Z okazji Dnia Dinozaura dzieci z oddziału przedszkolnego przeniosły się w niezwykły, prehistoryczny świat. Przedszkolaki miały okazję poznać różne gatunki dinozaurów, dowiedzieć się ciekawostek na ich temat oraz na chwilę zmienić się w paleontologów. Nie zabrakło aktywności ruchowych i pracy zespołowej. To był dzień pełen odkryć, radości i wspaniałej zabawy!
Aktualności
Dzień Dinozaura
26.02.2026
Wyjazd uczniów klas I–VIII do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku
24.02.2026W dniu 17.02.2025 r. uczniowie klas I–VIII uczestniczyli w wyjeździe do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Młodsze dzieci z klas I–III obejrzały przedstawienie „Przygody Baltazara”, które dostarczyło im wielu pozytywnych emocji i było okazją do rozwijania zainteresowań kulturalnych oraz kształtowania właściwych postaw podczas odbioru sztuki teatralnej.
Natomiast uczniowie klas IV–VIII uczestniczyli w spektaklu „Opowieść wigilijna”, który zrobił na nich duże wrażenie. Historia Ebenezera Scrooge’a zachęciła ich do refleksji nad życzliwością, empatią i znaczeniem dobra w codziennym życiu. Wyjazd okazał się wartościowym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.
„Mein Start mit Deutsch” – nauka przez zabawę
22.02.2026W pierwszym półroczu uczniowie klasy V i VI uczestniczyli w zajęciach rozwijających z języka niemieckiego „Mein Start mit Deutsch”. Podczas spotkań uczniowie poznawali podstawowe słownictwo i zwroty w języku niemieckim, uczyli się przedstawiać, mówić o sobie, swoim hobby oraz poznawali tradycje i zwyczaje w Niemczech.
Zajęcia odbywały się w bardzo dobrej i przyjaznej atmosferze. Nauka przebiegała poprzez gry językowe, piosenki, zabawy ruchowe, prace plastyczne i mini-projekty. Dzięki temu uczniowie chętnie angażowali się w aktywności i używali nowych słów w praktyce.
Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy…
Bal karnawałowo - walentynkowy
17.02.2026W poniedziałek, tuż po feriach, w naszej szkole odbył się bal karnawałowo‑walentynkowy. Uczestnicy bawili się w radosnej atmosferze podczas tańców i różnorodnych zabaw, wykazując się kreatywnością i dobrym humorem. Brali też udział w konkursie na najlepsze przebranie i najpiękniejszą maskę karnawałową. Na zakończenie wręczono walentynki pełne miłych słów i życzeń.
Bal dostarczył wielu pięknych wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek
06.02.2026Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek, który odbył się 28 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Gidlach.
Szkołę reprezentowali uczniowie klas I-VI.
Julia Bełkot
Sara Stępnik
Wojciech Matuszczyk
Alicja Borowik
Maja Bilecka
Nadia Broniszewska
Oliwia Nożownik
Hanna Borowik
Natalia Górska
Zuzanna Czyż
Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom wspaniałych występów i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły. Życzymy dalszych sukcesów artystycznych oraz nieustającej radości ze wspólnego muzykowania.
Poniżej wyniki konkursu.
4
Szkoła widoczna odblaskami!
03.02.202629 stycznia 2026 r. nasi uczniowie wzięli udział w finałowej gali konkursu „Odblaskowa Szkoła" 2025, która odbyła się w Solparku w Kleszczowie. Wydarzenie to podsumowywało działania, które miały na celu troskę o bezpieczeństwo, zdrowie i życie.
Jesteśmy dumni, że zmagania naszej szkoły zostały bardzo wysoko ocenione - zajęliśmy V miejsce na szczeblu wojewódzkim. Za zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce szkoła otrzymała nagrodę pieniężną oraz dyplom potwierdzający aktywność w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ta wysoka lokata jest zasługą całej społeczności szkolnej – uczniów, którzy z dumą noszą odblaski, nauczycieli angażujących się w edukację BRD oraz rodziców wspierających szereg naszych inicjatyw, gdyż szkoła stała się nie tylko bardziej widoczna, ale przede wszystkim bezpieczniejsza - PIESZY WIDOCZNY NA DRODZE, TO BEZPIECZNY PIESZY! Szczególne podziękowania dla seniorów, którzy aktywnie włączyli się w nasze działania.
Koordynatorem konkursu z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku był aspirant sztabowy Grzegorz Kącki, a szkolnym koordynatorem pani Anna Jezuita. Gorące podziękowania i serdeczności!
Rekrutacja 2026/2027
02.02.2026
Programy profilaktyczne realizowane w naszej szkole
24.01.2026Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomsku oferuje szkołom programy profilaktyczne, których celem jest promowanie zdrowego stylu życia oraz ochrona przed chorobami zakaźnymi.
Nasza szkoła przystąpiła do 3 takich programów: STOP dopalaczom, Szczepienia przeciw HPV oraz Trzymaj formę.
1.W ramach kampanii STOP dopalaczom nasza szkoła włączyła się w realizację tych działań w klasach VII-VIII.
Działania edukacyjne mają na celu uświadomienie zagrożeń zdrowotnych wynikających z zażywania środków zastępczych-dopalaczy i kształtowaniu bezpiecznych zachowań zdrowotnych wśród młodzieży.
Kampania ta pomaga dostarczyć młodym ludziom sprawdzonej wiedzy na temat konsekwencji używania nowych i nieznanych substancji i pobudzić do zastanowienia się nad chęcią stosowania tych używek.
2.Kampania społeczna Szczepienia przeciw HPV ma na celu edukację na temat wirusa brodawczaka ludzkiego i promocję szczepień profilaktycznych dzieci i młodzieży, realizowana jest w formie rozmów i oglądania filmów zachęcających do działań profilaktycznych w tym kierunku.
3.Trzymaj formę to program edukacyjny promujący zdrowy styl życia i kształtujący prozdrowotne nawyki zarówno w kwestii odżywiania się, jak i aktywności fizycznej.
Na zajęciach uczniowie poznają zdrowe nawyki żywieniowe poprzez robienie zdrowych przekąsek, pisanie jadłospisów, czytanie i poznawanie oznaczeń na opakowaniach produktów, poznawanie sposobów niemarnowania żywności, wykonywanie plakatów promujących zdrowie.
BABCIU, DZIADKU, KOCHAMY WAS.
23.01.2026Dzisiaj w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka, przygotowana z ogromnym zaangażowaniem przez dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniów klas I-III i nauczycieli. W części artystycznej nie zabrakło wierszy, piosenek, pokazów tanecznych, życzeń wypowiedzianych i wyśpiewanych. Wnuczęta zaprezentowały swoje talenty artystyczne i aktorskie. W niejednych oczach widać było wzruszenie, radość i szczęście. Artystów nagrodzono gromkimi brawami.
Pani Dyrektor Teresa Leśniewska - Przygodzińska złożyła gościom najlepsze życzenia.
Na zakończenie wspólnie odśpiewano sto lat i obdarowano gości laurkami i słodkościami.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
„Logistyka na logikę”
22.01.202620 stycznia 2026 r. uczniowie naszej szkoły: Przemysław Łągiewka, Klaudia Ociepa, Marcel Ociepa i Daria Szlakiewicz z klasy VIII oraz Eliza Załóg, Oliwier Wroński i Oskar Matyjaszczyk z klasy VII wzięli udział w XVII Konferencji Logistycznej „Logistyka na logikę”, która odbyła się w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku.
Podczas wydarzenia uczniowie uczestniczyli w logistycznej grze drużynowej „Logistyczne starcie”, obejrzeli widowiskowy pokaz technik interwencyjnych w wykonaniu kadetów oraz sprawdzili swoją celność na wirtualnej strzelnicy. Połączenie teorii z praktyką dostarczyło wszystkim wielu emocji i radości
Miło nam poinformować, że Oskar Matyjaszczyk zdobył wyróżnienie w konkursie „Ozdoba świąteczna o charakterze logistycznym” i odebrał nagrodę.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Sukces literacki naszej uczennicy!
22.01.2026Podczas XI edycji Dnia Dobrych Aniołów, która odbyła się 16 stycznia 2026 r. w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku, nasza uczennica Klaudia Ociepa zdobyła II miejsce w konkursie literackim.
Wśród ponad 150 prac nadesłanych z 18 szkół jej utwór wyróżnił się wrażliwością, dojrzałością słowa i pięknym ujęciem tematu anioła. Gratulujemy i źyczymy dalszych literackich inspiracji i kolejnych sukcesów!
Prosimy o wsparcie szkoły w ramach 1,5% podatku
21.01.2026
Dokarmianie ptaków – mały gest, wielka lekcja
22.01.2026Zimą ptaki często mają trudności ze znalezieniem pożywienia. Właśnie dlatego tak ważne są inicjatywy, które pomagają im przetrwać zimę.
Uczniowie kl. .I - III zadbali o karmniki i napełnienie ich odpowiednim pożywieniem (mieszankami ziarnem, kulami tłuszczowymi, orzechami itp.). Dokarmianie ptaków zimą to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności i jedności z przyrodą, systematyczności oraz wrażliwości na losy zwierząt. Teraz pozostaje już tylko obserwować, kto będzie odwiedzać tę ptasią szkolną stołówkę.
Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
14.01.20262
W dniu 09.01.2026r nasza szkoła zamieniła się w magiczną scenę pełną muzyki. Podczas II Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na świąteczną nutę...” rywalizowały ze sobą dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VIII. Występom małych artystów przyglądali się zaproszeni goście: Wójt Gminy Gidle Pan Lech Bugaj, Emeryci z Koła Emerytów i Rencistów w Ciężkowicach, Pani Malwina Ewa Mikicka, Dyrektor naszej szkoły Pani Teresa Leśniewska-Przygodzińska. Po uroczystym powitaniu szanownych gości, rozpoczęły się występy klasowe, a następnie indywidualne. aśpiewane zostały zarówno tradycyjne, znane wszystkim kolędy, jak i współczesne pastorałki. Komisja konkursowa w składzie: pan Krzysztof Normand, pani Barbara Kozłowska, pani Angelika Gabryś, wyłoniła zwycięzców:
W kategorii klasy
Kategoria: Oddział przedszkolny – kl. I-III
I miejsce - Oddział przedszkolny
II miejsce - ex aequo kl. I, kl. III
III miejsce - kl. II
Kategoria: kl. IV-VIII
I miejsce - kl. IV
II miejsce - ex aequo kl. VII, kl. VIII
III miejsce – ex aequo kl. V, kl.VI
W kategorii soliści
Kategoria: Oddział przedszkolny – kl. I-III
I miejsce – ex aequo Wojciech Matuszczyk kl. I, Alicja Borowik kl. II
II miejsce – Alicja Kurowska OP, Jan Górski OP, Maksymilian Marszał OP,
ex aequo Julia Bełkot kl. I, Nadia Broniszewska kl. III
III miejsce - Paulina Ligenza OP, Marek Ligenza OP
Kategoria: kl. IV-VIII
I miejsce - ex aequo Hanna Borowik kl.IV, Mikołaj Matuszczyk kl. IV
II miejsce – ex aequo Zuzanna Czyż kl.V, Patrycja Łęgowik kl. VI
III miejsce - Natalia Górska kl. IV
Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędy i wykonano pamiątkowe zdjęcia. Publiczność nagrodziła wykonawców licznymi brawami, doceniając ich talent i przygotowanie, a Pani Dyrektor wręczyła dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Goście obdarowali wszystkich uczniów cukierkami.
Organizatorem wydarzenia była pani Ewa Makowska wspierana przez innych nauczycieli.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
14.01.2026Przed Świętami Bożego Narodzenia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejsza ozdoba lub stroik świąteczny”. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością, dlatego wybór najlepszych prac nie był łatwy.
Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się podczas apelu szkolnego. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, a wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni brawami za włożony wysiłek i zaangażowanie.
Dyrekcja szkoły składa serdeczne gratulacje laureatom oraz dziękuje wszystkim uczniom za udział w konkursie. Życzymy dalszych sukcesów, rozwijania talentów artystycznych oraz radości z tworzenia.
I kategoria: ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
I miejsce: Jan Górski
II miejsce: Hanna Musiał
III miejsce: Wiktoria Twardowska
II kategoria: KLASY I-III
I miejsce: Antoni Jaros
II miejsce: Maja BILECKA
III miejsce: Wojciech Matyjaszczyk
Wyróżnienie: Jan Kurowski, Alicja BOROWIK
III kategoria: KLASY IV-VIII
I miejsce: Zuzanna Górecka
II miejsce: Patrycja Łęgowik
III miejsce: Mikołaj MATUSZCZYK
Wyróżnienie: Natalia Górska
NAGRODY SPECJALNE: Oskar Kołodziejczyk, Oskar Matyjaszczyk
Życzenia
23.12.2025
Sukces naszej szkoły w Ogólnopolskim Konkursie „Odblaskowa Szkoła 2025”!
23.12.2025Z ogromną radością informujemy, że nasza szkoła Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Ciężkowicach zajęła 5. miejsce w klasyfikacji województwa łódzkiego w Ogólnopolskim Konkursie „Odblaskowa Szkoła 2025”.
W tegorocznej edycji konkursu w województwie łódzkim udział wzięły 72 szkoły, które realizowały liczne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Tym bardziej cieszy nas tak wysokie miejsce oraz docenienie pracy całej naszej społeczności szkolnej.
Osiągnięty sukces jest efektem zaangażowania Pani Dyrektor, nauczycieli, uczniów oraz rodziców, którzy aktywnie włączyli się w działania promujące noszenie elementów odblaskowych oraz bezpieczne zachowania na drodze.
Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyróżnienia. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła znalazła się w gronie najlepszych placówek w województwie łódzkim.
Spotkanie autorskie z Anną Chrzanowską
14.12.2025W czwartek, 11 grudnia, w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Panią Anną Chrzanowską, która nie po raz pierwszy gościła w naszej szkole. Jej obecność ponownie stworzyła niezwykle ciepłą i pełną emocji atmosferę. Uczniowie mieli okazję poznać, jak powstają książki. Aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, biorąc udział w zagadkach, zabawach i aktywnościach przygotowanych przez autorkę. Dzięki temu wydarzenie miało radosny i angażujący charakter.Dziękujemy Pani Annie Chrzanowskiej za obecność, otwartość i piękne słowa, którymi podzieliła się z całą społecznością szkolną. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję gościć Panią Annę w naszej szkole. Takie spotkania przypominają nam, że szkoła to nie tylko nauka, ale także miejsce budowania relacji, wspomnień i emocji, które zostają z nami na lata.
Zaelektryzowani - sposobem na nudę
09.12.20258 grudnia w naszej szkole odbył się niezwykle atrakcyjny i interaktywny pokaz naukowy przygotowany przez grupę „Zaelektryzowani”. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas 0–8, którzy mieli wyjątkową okazję zobaczyć, jak fascynujący, widowiskowy i pełen niespodzianek potrafi być świat nauki.
Pokaz obfitował w efektowne, a jednocześnie całkowicie bezpieczne doświadczenia z zakresu fizyki, chemii i przyrody. Uczniowie oglądali m.in. eksperymenty z ciekłym azotem, zabawy z gazami oraz pokazy ukazujące działanie siły grawitacji. Reakcje dzieci i młodzieży były pełne entuzjazmu,wiele momentów wywoływało zdziwienie, śmiech oraz szczere zainteresowanie tym, „jak to możliwe?”.
Dużą wartością wydarzenia była jego forma: prowadzący nie tylko prezentował doświadczenia, ale także zachęcał uczestników do aktywnego udziału, zadawał pytania i samodzielnego odkrywania praw fizyki i chemii. Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć, że nauka nie jest jedynie teorią z podręcznika, lecz fascynującą przestrzenią zabawy, eksperymentowania i odkrywania odpowiedzi na ważne pytania.
Pokaz „Zaelektryzowanych” po raz kolejny udowodnił, że popularyzacja nauki w ciekawy i angażujący sposób przynosi świetne efekty pobudza wyobraźnię, rozwija ciekawość i inspiruje do dalszego poznawania otaczającego nas świata.
1
Edukacja z wojskiem
09.12.20253 grudnia w naszej szkole zrealizowano zajęcia w ramach ogólnopolskiego projektu „Edukacja z wojskiem”, przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Program ten ma na celu podnoszenie świadomości uczniów w zakresie bezpieczeństwa i obronności, a także kształtowanie właściwych zachowań w sytuacjach kryzysowych.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 4–6, którzy w ramach trzygodzinnych warsztatów łączących teorię i praktykę poznali podstawowe zasady alarmowania, sposoby wzywania pomocy oraz najważniejsze techniki udzielania pierwszej pomocy. Podkreślono, jak ważne jest szybkie reagowanie, zachowanie spokoju oraz prawidłowe ocenianie sytuacji zagrożenia.
Zajęcia prowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego miały charakter praktyczny i zostały dostosowane do wieku uczniów. Uczestnicy zdobyli wiedzę z pogranicza wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej zgodnie z założeniami programu realizowanego przez oba ministerstwa.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2026
- Maj 2026
- Kwiecień 2026
- Marzec 2026
- Luty 2026
- Styczeń 2026
- Grudzień 2025
- Listopad 2025
- Październik 2025
- Wrzesień 2025
- Sierpień 2025
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Wszystkie
