Nawigacja

Program "Laboratoria Przyszłości"

LUTY

Nie zwalniamy tempa, w lutym w ramach programu „Laboratoriów Przyszłości”, podczas lekcji matematyki „Wielokąty”, uczniowie z kl. V i VI za pomocą długopisów 3D rysowali szkielety figur geometrycznych. Rozpoznawali wielokąty oraz inne kształty występujące w otaczającym nas świecie. Następnie zaznaczali boki równoległe, prostopadłe, różne rodzaje kątów, przekątne oraz linie od podstawy aż po wierzchołek rysując tym samym wysokość figury. Uczniowie mieli możliwość utrwalenia poznanej wiedzy teoretycznej poprzez ćwiczenia praktyczne. Byli bardzo zaangażowani i skupieni na zadaniu.  Lekcja sprawiła im dużą frajdę. Z uśmiechem na twarzy podziwiali efekt końcowy swojej pracy.

Również w lutym  uczniowie klasy VIII na lekcji fizyki pracowali z zestawem FORBOT.  Mogli oni  za pomocą tego zestawu tworzyć systemy elektroniczne. W pojedynczy obwód drukowany montowali mikrokontrolery i czujniki, aby uzyskać konkretny efekt np. zaświecenie się diody po zbliżeniu do niego telefonu. Uczniowie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem pracowali z zestawem FORBOT. Na pewno jeszcze nie raz z niego skorzystamy.

W klasie VII przeprowadzono lekcje plastyki, na których tworzono animacje w materiale sypkim. Do ich stworzenia uczniowie, pod okiem nauczyciela, wykorzystali aparat fotograficzny. Zrobili wiele zdjęć zmienianej przez siebie (rysowanie palcem) powierzchni (mąka rozsypana na tacy), aby na koniec umieścić je w prostym programie komputerowym do realizacji filmów. Zmontowali fotograficzny materiał w doskonałe animacje.

13 lutego wychowankowie świetlicy szkolnej mieli okazję wykorzystać na zajęciach długopisy 3D, zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Pracując z długopisem wychowankowie uczyli się cierpliwości, koncentracji uwagi oraz ćwiczyli umiejętności manualne (np. właściwy chwyt pisarski). Uczniowie korzystali z gotowych szablonów. Powstały serca walentynkowe, które wykorzystane zostały do dekoracji świetlicy.

14 lutego w naszej  szkole odbyła się zabawa karnawałowa i walentynki. Do jej organizacji przydał się zestaw nagłaśniający (mikser, kolumny oraz mikrofon) wykorzystano również aparat cyfrowy do rejestracji wspaniałej zabawy.

W lutym kolejni uczniowie mieli możliwość zapoznania się z działaniem drukarki 3D. Poznali budowę, sposób działania oraz zasady bezpiecznego korzystania z drukarki 3D. Zostały wydrukowane pierwsze bryły – prostopadłościany i sześciany.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Ciężkowicach
    Ciężkowice 36, 97-540 Gidle
  • 34/3272-281

Galeria zdjęć