządziel kl. VI – wyróżnienie, Magdalena Kowalska kl. VI – wyróżnienie, Julia Gonera kl. VI – wyróżnienie, Maciej Marszał kl. V – wyróżnienie, Kacper Dukat kl. III – wyróżnienie, Patryk Ociepa kl. III – wyróżnienie,
prace grupowe: Piotr Piekarski i Mateusz Piekarski – II miejsce.

21.05.2019 r.
21 maja, podczas zebrania z rodzicami, uczestnicy szkolnej grupy teatralnej „Inspiracja” zaprezentowali rodzicom i nauczycielom przedstawienie profilaktyczne „Mówimy NIE!” mówiące o problemach dzieci i młodzieży, utracie kontroli nad własnym życiem i popadaniu w uzależnienia. Młodzi aktorzy wykazali się nie lada kunsztem aktorskim, doskonale odnajdując się w odtwarzanych przez siebie rolach. Spektakl skłonił wszystkich do refleksji i przemyśleń, jak wiele można stracić przez brak szczerej rozmowy oraz jakie mogą być nieodwracalne skutki przeniesienia egzystencji do świata uzależnień. Przedstawienie przygotowały: pani Ilona Gniatkowska-Cudak i pani Anna Jezuita.

22.05.2019 r.
22 maja naszą szkołę odwiedzili aktorzy Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja „Magik”. Przygotowali dla dzieci przedstawienie „Igraszki czarodziejki Honoratki”. Sztuka zawierała treści dotyczące bezpieczeństwa i ekologii. Aktorzy w humorystyczny sposób przypomnieli dzieciom, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi oraz jak troszczyć się o przyrodę i środowisko. Doktor Czyści – Ząbek wyjaśnił dzieciom jak dbać o zęby – myć przynajmniej trzy razy dziennie, jeść owoce i warzywa, ograniczać ilość spożywanych słodyczy. Z pomocą doktora widzowie utrwalili również numery alarmowe telefonów. Na zakończenie dzieci nauczyły główną bohaterkę, czarodziejkę Honoratkę, magicznych słów, które pomagają ludziom w życiu: proszę, dziękuję, przepraszam.

31.05.2019 r.
31 maja świętowaliśmy w szkole Dzień Patrona – Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie z klas IV-VIII zaprezentowali scenki ukazujące bohaterów najważniejszych utworów pisarza – Koziołka Matołka, Małpkę Fiki – Miki, Jacka i Placka, Irenkę i Jasia, Ewę, Basię oraz Adama Cisowskiego zwanego szatanem z siódmej klasy. W tej podróży tropem swoich bohaterów towarzyszył nam sam autor, Kornel Makuszyński, w którego wcielił się Mateusz Kowalski z klasy VII. Inscenizacja została wzbogacona o ścieżki dźwiękowe i piosenki z adaptacji filmowych dzieł pisarza. W obchody Dnia Patrona włączyli się uczniowie wszystkich klas, którzy przygotowali plakaty przedstawiające bohaterów Makuszyńskiego. Prace te zostały zaprezentowane podczas uroczystości. Organizatorzy podziękowali słodyczami autorom najładniejszych dzieł. Największe uznanie zyskał Koziołek Matołek wykonany przez klasę III ze wsparciem wychowawcy pani Anny Matuszczyk. Akademię przygotowali: pani Teresa Leśniewska-Przygodzińska, pani Wanda Flasza oraz pan Piotr Pilarski. 

31.05.2019 r.
W piątek 31 maja 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Scratcha (Scratch Day), który jest globalnym wydarzeniem promującym ten coraz bardziej popularny język programowania. Został on ustanowiony z myślą o ludziach w różnym wieku, nie tylko tych, którzy poznali już tajniki kodowania, ale po to, aby mogli się oni dzielić projektami i uczyć się od siebie nawzajem. Tak też było w naszej szkole, gdzie chętni uczniowie ze starszych klas przygotowali gry i zabawy w Scratchu i tego dnia podzielili się wiedzą, projektami z koleżankami i kolegami z klas IV-VIII. Wszyscy mogli również skorzystać ze specjalnie przygotowanych kart Scratcha, które zachęcały do tworzenia własnych animacji oraz prostych gier. Uczniowie klas „0”-III projektowali w grupach nowe tło sceny dla kota Scratcha i byli zachwyceni końcowymi efektami pracy. Pracowali również w aplikacji Scratch Junior na tabletach. Na koniec dnia wszyscy mogli poobserwować roboty, które programuje się przy pomocy narzędzi podobnych do języka Scratch i spróbować swoich sił w sterowaniu. Organizatorzy Dnia Scratcha, pani Ilona Gniatkowska-Cudak i pan Adam Gajzler,  zapewnili wszystkim mnóstwo dobrej zabawy.

W maju 2019 roku odbyła się w naszej szkole wystawa prac malarskich: Magdaleny Kowalskiej z klasy VI, Julii Gonery z klasy VI i Karola Kowalskiego z klasy IV, przygotowana pod kierunkiem nauczyciela plastyki pani Ilony Gniatkowskiej-Cudak. Prace były prezentowane na szkolnym korytarzu i mogli ją podziwiać uczniowie, nauczyciele, rodzice i inne osoby, które w tym czasie odwiedzały naszą placówkę. Wszyscy byli zachwyceni twórczością młodych artystów.

W II półroczu 5 uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim projekcie „Leselust – Odkryć radość z czytania” organizowanym przez Goethe – Institut w Krakowie. Uczniowie czytali i recenzowali książki tzw. „proste lektury”, przeznaczone do nauki języka niemieckiego. Projekt był przeprowadzony w II etapach. W etapie szkolnym uczniowie pracowali z wybranymi lekturami wykonując różnorodne zadania projektowe. W drugim etapie przeprowadzonym przez Instytut naszą szkołą reprezentowały recenzje Pauliny Włodarczyk, Natalii Grządziel i Magdaleny Kowalskiej. Udział w projekcie brali również Julia Gonera i Mateusz Kowalski. Szkolnym koordynatorem projektu i opiekunem merytorycznym była pani Gabriela Ociepa.

03.06.2019 r.
3 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Portret Królowej Jadwigi” zorganizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 im. Mieszka I w Radomsku, w którym wzięło udział wielu uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych. Celem konkursu było: upowszechnienie sylwetki królowej Jadwigi, rozwijanie wyobraźni wśród uczniów oraz rozwijanie zdolności plastycznych. Portret Królowej Jadwigi wykonały również, pod okiem nauczyciela plastyki pani Ilony Gniatkowskiej-Cudak, trzy uczennice z naszej szkoły: Julia Gonera, Magdalena Kowalska i Natalia Grządziel. Po burzliwych obradach jury przyznało: I miejsce Julii Gonera i III miejsce Magdalenie Kowalskiej.

04.06.2019 r.
4 czerwca młodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili Zaczarowany Las w małej jurajskiej wiosce Piasek koło Janowa. Podróżując konnymi tramwajami, dzieci spotkały wróżkę, Czerwonego Kapturka, z którym śpiewały znane piosenki, niedźwiedzia, usłyszały wycie wilka.  Po drodze natknęły się na leśniczego, który oprowadził dzieci po lesie. Uczniowie mieli możliwość porozmawiać z Jasiem i Małgosią, zwiedzić domek Baby Jagi. Pomogli również Kopciuszkowi oddzielić magiczne kule. Dzień pełen wrażeń zakończony został ciepłym posiłkiem zjedzonym na świeżym powietrzu. Organizatorem wyjazdu była pani Dorota Sapis.

04.06.2019 r.
Dnia 4.06.2019 r. w naszej szkole odbyło się dyktando niemiecko-angielskie. Część z języka angielskiego została podzielona na dwie kategorie: klasy IV-V, klasy VI-VIII. 
W obu kategoriach w dyktandzie wzięło udział po 7 osób. W młodszej kategorii zwycięzcami zostali: Szymon Rokita oraz Mikołaj Gonera z klasy IV. W kategorii klas VI-VII również wyłoniono dwóch zwycięzców, a zostali nimi: Oliwia Truchta z klasy VI oraz Mateusz Kowalski z klasy VII. W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia – dla Patryka Całusa oraz Julii Gonery z klasy VI, którzy znaleźli się tuż za podium popełniając niewielką ilość błędów. Organizatorem dyktanda z język angielskiego była pani Agnieszka Biś, natomiast dyktando z języka niemieckiego zorganizowała pani Gabriela Ociepa.

07.06.2019 r.
W ramach szkolnego Dnia Kultury, Oświaty, Książki i Prasy uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, podczas których obejrzeli teatrzyk kamishibai pod tytułem „Przygody pingwina Pingo: Nieznośne śmieci w oceanach”. Sympatyczny i empatyczny pingwin Pingo zachęcał dzieci do ratowania i ochrony naszej Ziemi, pomagał zrozumieć potrzebę działań ekologicznych i kształtował pozytywne nawyki. Pokazał dzieciom, że każdy, nawet poprzez proste czynności, może mieć wpływ na środowisko. Pod okiem pani Gabrieli Ociepy i pani Iwony Ślęzakiewicz uczniowie wykonali w grupach prace plastyczne przedstawiające czyste i zanieczyszczone głębiny oceanów. Dyskutowali na temat zanieczyszczenia wód i otaczającego nas środowiska przez wszędobylski plastik.
Dla miłośników książek został zorganizowany również kiermasz taniej książki przy współpracy z księgarnią Tuliszków. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzięki niemu udało się pozyskać do biblioteki i na nagrody za czytelnictwo dodatkowe książki.

07.06.2019 r.
7 czerwca w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Pani dyrektor, wszyscy nauczyciele i uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania ulubionych książek – "Jak nie czytam, jak czytam" zorganizowanej przez miesięcznik ,,Biblioteka w szkole”. Jej celem było promowanie czytelnictwa oraz budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem, rozrywką. Nasza społeczność szkolna pragnęła udowodnić, że prawdą są słowa poetki i noblistki Wiesławy Szymborskiej: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła". Dlatego też o godzinie 10:00 rozpoczął się happening czytelniczy. Każdy z uczestników przyniósł ze sobą ulubioną książkę i odbyło się równoczesne czytanie (ciche i głośne, zbiorowe i indywidualne) na boisku szkolnym. Na koniec wszyscy wzięli udział w tworzeniu "żywego napisu" – CZYTAMY! Osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie akcji w naszej szkole były: pani Anna Jezuita i pani Ilona Gniatkowska-Cudak.

07.06.2019 r.
7 czerwca 2019 r. odbył się w naszej szkole w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, Dzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom – wychowanie przez sport i czytanie”. Tego dnia naszą szkołę odwiedziła trenerka fitness pani Julia Pilarska, która przeczytała wszystkim piękną bajkę, opowiedziała na czym polega jej praca, zachęciła uczniów i nauczycieli do aktywności fizycznej na przywiezionych przez nią trampolinach. Przeprowadziła pokaz ćwiczeń oraz zajęcia sportowe dla społeczności szkolnej. Spotkanie okazało się bardzo ciekawe dla wszystkich. Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie tego dnia były: pani Ilona Gniatkowska-Cudak, pani Anna Jezuita i pani Dorota Sapis.

11.06.2019 r.
11 czerwca 2019 r.
uczniowie klasy IV przystąpili do egzaminu na kartę rowerową z praktycznej części jazdy rowerem po torze przeszkód. Komisja egzaminacyjna (dyrektor szkoły Anna Gniatkowska, przedstawiciele Komendy policji z Radomska, nauczyciel Anna Jezuita) oceniła wysoki poziom umiejętności uczniów, którzy z pozytywnym wynikiem zaliczyli egzamin, uzyskując kartę rowerową. 18 czerwca 2019 r. pani dyrektor mgr Anna Gniatkowska wręczyła uczniom karty rowerowe.

17.06.2019 r.
17 czerwca 2019 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia Sensoplastyka® dla chętnych uczniów klas VI-VII. Poprzez zabawę z produktami spożywczymi, dzieci spędziły swój czas w niezwykle barwny i kreatywny sposób, tworząc kolorowe dzieła. Powstała m.in.: tęczowa ciecz nienewtonowska, pachnący piasek pszenny. Podjęto nawet próby malowania barwnikami spożywczymi na mleku. Takie działania plastyczne stymulują zmysły, wspierają rozwój kompetencji intra i interpersonalnych, wpływają na rozwój kreatywności i twórczego myślenia. Zajęcia prowadziła pani Ilona Gniatkowska-Cudak – nauczyciel i Trener I stopnia Sensoplastyka®.

17.06.2019 r.
Dnia 17.06.2019 r. odbyły się wieczorne otwarte zajęcia logopedyczno-biblioteczne z detektywistyką w tle "Czytanie jest dobre na wszystko". Celem zajęć było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, doskonalenie prozodii mowy, wzbogacanie słownictwa, rozwijanie kreatywności i funkcji poznawczych oraz ćwiczenie umiejętności pracy w zespole. W zajęciach wzięli udział uczniowie oddziału IV oraz uczeń oddziału V. Podczas zajęć uczniowie wykonywali ćwiczenia logopedyczne, głośno czytali książkę "Tajemnica diamentów" Martina Widmarka, wymyślali kryminał oraz brali udział w podchodach na boisku szkolnym. Spotkanie zakończyło się wspólną kolacją, którą przygotowali uczniowie wraz z nauczycielami. Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie tego wydarzenia były: pani Gabriela Ociepa i pani Aleksandra Dębska-Bartnik.

Od lutego do czerwca 2019 roku działało w naszej szkole Koło Plastyczne „Barwne Inspiracje”. Były to zajęcia  dla uczniów klas starszych, zgodne z ich potrzebami i zainteresowaniami. Nadrzędnym celem tych zajęć było budzenie  i  rozwijanie  zdolności twórczych  młodych artystów, odkrywanie przez nich  własnych możliwości  oraz  promocja ich młodych talentów na gruncie  szkoły i w środowisku lokalnym. Podczas spotkań powstawało wiele oryginalnych prac, a na twarzach uczniów zawsze widoczne były uśmiechy. Zajęcia prowadziła pani Ilona Gniatkowska-Cudak.

W roku szkolnym 2018/2019 w naszej szkole działało Koło Taneczne (grupa młodsza, grupa starsza), którego opiekunem była pani Dorota Sapis. Zajęcia miały na celu wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju oraz rozwijanie zdolności tanecznych uczniów. Spotkania ukierunkowane były na doskonalenie poczucia rytmu, wrażliwości na muzykę, oraz na kształtowanie prawidłowych relacji oraz umiejętności współdziałania w grupie.
Starsza grupa przygotowała układy taneczne na: II Międzyszkolny Turniej Tańca zorganizowany przez PSP nr 5 w Radomsku (II miejsce), akademię z okazji Dnia Mamy i Taty, akademię z okazji Dnia Unii Europejskiej (Tarantella). Brała też udział w pokazie zajęć fitness na trampolinach zorganizowanym w naszej szkole podczas akcji „Sportowcy czytają dzieciom”.
Uczennice z grupy młodszej zaprezentowały tańce podczas: zabawy andrzejkowej, Dnia Babci i Dziadka, zabawy karnawałowej, rozstrzygnięcia konkursu pszczelarskiego.

W roku szkolnym 2018/2019 prowadzone było w naszej szkole koło języka angielskiego (klasa VIII). Głównym celem zajęć było przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty, który odbył się w kwietniu. Uczniowie mogli: zapoznać się ze strukturą egzaminu z języka obcego, rozwiązywać przykładowe arkusze oraz powtórzyć słownictwo i zagadnienia gramatyczne. Główny nacisk został położony na ćwiczenie typowych zadań egzaminacyjnych. Przy powtarzaniu słownictwa korzystano ze strony internetowej www.quizlet.pl. Opiekunem koła języka angielskiego była pani Agnieszka Biś.

W roku szkolnym 2018/2019 prowadzone były w naszej szkole zajęcia dla klasy VI „Matematyczne Asy z klasy”. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań matematycznych, motywowanie uczniów do wykorzystania swoich uzdolnień do dalszej pracy. Pokazanie, że matematyka wcale nie musi być nudna i że ucząc się jej można się dobrze bawić. Uczniowie rozwiązywali łamigłówki matematyczne, ciekawe zadania wymagające koncentracji uwagi, spostrzegawczości, pamięci oraz logicznego myślenia. Nauczyli się również korzystać z różnych źródeł informacji, a także różnych programów multimedialnych. Podczas zajęć obowiązywały różnorodne formy pracy, swobodna atmosfera, a tematyka zajęć wykraczała poza obowiązującą podstawę programowa. Wszystkie te czynniki sprzyjały wzmożonej aktywności wychowanków i rozbudzały ich pasję poznawczą. Na zajęciach uczniowie pracowali nie tylko indywidualnie, ale również w grupach i parach. Zapewniali systematyczną pomoc koleżeńską, co wyrobiło u uczniów poczucie odpowiedzialności, a za sumienne wywiązywanie się z przyjętych na siebie obowiązków, umocniło więzi koleżeńskie. Efektywne uczestnictwo w zajęciach wpłynęło na wyższą średnią ocen z matematyki i dobre wyniki w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes. Plus z matematyki. W badaniu kompetencji matematycznych – test z matematyki SESJE Z PLUSEM w ramach projektu edukacyjnego LEPSZA SZKOŁA wynik średni szkoły jest znacznie wyższy od średniej krajowej. Zajęcia zorganizowała pani Anna Jezuita.

 

W roku szkolnym 2018/2019 prowadzone były w naszej szkole zajęcia „Koła matematycznego” dla uczniów klasy VIII. Zajęcia miały na celu przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Uczniowie mieli możliwość zaznajomienia się z formułą testu matematycznego na egzaminie – rodzajów zadań, ich trudności oraz sposobów ich rozwiązywania. Udział w zajęciach był dodatkową pomocą w zdobywaniu, powtarzaniu i utrwalaniu wiedzy matematycznej, posługiwaniu się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w życiu codziennym. Podopieczni mieli możliwość nadrobienia braków poprzez indywidualizację pracy, jak również skorzystania z wydłużenia czasu potrzebnego do opanowania zagadnień sprawiających im największe problemy. Każdy z uczniów miał szansę sprawdzić się w trakcie rozwiązywania zadań, jak również powtórzyć podstawowe wiadomości niezbędne do efektywnego egzaminu ósmoklasisty. Zajęcia prowadziła pani Anna Jezuita.

 

Podsumowanie akcji "Góra Grosza"
W roku szkolnym  2018/2019  Samorząd Uczniowski wziął udział w akcji "Góra Grosza"Celem akcji, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, było zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka. Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni na krzywdę dzieci i przynosili drobne monety groszowe. Po zakończeniu akcji dokonaliśmy podliczenia wszystkich zebranych monet. Zebraliśmy 255,45 złotych. Najwięcej pieniędzy zebrała klasa  III.

Podsumowanie innowacji pedagogicznej "Cicha przerwa - czas relaksu"
Innowacja „Cicha przerwa – czas relaksu” opracowana przez panią Teresę Leśniewską-Przygodzińską i panią Aleksandrę Dębską-Bartnik była wdrażana w okresie od kwietnia do 14 czerwca 2019 r. Jej celem było zapewnienie uczniom spokojnego miejsca do odpoczynku podczas długiej przerwy, pokazanie alternatywnych form spędzania czasu podczas długiej przerwy oraz nawiązanie dobrej relacji w kontakcie z uczniami wycofanymi i zamkniętymi w sobie.
Była to innowacja organizacyjna skierowana do uczniów klas IV – VIII, głównie tych, którzy nie lubią hałasu.
Zazwyczaj uczniowie korzystali z gier udostępnionych przez nauczyciela. Były to Scrabble, Pictureka, Memo – kółka. Inni spędzali czas z układanką logiczną, jeszcze inni pisali po tablicy interaktywnej lub przychodzili popatrzeć, co robią ich koledzy lub pokibicować im podczas gry. Kilka osób przyszło odrobić lekcje i się pouczyć.
100% uczniów biorących udział w innowacji deklarowało zadowolenie z takiej formy spędzania przerwy.

Podsumowanie innowacji pedagogicznej 
„Za rękę weźmiemy i wspólnie przyszłość zaprogramujemy”

Innowacja pedagogiczna „Za rękę weźmiemy i wspólnie przyszłość zaprogramujemy”, której autorką jest pani Ilona Gniatkowska-Cudak, była realizowana w naszej szkole od września 2018 r. do czerwca 2019 r. Uczniowie biorący w niej udział (9 osób z klasy IV i 8 osób z klasy „0”) uczestniczyli w zajęciach dodatkowych mających na celu, m.in.: rozwijanie spostrzegawczości, wyobraźni, kojarzenia i logicznego myślenia,  kształtowanie umiejętności społecznych i kompetencji miękkich, zwiększanie poczucia własnej wartości, doskonalenie umiejętności samooceny, stwarzanie możliwości odniesienia sukcesu, rozwijanie kompetencji kluczowych, wprowadzenie w cyfrowy świat młodszych uczniów, a szczególnie w świat związany z programowaniem.
Na zajęciach wykorzystywana była metoda „uczenie się przez nauczanie” (Lernen durch Lehren), której twórcą jest niemiecki nauczyciel języka francuskiego Jean-Pol Martin. Korzyści z zastosowania tej metody były obustronne – zarówno uczyli się uczniowie klasy IV, którzy byli postawieni w roli nauczyciela, jak i odbiorcy, czyli uczniowie klasy „0”. Uczenie innych pozwoliło na utrwalenie posiadanych wiadomości i umiejętności na temat kodowania, programowania oraz na rozwój nowych umiejętności, wymagało kreatywności, otwartości od starszych uczniów. Uczniowie klasy „0” bardzo chętnie uczyli się od koleżanek i kolegów z klasy IV. Byli bardzo aktywni na zajęciach prowadzonych w ten sposób, nie bali się popełniać błędów. Podczas zajęć uczyli się kodowania, dekodowania, programowania przez zabawę. Pracując w parach, grupach programowali robota Dash za pomocą aplikacji „Go”, „Path”. Poznali również aplikację „Code-a-pillar” i „Quiver”. Poza tym: pracując z matą odczytywali położenie przedmiotu przy pomocy jego współrzędnych, tworzyli polecenie lub sekwencje poleceń dla określonego planu działania, prowadzące do osiągnięcia celu, przyjmowali rolę obiektu czy robota, który wykonuje polecenia lub sekwencje poleceń, uczestniczyli w doświadczeniach związanych z przewodzeniem prądu elektrycznego. Bardzo dużo pozytywnych emocji wywołały zabawy z kolorowymi kubeczkami.
Innowacja pedagogiczna zakończyła się sukcesem. Została pozytywnie oceniona przez uczniów i ich rodziców.

Podsumowanie innowacji pedagogicznej "Z teatrem w świat wartości"
Innowacja pedagogiczna „Z teatrem w świat wartości” prowadzona jest w naszej szkole od września 2018 roku. Zostali nią objęci chętni uczniowie z klas IV-VIII. Jej autorkami są: pani Ilona Gniatkowska-Cudak i pani Anna Jezuita. W ramach innowacji realizowane są zajęcia teatralne mające na celu, m.in.: rozwijanie teatralnych zainteresowań uczniów, a także ich indywidualnych zdolności i umiejętności, kształcenie sprawności komunikacyjnych poprzez ćwiczenia intonacji, modulacji, akcentu, mimiki, gestykulacji oraz kulturalnych zachowań, które towarzyszą mówieniu i słuchaniu, a także odpowiedzialności za słowo, rozwijanie umiejętności wygłaszania tekstów z pamięci, a także ćwiczenia poprawnej artykulacji oraz interpretacji głosowej, wskazywanie sposobów radzenia sobie ze stresem, wspieranie w poszukiwaniu pozytywnych wartości, przybliżanie problemów współczesnego świata, promowanie pozytywnych postaw i zachowań, zaspokajanie potrzeb emocjonalnych uczniów, budowanie więzi z grupą.

W czasie pierwszego roku trwania innowacji: powstała szkolna grupa teatralna „Inspiracja”, zostały przygotowane przedstawienia: „Jasełka” (wystawione w szkole dla społeczności szkolnej i w kościele parafialnym w Ciężkowicach dla społeczności lokalnej), „Mówimy NIE!” (wystawione w Miejskim Domu Kultury w Radomsku oraz w szkole dla rodziców), „Miodowe przygody Kubusia Puchatka” (wystawione podczas rozstrzygnięcia konkursu pszczelarskiego zorganizowanego przez Fundację EKOOSTOJA), które spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów. Poza tym uczestniczy zajęć wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez autorki innowacji oraz w warsztatach artystycznych prowadzonych przez pracowników Teatru Wielkiego w Łodzi, wyjeżdżali na próby do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, wystąpili podczas XVIII Przeglądu Małych Form Teatralnych, wspólnie tworzyli wybrane elementy dekoracji i strojów.
Innowacja „Z teatrem w świat wartości”, to nauka przez zabawę, a pomysł okazał się trafiony. Uczniowie bardzo chętnie przychodzili na zajęcia, brali udział w przedstawieniach, wyjazdach i zadeklarowali, że z takim samym entuzjazmem bawić się będą w „teatr” w przyszłym roku szkolnym. Innowacja kończy się w czerwcu 2020 roku.

19.06.2019 r.
19 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Ósmoklasiści zapoczątkowali uroczystość dostojnie tańcząc poloneza, po którym nastąpiło przekazanie sztandaru uczniom klasy VII. Odśpiewano hymn państwowy i hymn szkoły, po czym nastąpiło ślubowanie absolwentów. Uczniowie klasy ósmej wystąpili ze swoim programem artystycznym, w którym podkreślali znaczenie szkoły w kształtowaniu wartości młodego człowieka. Po występie ósmoklasiści obdarowali nauczycieli, rodziców pięknymi kwiatami i podziękowali im za opiekę oraz troskę. Uczniowie siódmej klasy również mieli okazję zaprezentować się podczas zakończenia roku szkolnego z krótkim występem artystycznym. Siódmoklasiści obdarowali absolwentów drobnymi upominkami i życzyli im powodzenia w dalszej drodze. Uroczystość zakończyła się przemówieniem pani dyrektor Anny Gniatkowskiej oraz wręczeniem świadectw uczniom klasy VIII i świadectw z wyróżnieniem uczniom pozostałych klas. Akademię przygotowali: pan Piotr Pilarski i pani Agnieszka Biś. Po południu społeczność szkolna wzięła również udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Ciężkowicach.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Ciężkowicach
    Ciężkowice 36, 97-540 Gidle
  • 34/3272-281

Galeria zdjęć